h8him skrev 2012-05-11 00:49:11 följande:
Så du äter mindre än vad kroppen behöver.... Det är ju en förklaring eller hur?
Nej, man kan inte bara ta bort kolhydrater och inbilla sig att man får i sig tillräcklig näring. Du äter 1/4 mindre än vad du gjorde innan. Så varför är kolhydraterna bover i dramat?
Vad är näringsbehovet? Jag jobbar med detta och följer upp och hjälper till med beräkningar och justera kosten. Det fina är att man ofta får riktig hunger och riktig mättnad och när man sen tittar på beräkningar av måltider så är det intressant för man kan ligga på energiunderskott en dag men ligga på överskott dagen efter. Det är humgerna som styr människor är olika. Traditionella kaloriberäkninar som jag anser är ett bra mått men de har felmarginaler och är inte individbaserade utan just ett medeltal kan man använda som riktlinje om man är intresserad och har svårt att gå ner eller svårt att äta tillräckligt.
Vad exakt i kolhydrater är det som är så basalt att vi inte får i oss alla näringsämnen?
Glöm inte att i LCHF är kolhydrater en del av kosten men då i form av grönsaker som är näringsrika och vissa som är liberala och klarar detta äter en liten del rotfrukter, frukt och tom en minimal del spannmål.
Sätter man saker i perspektiv så kan man jämföra livsmedel och tittar vi på tex broccoli så är det så bra att alla borde ha det i medicinskåpet medans brödmat som många baserar sin kost på är en salig blandning av raffinerade spannmål mjölbehandlingsmedel konserveringsmedel etc. Logiken för mig är ät naturlig mat som inte gått genom raffinering ät mat som ger näring och då faller brödmaten bort.
Jag tror att du har svårigheter att se att alla inte har samma möjligheter som dig att må bra på lite av varje. Varje individ är unik och en stor del av de som lider av övervikt har också ätit sig till det med fel mat och då blivit mer eller mindre känsliga mot socker stärkelse olika livsmedel dessa människor kan förmodligen aldrig lyckas genom att bara äta lite av det de inte tål.
Själv har jag ätit mig sjuk via tallriksmodellen så den är inget alternativ för mig. Jag kan äta riktig mat och mår bra av detta och har lärt mig vad jag tål och har experimenterat en hel del med livsmedel för att vara säker och gluten går helt och hållet bort för mig gluten gör mig ganska snabbt sjuk igen medans potatis är helt ok för mig ibland även fast jag märker att jag inte håller mig mätt länge om jag äter så pass stärkelserika livsmedel.