BEBIS (Bf mars 2013 med syskon)
Nu är de här!
Grattis till alla bebisar, här kan vi snacka vidare.
Nu är de här!
Grattis till alla bebisar, här kan vi snacka vidare.
Här hamnar också mkt på golvet eller haklappen. Svårt att avgöra hur mkt han har fått i sig och hur mkt spill det blivit när hunden ibland kommer och städar som mellanakt. Men sen går han runt och äter diverse medans man håller på och laga mat eller när någon annan i familjen äter. Kommer springande och säger "ät" och ska ha nått ätbart bara man öppnar kylskåpet. På det sätter han i sig ganska mkt välling. Har blivit mer av det (risvälling alt majsvälling) ett tag när han hade sån diare.
Vi kör blw, och det blir mkt dräll. Myyyyyycket. Det mesta hamnar på golvet men tycker hon får i sig ok ändå, behövs inte så mycket till en så liten mage. Ammar knappt dagtid bara natt och morgon. Varje kväll "fuskar" vi med en tallrik gröt. Delvis så vi vet att hon fått i sig ordentligt och sover bättre, men delvis för det tillsatta järnet. Ingen välling eller så, vill inte ge något på flaska, tycker det blir så jobbigt om vi hamnar i "vällingträsket" ;).
Vi ger välling på kvällen och oftast dricker han 250 ml innan han somnar.
Vad menas med vällingträsket?
Irja får välling morgon och kväll, hon är den första av mina som äter välling och det är sååååå bekvämt!
Annars äter hon det vi äter, massor av det. Eller en barnmatsburk om vi är iväg nånstans.
Agnes dricker välling på kvällen. Slutade amma för ca 2 mån sen och sen dess dricker hon ersättning på morgonen och 1-2 ggr på dagen antingen som mellis eller om hon ätit dåligt med mat. Blir ibland ersättning om vi ska ut o åka bil, hon har aldrig riktigt gillat att åka bil (även om vi åker ganska mkt) och för att de inte ska va gnäll och skrik hela resan får hon en flaska ibland. Ovant med ett barn som inte gillar bilåkning...storasyster är precis tvärtom, hon äääälskar bilen=)
