• Jenkis

    Vi som gör äggdonation hösten/vintern 2013/2014

    Finns det några som precis börjat sin behandling eller som är på gång att börja snart? Vore kul om vi kunde följas åt.

    Jag väntar på spraystart och kommer förmodligen få min donation efter nyår. 

  • Svar på tråden Vi som gör äggdonation hösten/vintern 2013/2014
  • Redan47

    Tack mina härliga tjejer och väninnor!!! Nu är jag gravid! Härlih känsla som jag vi nu hoppas håller i sig i drygt 8mån till!:)) två embryon hade vi och två har egen kuppe' nu!

  • Snart lycklig
    Redan47 skrev 2014-09-12 15:54:12 följande:

    Tack mina härliga tjejer och väninnor!!! Nu är jag gravid! Härlih känsla som jag vi nu hoppas håller i sig i drygt 8mån till!:)) två embryon hade vi och två har egen kuppe' nu!


  • Katt12

    Härligt att bägge klarat upptiningen och fått flytta hem! Grattis!! Gillar din inställning att du nu är gravid:) Helt rätt!

  • Redan47

    Nu är jag gravid!!!! Ruvar två embryon. Känns så bra! Har ju rutin nu så det känns inte nogot speciellt nervöst eller så numera. Har uppskrivet det jag behöver komma ihåg m inköp medicin och så. Vet vad jag vill ha ich behöver. Två dagar kvar på semester. Måndag bär det av hemåt igen!

  • NinaCamilla

    Redan: Helt härlig inställning att du är gravid! Så alla 2 klarade upptiningen? Det känns så att nu har du bästa förutsättningar att lyckas - slemhinnan, 2 st och semester och din man på sida! Vi har 4 st i rör och från mensen påbörjar vi. Tänk om alla klarar upptining! Det vore inte första ggn när Penny överför 4 st lite nervös är jag över utomkveds men vi ger en ficklampa och kompas till embryos

  • villsågärna38
    Redan47 skrev 2014-09-13 10:27:47 följande:

    Nu är jag gravid!!!! Ruvar två embryon. Känns så bra! Har ju rutin nu så det känns inte nogot speciellt nervöst eller så numera. Har uppskrivet det jag behöver komma ihåg m inköp medicin och så. Vet vad jag vill ha ich behöver. Två dagar kvar på semester. Måndag bär det av hemåt igen!


    Klart du är gravid!! Det är man ju alltid vid transfer, ja tills motsatsen bevistas!! När vi gjorde ivf privat i Sverige bjöd de på cider, ost och kex efter transfer för att fira att man ruvade och var gravid. Väldigt positiv och trevlig tradition tycker jag så fira och njut nu av de sista dagarnas semester så håller vi tummarna!!! Kram
  • Frk Röd
    Redan47 skrev 2014-09-10 08:24:22 följande:
    Hur ser det ut för dig? Var befinner du dig i processen nu? Kram nu nedräkning;)
    Tack, det är bra med mig, bortsett från magkatarr pga för mycket stress. Jag befinner mig i "sparapengarprocessen". Efter alla misslyckade försök så går det inte rent ekonomiskt nu att bara fortsätta med försök efter försök utan lite uppehåll emellan. Jag har dock bestämt att nästa försök blir på ny klinik dvs Serum som har fått hela min fertilitetshistoria och planerar för min kommande behandling. Peny vill gärna att jag gör aquascan nere hos dom och även att de får göra en immunutredning på mig så jag får rätt dos vid immunbehandling. Jag hoppas komma iväg på det här senast i november så jag hinner med transfer innan jul.

    Lycka till med ruvandet, håller både tummar och tår för att du ska få minst en liten bebis om ca 8 månader.
Svar på tråden Vi som gör äggdonation hösten/vintern 2013/2014