Nu sover lillan gott i famnen på sin pappa, så jag passar på att skriva här :)
Vår förlossning var helt fantastisk!! Jag hade aldrig kunnat tro att det skulle gå så bra, fast jag hela tiden känt mig trygg och säker inför förlossningen. Men det här var helt otroligt!!
Jag vaknade på tisdagsmorgonen strax innan kl 4 av att vattnet gick, jag blev såklart förvånad eftersom jag hade två veckor kvar till bf. Jag hade inga värkar då, så när jag ringde förlossningen fick jag tid till specialist mödravården kl 9 på morgonen för att kolla upp vattenavgången. Vid 5-tiden började jag få lite värkar och satte igång Tens-apparaten jag hyrt dagen innan. Jag hade värkar i 45 sek var 3-4 minut men det gjorde inte så värst ont. Vi åkte hemifrån vid 8 och lämnade våran hund till mina föräldrar, och sen in till sjukhuset. Där tyckte jag att värkarna började avta när Bm kollade ctg-kurvan. Jag var helt säker på att vi skulle bli hemskickade igen, men när hon kände på mig var jag redan öppen 7cm. Tur att vi hade tagit med bb-väskan som jag först tänkte lämna hemma!!!
Jag gick in på förlossningen och traskade omkring där med tensen under värkarna, som fortfarande inte var så farliga. Runt 10-tiden fick jag ett rum med badkar. Min barnmorskan ville bara kolla ctg innan hon tappade upp vattnet. Allt såg fint ut med bebisen, och barnmorskan började tappa upp vatten. Då plötsligt började jag få krystvärkar. När Bm kände var jag helt öppen, huvudet var bara två cm in och hon fick ringa på en kollega omedelbart. Vips var det dags att krysta och efter 19 minuters krystande med lustgas emellan värkarna, var lilla Alma ute. Helt fantastiskt!! Det gjorde såklart fruktansvärt ont under krystvärkarna, men innan dess klarade jag mig hur bra som helst med lugn andning och Tens.
Tyvärr ville inte moderkakan släppa, och efter en timmes försök med akupunktur, drag och oxycontin kördes jag till operation. När jag sövts släppte den tydligen av sig självt. Efter en stund på post-op kom min man och min lilla flicka och vi blev återförenade igen.
Alma är helt underbar, en så go liten tjej. Nu kämpar vi på för att få amningen att fungera. Sen hoppas vi på att få åka hem och visa lillan hennes hem. Vi är så lyckliga över vår underbara dotter!!!!
Tusen tack för gratulationerna!! Ni som inte fött än har verkligen en häftig upplevelse framför er!
Kram