FrökenLöken skrev 2012-07-27 23:54:39 följande:
Du ger mig kalla kårar, då du skriver om att kräva ensam vårdnad. Egoism och föräldraskap är en dålig kombination. Tvi vale!
Du och pappan får helt enkelt ta er i kragarna och inse att det inte handlar om er länge. Det handlar om barnet, och det barnets rätt till båda sina föräldrar. Självklart kan du inte utan vidare låta barnet bo hos sin pappa, men du borde utgå från att barnet kommer bo delvis hos sin pappa längre fram (för det borde faaanimej inte vara du som helig moder som bestämmer det. Stackars, stackars satar till pappor).
Familjerådgivning kanske kan vara något, innan du pissar all over the place?
Barn far inte illa av växelvist boende.
jo en del barn kan fara illa av det. man kan inte dra alla över en kam. Har två barn som far jäkligt illa av det just nu...
ts; det ÄR skitsvårt att lägga bort sina egna känslor och jag vet precis hur det är att ha barn med någon som man inte litar på. Det är svårt...det kommer mer undan för undan så jag tror att du får försöka börja vänja adig lite försiktigt och sedan kommer det kännas lättare och lättare.
Lämnade själv bort mitt barn i en situation i dag som jag ALDRIG trodde jag skulle palla" Trodde jag skulle må jättedåligt men nej, det gick faktiskt bra. Jag litar inte på personerna men för barnets skull var jag tvungen för det handlade BARA om mina egna känslor.
Försök som sagt att vänja dig vid tanken.
Jag skulle föreslå gemensam vårdnad från början (om pappan är en normalt funtad person givetvis!!) samt tät kontakt med pappan på dagtid första året för att sedan utöka det!
Det ÄR skitsvårt att lägga undan känslorna men så småningom ser man även de positiva sakerna även för sig själv och inte bara för barnet när de får en bättre kontakt med båda föräldrarna.