• Anonym (Bröllop)

    Mest bisarra/tråkigaste/konstigaste bröllop ni varit på?

    Vilket är det mest bisarraste/pinsammaste/tråkigaste/mest konstiga stämning... bröllop ni har varit på?

    Själv blev jag bjuden på ett bröllop av en före detta kollega som jag inte umgicks med alls (utöver jobbet då). Under bröllopet så skulle bruden hålla ett "roligt" tal om folk på festen men ingen skrattade och den tysta stämningen gjorde att bruden överdrev skämten ännu mer så till slut blev det riktigt plågsamt att lyssna på.  Tyst
    Sedan skulle några vänner till bruden "skoja" om brudparet men gjorde det på ett förnedrande sätt så bruden fick tårar i ögonen och försvann under "numret". Stämningen var ganska tryckt under resten av festen och det blev aldrig någon riktigt höjdpunkt under den kvällen. Stackars brudpar.

    Jag kommer nog aldrig mer våga gå på ett "främmande" bröllop även om det var snällt såklart av kollegan att bjuda mig.

    Har ni några erfarenheter av "skräckbröllop"?

  • Svar på tråden Mest bisarra/tråkigaste/konstigaste bröllop ni varit på?
  • isolande

    Har ett bröllop som var rejält pinsamt faktiskt. Brudparet vill verkligen flascha och visa upp sig, men är egentligen vanliga töntiga bonnläppar. Brudens klänning var nån överdådig bakelse av modell riktigt tacky med dålig passform. Färgtemat var rosa men alla rosa grejer var i olika nyanser, allt från neonrosa till cerice till gammelrosa. Sjukt fult.

    Dagen de gifte sig var det 35 grader varmt och stillastående luft. Klädseln var mörk kostym (såklart...) och festen hölls i en lokal utan AC/fläkt/ventilation med stora glasfönster. Alla stackars män var dyblöta i svett, alltså komiskt genomblöta och satt och torkade sig med sina servetter middagen igenom. Först vid desserten tog brudens far av sig sin kavaj så att resten av sällskapet äntligen fick klä av sig oxå.

    Toast Madame var en gammal tant med pipig röst som hela middagen vände sig mot brudparet och pratade så ingen hörde alls vad hon sa. En kollega till bruden höll det pinsammaste talet jag någonsin hört där vederbörande i princip i detalj beskrev deras jobb och hur fantastiskt jobbet var. I typ en halvtimme.

    Fy, det var skämskudde på hela tillställningen. Varför gick vi då? Ja, för att vi var bjudna och trodde det skulle bli kul. Men vi känner typ inte brudparet och när vi väl var där visade det sig att övriga gäster oxå var halvbekanta med dem. De hade runt 100 gäster....

  • molly50

    Jag och min exsambo blev bjudna till ett bröllop mellan en gammal väninna till honom och hennes sambo.

    De hade varit väldigt nära vänner och var ett mindre kompisgäng.

    Bröllopet i kyrkan var ljust och fint och lagom långt.

    När vi sedan kom till festen,vid en gmmal bystuga,så serverades hemgjort vin som smakade allt annat än gott.
    Det smakade jäst och varken jag eller min exsambo ville dricka det utan hällde ut det i en buske när ingen såg.

    När vi sedan skulle äta så dick jag inte sitta vid samma bord som min sambo utan han fick sitta med det gamla kompisgänget medans jag fick en för mig helt okänd kille till bordet.
    Visserligen väldigt trevlig,men han visste inte vad han gjorde där då han bara hade träffat bruden en enda gång och knappt kände brudparet.
    Maten som serverades var någon sorts kasslergratäng som vi fick skicka sinsmemellan över bordet. Vet inte ens om den räckte till alla då alla äter olika mycket.
    Drycken bestod av billigt rosévin.
    Sedan blev det kaffe och tårta.

    Jag kan säga att jag inte kände mig välkommen på det bröllopet. (Kände mig för den delen aldrig välkommen i hennes närhet men valde ändå att gå på bröllopet då hon ändå hade bjudit mig)

    Min sambo och jag gick efter middagen,då dansen skulle börja.
    Vi var båda så besvikna på hur festen förlöpte.


    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • gaymarrige
    molly50 skrev 2014-06-02 10:59:38 följande:
    Min sambo och jag gick efter middagen,då dansen skulle börja.
    Vi var båda så besvikna på hur festen förlöpte.
    Hur vet ni hur FESTEN fortlöpte om ni gick efter middagen??
  • FuckGoggleAskMe
    Anonym (Kaos) skrev 2014-06-02 08:35:11 följande:
    Åhh jag har 2

    Nr 1 : Makens kusin skulle gifta sig och vi såg fram emot en trevlig dag men oj så fel vi hade. De gifte sig i en stad ca 100 mil från där vi bor så när vi bokade boende tog vi några extra dagar för att semestra med barnen och hitta på en massa kul men så blev det inte. Fick nästan ett schema i handen om allt som vi släktingar förväntades fixa och det var middagar med brudparet eller deras släkt för planeringar, matlagning, dekorera festlokalen mm

    Vigseln var jättevacker men långdragen då de flesta av parets vänner skulle sjunga och så hade de skrivit väldigt långa löften. Som sagt vackert men 2½ timma i en kyrka med småbarn som förväntades vara tysta och stilla var inte kul!

