overdose skrev 2014-12-06 12:44:30 följande:
Vad som helst kan beskrivas som vad som helst. Frågan är om någon finner någon mening i beskrivningarna.
Vad man måste förstå är att ett budskap är ett budskap, och att människor är människor.
Man gör därför fel ifall man bedömer SD utifrån några eventuella sympatisörer. Detta kan enkelt visas genom att det finns judar i partiet. Skall därför en judehatare inte rösta på det, även om individen finner politiken vara bra?
När man tänker efter är det nog så att det inte finns ett enda populärt politiskt parti man kan rösta på, för i stora grupper av människor finns det alltid någon man inte gillar.
Skillnaden är att man - för de partier man gillar - säger, att det större goda, får tåla ett och annat.
Nej, nej, alltså, tänker enbart på deras inställning till kultur när de beskrivdes som främlingsfientliga. Menar absolut inget annat med begreppet. Sedan ska man inte sticka under stolen med att misstankar ligger över partiet men det hör till ett personlighetsdrag - nya vänner får gå igenom det samma. Älskar dock hur partiet numera har uttalat sig som särartsfeminister (nåja, numera och numera, det gjordes i april men märkte av det så sent som förra månaden) - hoppas verkligen att gräsrötterna vaknar upp ur sin allmänna "antifeminism"-slummer och anammar detta. Folket består liksom utav två stora delar liberalfeminister och särartsfeminister samt en mindre klick radikalfeminister - ändå har radikalfeministerna hela scenen och all parlamentarisk makt idag.
Förutom en självklar särartsfeminism så har Sverigedemokraterna en tydlig liberalfeministisk linje (emot toppstyrd kvotering, öronmärkt föräldraledighet, genuspedagogik och allt annat av dess slag där politiker tillåts mästra över folket som en slags självutnämnd elit) - något som smakar väldigt bra.
Så trött på radikalfeminister som mästrar över folket och som kör ner just deras fömenta bild av jämställdhet i halsen på dem - bort med skiten eller låt dem representera folket i rimliga mått alá faktisk demokrati (rimligt som i att återrepresentera folket i faktiskt antal då).
Auktoritärt skräp har ingenting i en demokrati att göra utan folkets fullständiga och medvetna medgivande. Radikalfeministerna har lyckats proklamera sig som det enda alternativet, som om det handlade om dem eller ingenting alls. Allt för många har gått på denna enfalldiga bilden av feminism men det vänder förhoppningsvis snart, med en stark och medveten folkrörelse som kräver sin röst och ett regimskifte!
Ett viktigt och intimt område för folket det här - och just därför ska området utgå ifrån folkrörelsen och politiker ska bara hjälpa till och bana väg för dem. Inte tvärrt om och med politiker som har en massa personliga drömmar, som folket sedan ska förverkliga åt dem. För böveln en helt sanslös ordning som råder nu.
Mvh
//Nyantänd anarkafeminist
Haha, sorry för en massa babbel utanför saken i sig.