popcornplaya skrev 2013-09-03 10:30:51 följande:
Jag har aldrig haft mitt direkt mot huden, det hade nog vart obekvämt som du säger.
LeaveMeAlone skrev 2013-09-03 10:33:34 följande:
Jag har alltid haft det ovanpå kläderna..Tex ett tunt linne eller ovanpå mina mammaleggings. Inte det minsta skönt direkt på huden, men sen har jag känslig hud.
Kan inte ha det ovanpå arbetskläderna pga hygienskäl, men får prova att dra på mig något tunt under och hoppas att det känns bättre

LillFrö skrev 2013-09-03 10:51:04 följande:
Låter bra! Blev lite stress i affären när vi valde så därför har jag nu i efterhand funderat på om vi gjorde rätt val... :) Men ombonat låter ju bra, det måste det vara, även om säkerheten är viktigast :)
Vi hade akta graco till syskonen och jag tycker absolut att det känns minst lika ombonat som det babyskyddet, och Brio är ju ett väletablerat märke så säkerheten är jag inte det minsta oroad över faktiskt. Hoppas vi ska bli nöjda bägge två

rumpeflin skrev 2013-09-03 11:26:41 följande:
Det gick jättebra, vilken känsla :) vi väntar en liten flicka med tio fingrar och tår :)
Grattis!

Jennifer90 skrev 2013-09-03 11:31:40 följande:
Har åkt på världens förkylning. Någon annan som varit sjuk på sista tiden?:(
Usch va jobbigt... Jag har nyst jättemycket den senaste tiden men inget som brutit ut- än. Krya på dig!
Siiran skrev 2013-09-03 11:41:17 följande:
Nu har jag varit hos läkaren och blev sjukskriven pga depression denna och nästa vecka till att börja med. På torsdag ska jag till psykolog och se hur vi ska gå vidare. Känns inget vidare att behöva säga till folk att jag är gravid och deprimerad, man ska ju vara glad! Men som min syster sa är det upp till mig vad jag vill säga, till många får det nog vara att jag är sjukskriven pga trötthet helt enkelt.
Nu till det riktigt jobbiga!!
Min chef vet inte än att jag är gravid (blev nyanställd fram till jul när jag redan var "hemligt" gravid) och nu måste jag skicka läkarintyget till henne där det står att jag är deprimerad i samband med graviditet. Jag skickar ett mejl och förklarar tror jag, för jag orkar inte prata med henne, som jag inte känner precis om detta. Sen kommer hon dock ringa upp mig och då lär jag böla som jag alltid gör när jag pratar om det. Känns inte så bra! Och har dåligt samvete för att de nu måste hitta vikarie, vilket inte är det lättaste!
Usch klag klag här jag vet!
Låter jättejobbigt, stor kram till dig mitt i eländet

Är din chef professionell kommer hon vara förstående och stöttande. Lycka till!