26number1 skrev 2015-01-27 15:43:02 följande:
Det är väldigt många här som vill göra vul och kub, hur kommer det sig? Är det för att ni är oroliga för något eller "bara" har lite dåligt tålamod med att få se undret? :)
Vet inte om det är samma regler i hela Sverige? Men i Skåne där jag bor :) så blir man erbjuden kub de året man fyller 33 år och det blir jag om 3 veckor.. Och jag kände att blir man "erbjuden" kub test så vill jag ha det.. Absolut för oro men även för att få en bekräftelse på att jag är gravid och att vår tofs lever :) en förhandsgrandvisning typ.
Känner mig inte jätte gravid precis.. Mår väldigt bra förutom trött och ömma bröst. Så de e där vul kommer in i bilden för mig.. Skulle bara vilja veta att de slår ett litet hjärta. Sen har jag väl googlat sönder mig.. Får nog sätta kod på Google snart ;) läst så mycket om mf/ma och blir livrädd.. Speciellt ma.. Fruktansvärt och nu tex komma och göra kub testet och då ser dom kanske att fostret varit dött sen vecka 7 eller nått.. Usch!
Ja så i mitt fall är det dessa skäl :)