Grynet2010 skrev 2013-11-27 00:06:55 följande:
Förstår inte varför så många väljer att ha sina barn i sängen? Är det inte bättre att lära barnen bli trygga i sina egna sängar? Jag har själv ammat mina barn men har aldrig någonsin haft dom liggandes i sängen när dom släppt bröstet och dom har aldrig trivts att ligga bredvid heller utan har tidigt krävt sitt eget utrymme. Jag är oerört glad att få ha våran säng ifred :)
Jag fattar inte det där snacket, vi är de enda däggdjuren som ens kommer på tanken att låta våra barn sova någon annanstans än nära sina föräldrar.
Det finns till och med studier som bevisar att barn som får sammsova har bättre kroppsuppfattning, bättre själv känsla och är tryggare, dessutom så är de duktigare rent motorisk och har lättare att lära sig saker.
jag säger som min gamla barnkunskapslärare, finns inget bättre sätt att tanka närhet och trygghet än att få sova nära nån man älskar.
Sen känns det som att det här snacket om att sova naken är lite löjligt, alla gör väl som de vill och så länge ungarna inte mår dåligt över det så är det nog ingen fara.
Jag har alltid sovit naken och ungarna har alltid sovit hos mig, två av dem har alltid haft pyjamas och två av dem har alltid sovit nakna de också, när de har blivit lite äldre så blir det automatiskt att man inte sover under samma täcke utan alltid har nått emellan sig men när de var så små som två år så nog tusan kröp de ner och gosade, hm sonen är sex år i dag och han kommer ofta och kryper ner under mitt täcke, jag tror inte ens han tänker på att jag är naken för de tär ju så naturligt att det är så, jag fattar inte riktigt hur man kan få det till något fel varför skulle det vara det när det bara rör sig om gos?
Jag kan tycka att de som får det till något annat än vad det är har något fel i huvudet, det är ett litet barn vi snackar om och de undviker nog det de tycker är obehagligt tror jag.