jag är den jag är skrev 2013-09-24 11:25:11 följande:
Nja, där håller jag inte riktigt med dig faktiskt. Det finns kvinnor med mycket små - eller t o m obefintliga - bröst, är de konstiga eller avvikande på något sätt tycker du? Är de inte sexuella varelser?
Givetvis har brösten en sexuell funktion, och om du läser om mitt inlägg så ser du nog att jag ingenstans förnekar det. Däremot så är amning inget sexuellt överhuvudtaget!
Att en kvinna använder sin mun till oralsex innebär inte att det blir sexuellt att äta. Att en kvinna har analsex innebär inte att det blir sexuellt att bajsa.
Att en kvinnas bröst ibland används på ett sexuellt sätt innebär inte att det är sexuellt att amma.
Kvinnor med mycket små eller obefintliga bröst ses ofta inte som speciellt sexuellt attraktiva. Det finns många studier gjorda på området om vad vi normalt finner sexuellt attraktivt. För kvinnor är det bröst, höfter, rumpa och allting som signallerar ungdom, som t.ex. långa ben och slät hy. För män är det fysiska attribut som hänger ihop med styrka, såväl som en fast rumpa. Detta är vad vi rent evolutionärt har lärt oss att förknippa med sexighet - och brösten evolverade fram just för att fungera som en sexuell skyltning framåt. Det här är ingenting att hålla med om eller inte, brösten fick sin form för att fungera som sexuell skyltning. Evolutionsbiologi.
Amning i sig är förvisso ingenting sexuellt, men även små barn börjar utveckla en sexualitet tidigare än vad många känner till och dubbelanvändningen av brösten som matning och sexuell skyltning gör att man inte helt kan bortse från den sexuella aspekten när man diskuterar amning av stora barn.
Stora barn behöver inte mjölk från bröstet. Därför måste man ifrågasätta vilka behov hos mamman som ligger bakom att hon vill ha ett stort barn sugande på bröstet. Det behöver inte vara sexuellt, det kan också ha att göra med ett överdrivet närhetsbehov från mammans sida.
Man ska också betänka att barnen en dag kommer att utveckla sin egen sexualitet. Det inleds för många redan mycket tidigt. Vill man då ha minnen av att suga på sin mammas bröst upp till hög ålder?