Inlägg från: LååångVägDit |Visa alla inlägg
  • LååångVägDit

    Första barnet bf i juli 2014

    Bebisår14 skrev 2014-02-11 08:12:17 följande:

    Hej, hoppar in här, BF 11 juli men ska på ultraljud på fredag. Någon mer än jag som ännu inte fått göra något ulv. Ingen aning vad jag har i magen, är nu i v 19 (18+3). Känns som man väntat i evighet. Och någon mer som har jobbig huvudvärk? :)


    Har oxå bf 11 juli!! :) har inte sett krabaten än, RUL på tors! Vart bor du?
  • LååångVägDit

    Grattis till er som varit på RUL o att de ser bra ut!

    Nån undra om nåt UL som inte sett bra ut. Vill inte skrämma nån men när min kompis gjorde UL i v 19 såg dom mkt fel på barnet o dom fick lov att göra en sen abort i v 20 :( men de e det enda jag hört om tror jag. men nu ska vi tänka POSITIVT!!

    Var till en läkare idag på Smärtrehab o hon tyckte de ska bli kejsarsnitt för mig. Hon skulle skriva de till spec mvc, ska dit o diskutera förlossningen. Vet att jag inte kan få epidural o pga min ryggskada har dom pratat om snitt, verkar bli de nu. Hmm!

    Bebisår14: bor i insjön! :) hur gammal är du?

  • LååångVägDit

    Jag äter alltid frukost-mellis-lunch-mellis-middag-mellis. Gravid som icke gravid! :) man ska ju äta extra frukt/grönsaker nu o de gör jag verkligen, oftast (minst) 5 frukter per dag!

  • LååångVägDit
    Esperanza80 skrev 2014-02-12 22:01:49 följande:

    Har precis läst ikapp några dagar..
    Tänkte bara säga att JAG föddes på min BF-dag! Hoppas det är "ärftligt" haha smile5.gif

    Tack för alla tips om babyboxar etc. Gratis är ju gott så tar gärna emot fler tips! smile1.gif

    Börjar (redan) bli lite nervös inför förlossningen och min smärtlindring. Jag har en kotförskjutning på 1cm i svanken pga en missbildning på en kota och är nu rädd att jag inte kommer kunna få någon form av ryggmärgsbedövning. Och att föda med tex bara lustgas känns inte så kul.
    Undra om jag ska först prata med min BM och så får hon skicka mig vidare till nån läkare som kan svara på den och andra frågor?? För BM vet nog inte om det går!?

    Har annars galet ont i typ HELA min rygg.
    Bäckenet pga foglossning
    Svanken pga kotförskjutning och diskbråck
    Mitten av ryggen/mellan skuldrorna pga överansträngda muskler(??)
    Har iaf bokat in både sjukgymnast som jobbar med gravida och gravidmassage till nästa vecka.....

    V.18 (17+5) idag.


    Ja be om att få komma till spec mvc o prata med en läkare! Min bm sa direkt på inskrivningen att jag skulle få gå där. Jag kan inte få epidural pga steloperation i ryggen. Min bm trodde de skulle bli snitt pga min rygg o ryggsmärta o nu var jag till en läkare i tisdags (dock inte en förlossningsläkare) som oxå sa snitt. Ska till spec mvc i v 28 o diskutera de!

    På nåt sätt ska dom väl komma ut! :)

    RUL idag o har drömt inatt att de va två.....
  • LååångVägDit
    Esperanza80 skrev 2014-02-13 07:59:49 följande:

    Tack tjejer!

    LååångVägDit:

    Kanske dum fråga men man byter väl inte BM utan man går kvar hos sin vanliga OCH även går några ggr hos en spec. mvc??

    Hade du blivit sjukskriven?

    Jag tror att jag snart skulle behöva bli det 50%. Klarar bara att jobba en halv dag ungefär. Resten av tiden "bitet jag ihop" men kommer nog inte klara det fram till 13/6...

    Ska jag då kontakta vanliga husläkaren och "be om" det? För min sk. utredning av rygg blev klar i våras så jag går inte hos nån specialist...

    Usch är rädd att kotan ska glida ännu mer ju tyngre magen blir... Mitt vänstra ben är bortdomnat nästan hela tiden numera och inte bara när jag går... Blää

    Nog med gnäll från mig!

    Lucka till med RUL för er som har idag!

