• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • annael

    Hej Allihop!

    Känns som om jag redan känner de flesta av er, då jag följt tråden under en längre tid. Hoppas att det är ok att kliva in och delta i era härliga diskussioner. Jag väntar mitt tredje barn med BF 28 augusti. Har sedan tidigare två killar på 5- och 7år och nu har vi fått veta att det ligger en liten tjej på tillväxt i magen. En ny erfarenhet Det känns stort, skrämmande och jättehärligt på samma gång.

    Såg att flera små redan valt att komma till världen. Stort grattis till er som redan fått era barn!!! Vi andra får fortsätta att vänta ett tag till.

    Ha det gott i den härliga värmen som äntligen kommit!

     

  • ullis1990

    Är det någon som kan länka till den där väskan ifrån stadium som är bra att använda som skötväska? :)

  • Novixi

    Maaya: vi har haft den lilla vagnskudden från Rätt Start i sängen då den är väldigt tunn, men det är mindre risk att bebisen blir "platt" på någon av sidorna. Spjälsängsskydd har vi köpt på Ikea, känns ganska nödvändigt för vår del då jag är rädd att bebisen fastnar med armar eller ben mellan spjälorna. Sonen var och är väldigt vild när han sover så för oss var det ett måste :) i början använde vi bara en tunn filt och pyjamas i sängen. Men sonen är född i januari så det var ju kallt när han kom. Kommer definitivt inte behöva något tjockare denna gången då bebis kommer då det är varmt :)

  • NiniMe
    Novixi skrev 2012-05-20 17:55:17 följande:
    Maaya: vi har haft den lilla vagnskudden från Rätt Start i sängen då den är väldigt tunn, men det är mindre risk att bebisen blir "platt" på någon av sidorna. Spjälsängsskydd har vi köpt på Ikea, känns ganska nödvändigt för vår del då jag är rädd att bebisen fastnar med armar eller ben mellan spjälorna. Sonen var och är väldigt vild när han sover så för oss var det ett måste :) i början använde vi bara en tunn filt och pyjamas i sängen. Men sonen är född i januari så det var ju kallt när han kom. Kommer definitivt inte behöva något tjockare denna gången då bebis kommer då det är varmt :)
    Ett tips om det skulle vara så att det blir en massa fastnande mellan spjälorna osv så ha en resesäng till bebisar Min son kunde inte sova i en vanlig spjälsäng även om där var skydd för han var vild när han sov så han slog i och fastna om vartannat, så vi tog resesängen hans istället och han sov gott hela natten Ett tips bara
  • Maaya

    Tack för era tips :) Jag har googlat lite o Rätt start verkar det vara fler som gillar! Jag tänkte kanske införskaffa en sånn men det finns två olika till spjälsäng en standard o en som heter deluxe, förstår dock inte vad det är för skillnad på dom hehe

  • Kampis

    Tänkte på en sak om spjälskyddet som nog många inte tänker på :

    ta ett med roliga mönster/djur/färger på, spännande för bebisen att ligga och kika på =) 

  • Hejåhå

    Annael: välkommen! Kul att det kommer fler in i tråden!
    Och Maya: kul med lite doldisar som också ger sig till känna :)

  • Kampis

    Ang kudde så har vi en från Ullared, funkar kanon =)

    Täcke som i tjockt täcke behöver de inte ha, kvävningsrisk om de får det över huvudet. Ta då hellre en filt. sen om man behöver ens det beror ju på hur varmt man har i rummet också =)  

  • Ellenbmt

    Jag har skickat efter ett babygym idag :) Bamse blev det, grönt med en uppblåsbar sittring i, kändes som det sa klick när jag såg det! Babyrummet blir brunt, orange och grönt med uggle tema, längtar efter ledighet nu så jag får inreda :) roligt när man blir såhär sugen på att boa och fixa :)