• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • mijja12

    Stövelkatten: jo har varit lungt fram tills vid 21 tiden nu börjar värkarna komma igen. Men är hemma hos mannen nu han hade köpt en stor påse godis till mig samt tog tvätten och lagade mat till mig. Så just nu ligger jag här i soffan och väntar in nästa värk. Men när ska man klocka värken?

  • Stövelkatten
    mijja12 skrev 2012-07-19 21:44:18 följande:
    Stövelkatten: jo har varit lungt fram tills vid 21 tiden nu börjar värkarna komma igen. Men är hemma hos mannen nu han hade köpt en stor påse godis till mig samt tog tvätten och lagade mat till mig. Så just nu ligger jag här i soffan och väntar in nästa värk. Men när ska man klocka värken?



    Jaha, jag förstod det som att du var rejält igång. klocka dem kan du ju göra när som, men främsta syftet är väl att kunna se hur regelbundna värkarna är, och såklart hur ofta de kommer.

    Jag tror mina förvärkar/sammandragningar kommer med ca 20 mins mellanrum idag, har inte brytt mig om att klocka då de skulle kommit tätare nu om det var på riktigt.
  • eightythree

    Appropå ingenting... Har någon erfarenhet av ergobaby bärsele?

  • bez imena

    Stövelkatten; äckelsvar, jag har inte tänkt på det men lär ju känna efter nästa gång :0
    Behandlar med supp. nu.. Jäkla konkelbär

  • mijja12

    Stövelkatten: har inte heller klockat mina då
    Jag tycker dom inte kommer tillräckligt tätta men en tjejkompis sa har man tre värkar inom 10 min ska man åka in. Samt så har jag haft ett tryck där bak precis som jag blir bajsig nödig det tyckte hon att man skulle åka in för med?! Blev lite så nu men vad säger ni tjejer här som inte är förstföderskor?

  • Tesdy

    Jag har suttit med goa förvärkar ikväll, sådana som sitter i ca 1 minut och hade ett tag ca två minuter emellan. Tryckte på neråt bak som om jag ville fisa. Men nu är dom glesare men känns mer i stället!
    Mitt bästa tips till dig mijja är att ringa fl om du är osäker. Dom hör på dig hur dina värkar påverkar dig!

  • fru Elle
    eightythree skrev 2012-07-19 21:56:49 följande:
    Appropå ingenting... Har någon erfarenhet av ergobaby bärsele?
    Vi har haft både den och Babybjörn, har haft större användning för ergo. Förra sommaren bar vi vår dotter som var 3, 5 år i den och vägde ca 16 kg utan problem. Babybjörn slutade vi använda ganska tidigt när barnen började väga lite mer. Har köpt babyinsats till vår ergo så hoppas vi kan använda den tidigare denna gång.
    Molly 2008, Harry 2010 och BF 13/8 2012
  • Sommaren12

    Usch nu blir jag ledsen. Min svägerska har lagt upp en bild på mig i sin blogg från deras vistelse här och jag ser GIGANTISK ut!! Tycker inte själv jag ser så flodhästig ut men antar att bilden är sanningen... Gråter


  • Ellenbmt

    Du är så fin sommaren!!

    Om jag klockar värkar sp gör jag från det att jag anar dem tills dem släppt helt.