    Imorgon är det min tur smile1.gif


    Precis, jag har kvar min bm plus att man går till specmvc! Ja jag är sjukskriven helt nu. Jobbade 50% fram till 1 feb men då gick de inte längre. Jag är alltid sjukskriven 25% pga ryggen. Du mena om husläkaren ska skriva remiss till spec mvc? Min bm gjorde de! Prata med henne!

    Har varit på RUL idag men de gick inte riktigt som vi hade trott så just nu är jag bara ledsen. Ska tillbaka imorn :(
  • LååångVägDit

    Dom såg en cysta i hjärnan på bebisen och nån "prick" på hjärtat.. Två bm kollade o imorn ska en läkare kolla. Vi bröt ihop båda två där inne. Man hör ju bara alla som de går bra för o är så glada efter UL o så trodde jag ju de skulle bli. Nu blev det en total chock ist.. :(

    Esperanza80: jo det är en "vanlig läkare" på VC som sjukskriver mig. Det är en smärtläkare som skött mina mediciner i alla år o från början var det ortopeden som sjukskrev men de va efter operationerna men de sista åren har en Vc-dr gjort det. Så ring dit!

  • LååångVägDit
    Teereseee skrev 2014-02-14 09:48:41 följande:
    Nej vad tråkigt.. Vad var det då som gick snett? Hoppas allt går bra idag! kram
    Har skrivit lite längre upp på sidan!
  • LååångVägDit

    Tack snälla ni för att ni bryr er!

    Igår gjorde vi alltså ultraljud o då såg barnmorskan nån liten "prick" på hjärtat, och en cysta på hjärnan. Så idag fick vi träffa en läkare som kollade igen o sa att pricken är en liten förtätning i hjärtat men är inte farlig men innebär att det är en större risk för en viss kromosomavvikelse. Sen cystorna (var tydligen flera) i hjärnan var risk för en annan kromosomavvikelse. De va alltså risk för två olika sorters kromosomavvikelser. Så hon räknade ut hur hög risken var o den var 3 ggr större än om dom inte hittat felen. Nu får vi bestämma om vi vill göra fostervattenprov för att ta reda på om det är en avvikelse eller inte men det vill vi inte. Bestämde i början av graviditeten att vi inte ville göra kub för vi vill ändå inte göra abort pga t.ex Downs. Och det kan ju vara ett helt friskt barn o då vill jag inte utsätta mig/barnet för risken för missfall.

    Känner mig helt tom o slut på energi efter det här dygnet. Det blev väl extra läskigt när dom säger att det är nåt just på hjärta o hjärna eftersom de är typ dom två viktigaste organen. O sen blev de så jobbigt för man är så glad när man åker dit o får se bebisen o sen säger bm i slutet att hon sett två saker.. Total chock! Jag hoppas att vi kan landa lite i det här o sen försöka njuta lite av bebisen.

    Fick datum 8 juli ist för 11e (läkaren idag sa 6 juli men att vi skulle fortsätta gå på den 8e som bm sa igår).

    Kram till er alla

  • LååångVägDit

    TACK för erat stöd!!! Grinar när jag läser era kommentarer.. Känns skönt att berätta för er för igår orkade jag inte ringa min familj och berätta, sa bara till min tvillingsyrra o bästa kompis, men till er skrev jag. Skriva är enklare men orkade inte prata med nån. Har fortfarande inte gjort det. Har varit så nära att bryta ihop hela dagen så att nån ska fråga hur jag mår orkar jag inte, inte idag iaf. Men vi på denna sida är ju liksom alla i samma läge. Alla gravida o ska ha ganska samtidigt och alla ska ju göra RUL. Nu är de ju en väldans tur att de går så bra för alla! 


    Eftersom vi väljer att inte göra fostervattenprov så ska vi inte kolla något mer. Läkaren sa att cystorna kan växa bort och även om de inte gör de så gör man inget åt dom, därför behöver man inte kolla dom igen. Det blir ju en utmaning att inte gå o oroa sig över dom.. är dom kvar? Är dom större? osv.. lika så det i hjärtat.


    Jag/vi försöker tänka positivt. Har varit med om så mkt motgångar så när de här kom så kände jag bara "inte en grej till". När ska jag få njuta o va lycklig. Men vi sa att vi måste försöka att inte oroa oss, men sa också att de kommer ta tid. Vi kommer ju inte sluta med det idag (förmodligen inte fören bebisen kommer ut o vi ser att det är bra). Det måste väl få ta sin tid också så vi kan smälta det. Det kom ju som sagt som en chock..

    Nu ska jag somna i soffan bredvid min käre sambo! Är helt slut och tom i huvudet.

Svar på tråden Första barnet bf i juli 2014