Anonym (i samma sits) skrev 2013-07-31 20:04:38 följande:
Så bra du beskriver det hur en svärmor/äldre mamma hittar på saker för att få kontakt med sina frånvarande barn!
Så bra du beskriver hur egoistiska vuxna barn är nuförtiden.
Men Angi T - en dag är det du som har vuxit upp och är den där äldre damen som inte kan med och säga:
- Snälla - hälsa på mig
- Se mig och uppskatta mig för det det jag kan och det jag är
- Se mig som en tillgång och inte bara som besvär (ja när jag inte är barnvakt då...)
Fy för egotrippade, egoistiska och krävande människor utan empati och förståelse för andra generationer. En dag blir ni också gamla! Glöm inte det.
Det verkar helt ok att ge sig på svärmödrar. Dom är västvärldens paria. På dom bara! Orsaken till allt ont. Orsaken till alla problem i ett äktenskap. Det är svärmödrarnas fel - allt. NOT.
Man kan inte kräva att ens vuxna barn och svärdöttrar/söner ska släppa allt de håller på med, då gör man bort sig rejält. Det finns ofta en anledning till att man inte vill träffa sina föräldrar som vuxna, jag bröt med mina svärföräldrar just pga att de bara krävde hela tiden, egoistiska människor som bara ska ha och inte kan ge något tillbaka. Även om man är gammal så kan man faktiskt vara trevlig och be om hjälp istället för att kräva.