• Anonym (Suck)

    Sd-släktingar

    Först: Jag söker råd från dem som delar min grundsyn på sd. Sverigedemokrater som svarar i tråden kommer totalignoreras.

    Så. I min sambos släkt finns flera uttalade sverigedemokrater. Inte särskilt trevligt. Särskilt som det ofta hoppar rasistiska grodor ur munnen på dem och på facebook delas det friskt från rasistiska sajter. 

    Jag står på exakt motsatt sida politiskt. Det är ingen hemlighet, men av hänsyn till alla på t ex släktmiddagar undviker jag att tala om politik.

    När någon av sd-släktingarna går i gång brukar jag antingen ignorera dem eller ta fem djupa andetag för att lugnt och vänligt bemöta de galnaste påståendena. Sist påstod de att "invandrare fångar duvor på torget i stan för att äta upp dem". Jo, det är visst sant. En av dem hade sett en pensionär med invandrarbakgrund mata duvorna på torget och sedan hade fantasin börjat flöda. Drömmer

    Nu till det verkliga problemet: Hade jag bara behövt träffa dem vid enstaka tillfällen, t ex på bröllop eller större släktträffar, hade jag varit ganska okej med det. Men min sambo umgås en hel del med dem (vilket får mig att undra hur hans värderingar ser ut egentligen.) Han förväntar sig också att jag ska umgås med dem med fester hit och parmiddagar dit. Jag har förstås sagt vad jag tycker, men han tycker att de är schysta annars och då kan han överse med att de är rasister.

    Hade det varit en förälder eller syskon hade jag kunnat förstå det, men i det här fallet rör det sig främst om hans faster, hennes man och deras barn. Kusiner och fastrar tycker jag att man kan välja om man vill ha nära umgänge med eller inte. 

    Nu har jag allvarligt börjat fundera på hur vår gemensamma framtid kommer att bli och hur jag ska tackla det här. Någon som har input? Eller varit i en liknande situation?

  • Svar på tråden Sd-släktingar
  • Linnea1994
    Solidaritet skrev 2015-01-21 09:16:18 följande:
    Var har du fått den informationen ifrån?
    Det gick att läsa i dagspressen före jul.
    Tvivlar du även på våldet mot oliktänkande från bla FR sida
  • Dorian Ertymexx
    Anonym (30 år man) skrev 2015-01-21 07:02:22 följande:
    Varför står klart och tydligt i tidigare inlägg. Du har haft tid att skriva fler inlägg på en natt än vad flera gjort i hela tråden. Då borde du läst också innan du spyr galler andra som inte tycker som du.

    Du tycker sd är rasister, så mycket har vi förstått. Varför? Svara nu inte med att döma hela sd för vad flera politiker har gjort , den sidan av myntet är redan uttjatat.
    Jag dömer inte en hel folksamling vad enstaka personer gjort. Gör nu inte du det heller i ditt svar Tack.

    Röstar sd för invandringspolitiken är katastrof! Har det kunnat undgå dig verkligen?

    Och din kommentar att svenskar gör bus och kallas då bus. Lägg ner och slutar göra dig så liten.
    Nämn ETT svenskt område där man sätter bilar i brand och kastar stenar mot polis, brandkår och ambulanser efter man lockat dit dom för just detta. Nämn EN du som gör allt för att försvara invandringsproblemen.

    Felet du och flera andra gör, är att ni har siktet inställt på att försöka ha förklaringar på allt som rör sd så det ska låta som sd gör bara fel och är rasister.
    Och med sd menar jag även dom som röstar på dom, inte bara politikerna. För även jag är sd eftersom jag röstar på dom. Och att som du försöker, anklaga sd för rasister blir bara ointelligent!
    Vad gör din rätt att döma alla sd när du inte ens träffat 10% av dom som röstat på dom?

    Alla lika inför lagen är en sak. Men då säger man också det. Inte bara Allas lika värde som det pratat så mycket om.
    För då menar man något helt annat.
    Se, det är ju just det. Jag dömer inte grupper efter enstaka individer. Men när ett partis ledning konstant "råkar" säga rasistisk dynga, och har gemensam bakgrund i nazistiska organisationer, så är det liksom inte elitmatte att räkna ut var de står.

    SD har dessutom varit tydliga med var de står. De visar det om och om igen. De är beredda att offra pensionärer, arbetslösa och andra som de säger sig värna om, så länge som de får bestämma över invandringen. Det är det enda de bryr sig om.

