hallonfot skrev 2011-09-11 18:54:50 följande:
Jo det står: "Vad betyder psykologi?"
Klumpigt?... Det enda "fel" jag har gjort är att lita på det som står i min bok och det som min lärare, samt min kompis psykolog har sagt
Det är skillnad på "vad är psykologi" och "vad betyder psykologi". Det är skillnad på "läran om människan" och "läran om människans beteende". Förstår/ser du inte det?
Det är fel oavsett vem som sagt det till dig. Vare sig det är din lärare, din kompis eller din kompis psykolog som du hört det ifrån så är det fortfarande lika fel. Du kan räkna upp din mormor, din mormors kompis, din mormors kompis psykolog - DET ÄR FORTFARANDE LIKA FEL. Det felet du gör är att inte inse att du faktiskt har fel, istället kommer du med orelvant info. Vem fan bryr sig om din kompis psykolog sagt det? Inse att det är FEL vem än som sagt det, punkt slut.