    Sedan fick vi vänta 3 timmar i festlokalen innan brudparet dök upp efter fotograferingen och då sattes det igång med en 6 timmar lång middag med massvis av tal (och nej, man fick inte äta när någon talade så det blev ca 5 tuggor, vänta 20 min och så 5 tuggor igen)

    Sedan ville de ha fest (kl var då 23:00 och vi hade fått 2 små glas vin under hela middagen).... NEJ tack!

    Dagen efter var det presentöppning och lunch

    2 dagar efter middag hos brudparet

    Vad vi längtade hem

    2:
    Min systers bröllop.
    Jag var den enda som skulle hålla tal då hela släkten är rätt tysta och blyga men jag fick en allergireaktion av brudbuketten och tappade rösten i 3 dagar så jag fick inte fram ett ord, försökte dock att viska talet =)

    Min farbrors fru somnade på toaletten med byxorna nere och dörren öppen.

    Min morbror kräktes i hela diskhon över disken.

    En "vän" till bruden stal alla pengar de fått i present (men blev påkommen)

    Bestman förklarade att han hade en sjukdom och var döende (kanske fel att ta det just den dagen) så alla stortjöt... visade sig sedan att läkaren bara sagt att det kunde vara den sjukdommen eftersom han kissade blod, visade sig vara klamydia

    Ojojojojojoj …. Jag köper genast filmrättigheterna till bröllop nummer 2 (kan kanske blanda in element fran nummer 1 ocksa?)!!!


     Ser redan fram mot scenen där bestman tardrypande berättar om sin sjukdom, bara för att plötsligt fa ett sms som sager vad det egentligen är!

  • Anonym (inte gift)

    Tråkigaste: Bröllopet där jag blev tvungen att gå ut och amma och  missade hela akten. Min lilla tremånaders blev skräckslagen av musiken i kyrkan och började vråla så det var bara att gå ut med henne.

    Pinsamt: en släktings bröllop. En nära släkting till mig tyckte att dansen aldrig satte igång och ville att han och jag skulle gå upp och dansa. Det gjorde vi inte. Senare under kvällen stupade han på trappan upp till scenen och var så full att vi fick leda honom ut och ringa efter taxi. En annan släkting följde honom hem.

    Om vi gifter oss kommer vi att gifta oss i stadshuset utan att nån vet det.

  • molly50
    gaymarrige skrev 2014-06-02 11:02:15 följande:
    Hur vet ni hur FESTEN fortlöpte om ni gick efter middagen??
    Jag menade middagen. Skrev lite fel.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • Anonym (ös!)

    Jag var på ett bröllop för ca 10 år sedan som var väldigt eget och unikt!

    Brudparet var inbitna hårdrockare, minns inte vad det stod på inbjudan men klädkoden var "metal/hårdrock". Inga problem för oss eftersom vi alla inbjudna var på något vis inne i den scenen. (Rock, synth, goth etc). En snubbe kom dit med svart tshirt med tryckt vit slips/knappar/krage.

    Festen hölls i en lokal utan dekorationer, vi blev bjudna på välkomstdrink, ett glas rose i plastglas. Glasen var förmodligen köpta på ÖB eller liknande, vi blev "uppställda" i en rad mot väggen och ett tal hölls när de nygifta kom in, men det vart en himla liv eftersom fötterna på glasen ramlade av och skramlade i golvet konstant! Vi alla meckade med glasen och skratt bröt ut när den tionde foten studsade iväg.

    Vi blev bjudna på tårta, och fick ta med egen dryck, blev många systemkassar som hängde lite här och var. På borden fanns engångskameror, och några överförfriskade grabbar tog 24 selfies rakt ner i halsen och liknande. Brudparet önskade sig pengar till deras bröllopsresa, en finlandskryssning.

    Eftersom bara tårta och välkomstdrink serverades (ingen mat eller dryck) så blev alla väldigt onyktra, men vi hade grymt roligt! Kaffe serverades i små plastkoppar.

    Löst folk kom till festlokalen, ryktet i stan hade spridit sig att det hölls en fest där. Tyvärr blev det gruff utanför som brudens man fick styrs upp.

    Metal spelades hela kvällen, och brudparet dansade till en death-metal-låt. Under deras bröllopsdans hoppade en full kille in och headbangade runt dem, spelade luftgitarr och "growlade". Han störde rätt duktigt...