    VILKA invandringsproblem? Det finns sociala problem, de hade funnits om så alla i landet var kloner av Sven Svensk. Och många av de problemen har SD varit med och förstärkt, när de röstat med Alliansen i nedskärningar och omfördelningspolitik.
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Dorian Ertymexx
    Froststar skrev 2015-01-21 10:06:53 följande:
    Antingen vet du inte om vad som sker i vissa förorter eller så vet du inte vad som sker i "helsvenska" småstäder eller så har du missförstått vad som åsyftas med uttrycket "busstreck".
    Inte alls. Jag vet att när någon i förorten kastar sten på en buss så är det "invandringsproblem" (även om personen som kastar är ursvensk). När barn och unga kastar sten på invandrare i småstäder så är det "busstreck".
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Anonym (...)
    EnAnonumius skrev 2015-01-20 16:25:56 följande:
    Nej..  Nu sitter du och skiter i det blå skåpet.  Dessutom så kommer du med ett falskt påstående, över det inlägget. Hon gav mig beröm för ETT inlägg inte mer.  

    Mitt inlägg, som jag fick beröm för, gav faktiskt en känga till både antirasisterna och rasistiska SD-anhängare.  Då jag inte vet vilka som är värst. Dessa "s.k antirasister" eller "rasistiska SD-anhängare". 

    Här har du mer fakta.
    Jag har fått beröm av Frostar flertalet gånger också från h*n i trådar där vi inte delar varandras åsikter alls. Sug på den bittra karamellen en stund.
    Trots att jag kräks lite utav din härskarteknik du kör när du diskuterar ska jag ge dig ett sista svar!

    Ska du leka ordpolis ska du göra det rätt, annars slår det liksom tillbaka och blir pinsamt för dig. Jag har ingenstans skrivit om inlägg i plural.
    så här skrev jag:
    "Och vilket sammanträffande att den enda som är välformulerad enligt dig i tråden var någon som tyckte precis som du"
    (Och för övrigt tycker jag inte grammatik har med ämnet att göra.)


    Ang den bittra karamellen du ville bjuda på.
    Min reaktion handlar inte om berömmet du fick, det handlar om att personen som sitter och berömmer dig slänger ur sig dumheter till både mig och andra gång på gång. Därför tyckte jag det var komiskt när den första som "håller nivå" enligt denne är en person med samma tankebanor. 
    EnAnonumius skrev 2015-01-20 17:15:27 följande:
    Mmmm..  Något som är skandal med är att man inte får belysa att invandra är överrepresenterade i grupp när det kommer till kriminalitet, utan att det skall genast hoppas på att man är "rasist". B.la med detta utlåtande; "det är så typiskt rasister" att diskutera så.

    Eller denna underbara favorit påhopp:
    "Så du menar att svenskar inte är kriminella, utan bara invandrare?".
    En fråga som lyckas innehålla två argumentationsfel;
    *Komplex fråga.
    (D.v.s,  en fråga som innehåller en premiss i frågan, från frågeställaren)
    *Frånvaro av bevis är ett bevis.
    (D.v.s att bara för att man inte diskutera A så skall meddebattören använda det som ett "bevis" för att man inte kan eller är medveten om B)

    Dessutom så använde jag ditt logiskt tänkande när jag svarte dig.
    Minns du inte att du själv skrev, jag citera ditt inlägg #232:
    "Det sista du skrev fick mig oavkortat att tänka på järnrörs skandaler etc...
    Hur får du ihop det med att man ska kunna ta SD som ett seriöst politiskt parti?"

    Som sagt med din logik så kan man ju inte ta många partier seriöst om man skall basera det på vad enskilda medlemmar gör.
    Och jag får ju säga baserat på din logik att det mest oseriösa partiet i klassen är nog Vänstern som valde att behålla Gudrun som partiledare fast hon hade suttit och urinerat offentligt på ett bord på en pub och var så jäkla full att hon inte kunde gå utan stöd.

    Jag skiter ärligt talat i antalet av medlemmar av partier som gör bort sig offentligt.
    Det som verkligen är av riktigt vikt är att totalt oseriösa partimedlemmar som gör bort sig officiell finns representerade i alla partier.
    Så jag säger så här. Innan man hoppar på ett annat parti över hur deras medlemmar gör bort, och använder det som en (korkat argument) för att säga att  "man inte kan ta det partiet seriös", så kanske du och alla andra skall ta och titta på hur det ser ut i de egna leden först i det egna partiet och ställa sig frågan; 
    "Har mitt parti jag röstar på rent i farstun?"  Du vet det berömda ordspråket "Städa i den egna farstun först innan du städar hos grannen". Det är faktiskt inte för mycket begärt att kolla sådant innan man gapar om att ett parti i sig är "oseriöst" baserat på enskilda medlemmar.

