Västjämtland skrev 2012-10-04 23:29:43 följande:
Tyvärr är ju det en myt även det!
Slår man ut antalet arbetade timmar avseende jobb i hemmet och på arbetsplatsen så gör män och kvinnor lika mycket!
"Påståendet att kvinnor dubbelarbetar (medan män underförstått enkelarbetar) är en typisk livskraftig myt. Tidsanvändningsundersökningen från SCB visar att när förvärvsarbete och hemarbete räknas samman arbetar män 19 minuter mer om dagen än kvinnor."
Källa finner du här!
www.dnv.se/mou/feministiska_myter.htm
Fast det bekräftar ju bara det jag säger.
Vi säger att din länk har rätt. Att kvinnor och män idag jobbar ungefär lika mycket. Och att kvinnors arbete då i högre grad är obetalt.
Om då fler kvinnor skulle välja att prioritera karriären så skulle de behöva jobba ganska mycket mer än idag. Och därmed skulle de behöva jobba betydligt mer än männen gör.
Och det bekräftar ju mitt orginalpåstående. Att kvinnor idag generellt måste göra en större uppoffring än män för att kunna göra det jobb som krävs för att få en topposition.