längtan94 skrev 2014-07-14 07:37:35 följande:
så skönt att min anfåddhet har gått över! :) så jäkla jobbigt att flåsa som jag vet inte vad för minsta lilla, nej min bm sa ingenting om nå kub, men jag har ju vart på vul förut och då sa den bm att våran bebis såg ut som ett väldigt friskt barn?! betyder de att hon inte såg några avvikelser? eller va tror ni?då va jag i v 10 tror jag att de va och jäklar vilket party den hade! :)
Man kan inte se så mycket i vecka 10, mest att barnet är normalutvecklat för "åldern" - tillräckligt stort, rör sig och har ett hjärta som slår. Att man blir "friad" KUB är inte heller någon garanti för ett friskt barn, bara att man har låg sannolikhet för vissa kromosomavvikelser.
RUL är väl det som är bäst på att upptäcka eventuella fel (missbildningar) men inte heller där finns det ju några garantier. Men de allra flesta barn som föds i Sverige är friska så det är onödigt att gå runt och oroa sig - fast jag vet att det är svårt att låta bli.