    Sedan så kan ju jag tillägga att jag personligen aldrig skulle kunna rösta på SD, men det är för att jag har läst deras politiska plattform.
    Och det är inte mycket jag delar med dem om jag skall vara ärlig.

    Fotnot:
    Notera att jag skrev "korkat argument" (sak)..
    Så förväxla nu inte "sak" med "person".
    Du borde nog ta en paus från att diskutera politik, det låter utifrån detta inlägget som det stiger dig åt huvudet?
    Du tar upp saker i ditt inlägg som inte har någonting med något jag skrivit öht att göra.Mitt intryck är att du behöver ventilera och få allt detta du sitter på ur ditt system, och för sådant finns det utbildade proffs. Det är inget du ska ta med mig.

    Fotnot:
    Ett budskap når fram så mycket bättre om man framför det på ett ödmjukt sätt, för då vill människor lyssna på vad man har att säga. 

    .
  • Vitrysk hockeyhjälte
    Dorian Ertymexx skrev 2015-01-21 10:54:19 följande:
    Inte alls. Jag vet att när någon i förorten kastar sten på en buss så är det "invandringsproblem" (även om personen som kastar är ursvensk). När barn och unga kastar sten på invandrare i småstäder så är det "busstreck".
    Den här stenkastningen på invandrare sker alltså i samma eller större omfattning som stenkastning mot bussar och utryckningsfordon i förorterna?
    Count hotfull pastor, sprungen ur kaos.
  • Dorian Ertymexx
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2015-01-21 10:57:34 följande:
    Den här stenkastningen på invandrare sker alltså i samma eller större omfattning som stenkastning mot bussar och utryckningsfordon i förorterna?
    Du tycker alltså det är okey att jämföra att kasta sten på fordon med att kasta sten på människor?
    Politiskt korrekt. Vuxenspråk för du är dum.
  • Solidaritet
    Linnea1994 skrev 2015-01-21 10:29:22 följande:
    Det gick att läsa i dagspressen före jul.
    Tvivlar du även på våldet mot oliktänkande från bla FR sida
    Det blir svårt att argumentera om något som kanske stod i Dagspressen före jul. Läste inte just det. 

    FR.... Friskis och Svettis? FR Fastighetsservice?

    Jag kanske behöver en foliehatt för att förstå?
  • Vitrysk hockeyhjälte
    Dorian Ertymexx skrev 2015-01-21 11:05:44 följande:
    Du tycker alltså det är okey att jämföra att kasta sten på fordon med att kasta sten på människor?
    Det sitter människor i bussarna. Det är människor som kör ambulanser, polisbilar, brandbilar.

    Stenkastning är lika primitivt och korkat vare sig det är ett par vilsna nazister i Knäckebröhult eller en mobb missanpassade invandrare i Tensta som utför den. Det är dock bara det senare du försöker tona ner.
    Count hotfull pastor, sprungen ur kaos.
  • EnAnonumius
    Dorian Ertymexx skrev 2015-01-21 11:05:44 följande:
    Du tycker alltså det är okey att jämföra att kasta sten på fordon med att kasta sten på människor?
    Valde du att blunda för den delen där det stod "utryckningsfordon" 

    Vad fan tror du konsekvenserna blir av detta?

    Jo kankse den människan som blivit utsatt för stenkastning kanske inte få hjälp av ett utryckningsfordon (ambulans i detta fall) bara för att det finns en gäng idioter som hindra utryckningsfordonen att komma fram m.h.a  b.la stenkastning.


    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
  • EnAnonumius
    Vitrysk hockeyhjälte skrev 2015-01-21 11:08:08 följande:
    Det sitter människor i bussarna. Det är människor som kör ambulanser, polisbilar, brandbilar.

    Stenkastning är lika primitivt och korkat vare sig det är ett par vilsna nazister i Knäckebröhult eller en mobb missanpassade invandrare i Tensta som utför den. Det är dock bara det senare du försöker tona ner.
    Precis så ja...  Skål

    Det är helt okey att prata om hur idiotiska rassar/nassar är, men man får fan hugg och slag om man skriver om hur illa invandrarna beter sig och vilka problem de ställer till med.


    Så som man känner sig själv, så känner man ALDRIG andra.
Svar på tråden Sd-släktingar