    Senare under kvällen blev det liveband, ett metalband såklart som brudens man sjöng i (growlade). Bruden stod precis framför med vattniga och lyckliga ögon :)

    Själv var jag då ihop med gitarristen.

    Festen stängdes ner halv 1 på natten , för de fick bara ha lokalen till kl 1. Alla drog, och jag blev kvar och hjälpte brudparet med städningen. Bruden hade en otroligt vacker svart och röd balklänning, inköpt från internet för 700kr.

    Budgetbröllop med andra ord, men kärleken mellan dem var så tydlig att de ville nog bara vara gifta, så festen blev lyckad ändå!

    Ett par veckor senare blev jag och min tjejkompis inbjudna på 3 kant med paret. Ja avböjde.

    Konstigt men riktigt roligt och "eget" bröllop i ungdomens dar :)

  • isolande
    Anonym (ös!) skrev 2014-06-02 11:21:11 följande:
    Jag var på ett bröllop för ca 10 år sedan som var väldigt eget och unikt!
    Brudparet var inbitna hårdrockare, minns inte vad det stod på inbjudan men klädkoden var "metal/hårdrock". Inga problem för oss eftersom vi alla inbjudna var på något vis inne i den scenen. (Rock, synth, goth etc). En snubbe kom dit med svart tshirt med tryckt vit slips/knappar/krage.

    Festen hölls i en lokal utan dekorationer, vi blev bjudna på välkomstdrink, ett glas rose i plastglas. Glasen var förmodligen köpta på ÖB eller liknande, vi blev "uppställda" i en rad mot väggen och ett tal hölls när de nygifta kom in, men det vart en himla liv eftersom fötterna på glasen ramlade av och skramlade i golvet konstant! Vi alla meckade med glasen och skratt bröt ut när den tionde foten studsade iväg.

    Vi blev bjudna på tårta, och fick ta med egen dryck, blev många systemkassar som hängde lite här och var. På borden fanns engångskameror, och några överförfriskade grabbar tog 24 selfies rakt ner i halsen och liknande. Brudparet önskade sig pengar till deras bröllopsresa, en finlandskryssning.

    Eftersom bara tårta och välkomstdrink serverades (ingen mat eller dryck) så blev alla väldigt onyktra, men vi hade grymt roligt! Kaffe serverades i små plastkoppar.
    Löst folk kom till festlokalen, ryktet i stan hade spridit sig att det hölls en fest där. Tyvärr blev det gruff utanför som brudens man fick styrs upp.

    Metal spelades hela kvällen, och brudparet dansade till en death-metal-låt. Under deras bröllopsdans hoppade en full kille in och headbangade runt dem, spelade luftgitarr och "growlade". Han störde rätt duktigt...

    Senare under kvällen blev det liveband, ett metalband såklart som brudens man sjöng i (growlade). Bruden stod precis framför med vattniga och lyckliga ögon :)
    Själv var jag då ihop med gitarristen.

    Festen stängdes ner halv 1 på natten , för de fick bara ha lokalen till kl 1. Alla drog, och jag blev kvar och hjälpte brudparet med städningen. Bruden hade en otroligt vacker svart och röd balklänning, inköpt från internet för 700kr.
    Budgetbröllop med andra ord, men kärleken mellan dem var så tydlig att de ville nog bara vara gifta, så festen blev lyckad ändå!

    Ett par veckor senare blev jag och min tjejkompis inbjudna på 3 kant med paret. Ja avböjde.

    Konstigt men riktigt roligt och "eget" bröllop i ungdomens dar :)
    Låter hur kul som helst! Hade gärna haft en liknande tillställning, men tyvärr krävde min mans sida av släkten en lite mer uppstyrd variant Flört
  • Anonym (Man)
    TanganyikaIka skrev 2014-06-02 09:25:24 följande:
    Vett och etikett. Hör till vuxenlivet helt enkelt. 
    Jag använder väl kavaj (i privata sammanhang, dvs utanför jobbet) ungefär en gång vart femte år, dvs när det uttryckligen krävs som på vissa bröllop etc där det anges i inbjudan. Under fem år hinner min kroppsform förändras såpass mycket att jag behöver köpa en ny kavaj för varje sådant tillfälle. Varför ska jag då köpa ny ännu oftare bara för att alltid ha en passande kavaj hängande i garderoben? Där gör den väl ingen nytta?
  • Anonym (qwerty)

    1. Sorgligt bröllop: En kompis gifte sig med en utländsk man och skulle flytta med honom till hans hemland (i västvärlden). Föräldrarna var väldigt ledsna. Vi kompisar var också ledsna för vi gillade inte mannen.
    2. Min kompis var på ett bröllop där bruden lovade att lyda sin man. Det var ett bröllop i Sverige mellan två svenskar. 

Svar på tråden Mest bisarra/tråkigaste/konstigaste bröllop ni varit på?