mariafii skrev 2013-05-08 11:40:42 följande:
Nä jag tror den påverkas redan v5 så jag skulle inte dricka om jag var du. Men jag skulle nog ta glaset som bjuds men om det går och sedan kanske gå ut i köket å hälla ut lite eller ta glaset och sedan klaga på att du kanske fick ont i magen och hoppar över. Mina svärföräldrar brukar också bjuda men ibland brukar jag tacka nej och skylla på jobbet. Men har inte träffat dom efter plusset, och just nu känns det som att jag inte vill träffa dom fören då vi ska berätta för hatar också hemlighetsmakeriet.
Angående vikten så hoppas jag faktiskt på att gå ner lite först då jag har lite extra kilon. Tränar mest styrka och precis kommit igång med konditionen igen efter lite uppehåll. Men vi får se hur det går för man brukar väl inte gå upp i vikt förens efter v12 ungefär
Okej, ja hur det än ligger till så känns det ju lättast att bara utgå från att allt vad rökning och alkohol heter att förbjudet från första början :) Skulle ju som sagt inte kännas bra oavsett! Haha ja kanske får göra en sån fuling! beror väl lite på om de bjuds innan maten eller inte, annars får jag väl bara vara snabb med att fylla ett glas med läsk eller nått så jag slipper frågan :p Alltså åh.. känns så fånigt att man ska hålla på såhär! Vill ju bara vara ärlig, men känns ju lite tidigt än :) Men ja, ska prata med sambon innan!
Jag med! Haft några envisa kilon som jag gått upp och ner sen jag fick barn.. och just nu ligger jag ett par kilon över det jag vill liksom. Hade ju planerat att hinna bli av med dom innan, känns svårt att göra det nu?