• Knottet

    Novemberbebisar 2015

    Hej! Finns det fler här med bf i november som vill följas åt? Glad

    Är i vecka 5 (4+0) idag, bf 3/11. Andra barnet, har en flicka som fyller 1 den 9/4. Vi vela ha syskon ganska tätt. Glad

    Började känna av växtvärk för ett par dagar sedan och ett lätt illamående i morse. Hoppas bara att den lille vill stanna! Glad

  • Svar på tråden Novemberbebisar 2015
  • Hejhejhejilc

    Spännande att höra hur ni ligger till, vi har beställt en emmaljunga som kommer i slutet av sep! :) Babyskydd, babysitter och vagga samt lite kläder är också införskaffat :) En fråga till er som har varit med förut, är det en bra tanke att ha en manuell bröstpump hemma redan när barnet kommer eller är detta något man ska vänta med? Fick rejäl rabatt på en hemsida så får en ny för 300:-, eller är det ett onödigt köp? Hur många amningsbh bör man köpa innan, och ska man köpa dom alldeles i slutet av graviditeten om det är så att brösten växer mer då?! Haha förvirrad förstagångsmamma ;)

  • Erika 146

    Jag gjorde så och köpte en bröstpump innan med första. Det är absolut inte nödvändigt men får du en dån bra rabatt tycker jag du ska köpa den. Det är ju bara att sälja om den inte blir använd ? Jag fick efter några månader nytta av min en kort period innan det blev flaska för hela slanten.

    Amningsbh handlade jag oxå innan och använde även innan bf då de var så mycket skönare än mina vanliga. Fick dock köpa en stl större närmare bf, lite stor i kuporna då men perfekt när mjölken runnit till. Har även elastiska toppar från kappahl och de är perfekt att sova med när man ska amma på natten.

  • Sindyrella1983

    Vi har en del kvar att fixa. Men det stora är inhandlat/lånat: vagn, babyskydd, vagga, bärsele, babysitter och lite kläder, skötbädd och badbalja.
    Så jag behöver ha lite mer kläder, täcke och kudde till vagga/vagn och sängkläder, mobil till vagn och vagga, amningslinnen och amnings-bh till mig och toalettartiklar som babyolja, blöjor mm. Men ska på ett bar barnloppisar och se om jag kan hitta lite kläder där till bra pris. Hade varit perfekt när dom ändå växer ur dom små storlekarna snabbt. 

  • Hejhejhejilc

    Satt och tittade på kuddar från rätt start, hur vet man om man ska välja "genomsydd" eller vanlig? Vad är bäst för deras små huvud?

  • Erika 146

    Det där med kudde är ju lite av en djungel, använde inte kudde till ettan förens hon var 4-5månader, inte ens i vagnen hade jag täcke och kudde men hon förddws ju i maj förra året med så det var mer onödigt då (tror det är en rätt start nr 1) sen när hon började vända sig tog jag bort den och hon har inte haft nån sen dess, hon ligger ändå inte på den i sängen för hon är överallt ;) 
    ska introducera växasäng till henne om nån månad och då får vi se om hon använder den nya oanvända kudden jag köpte för ett halvår sen ;P

    Angående åkpåse känns det överflödigt, bonar med lammskinn och filtar i liggdelen sen kommer hon ju ha en overall. Det är lätt att man klär de små för mycket, får man en fryslort får man ta en extra filt.

  • Anna Hbg

    Ni som har barn sen innan hur känner ni i för det här med att få tillökning?

    Typ hur tror ni att ni klarar att fördela tiden mellan barnen, hur gör man för att ingen ska känna sig utanför, egentid med partnern, vilka nya roller får man i familjen, hur har ni förberett storasyskonet/syskonen för bebisen osv?

  • Erika 146

    Oj det har varit berg och dalbana med känslorna kring tillökning, speciellt när det blir så tätt drygt 1,5 mellan stora och mini men nu ser vi bara fram emot det. Räknar med att det blir minst ett tufft år till för oss men inget vi inte kommer fixa, vi är duktiga på att prata om allt och ser lika på väldigt mycket.

    Svårt att förbereda Meja eftersom hon är så liten även om vi pratar med henne om lillasyster i magen och så.

    Att fördela tiden kommer nig bli svårt i början speciellt om man ammar men man gör nog så gott man kan och sen beror det ju lite på hur bebis blir. Första var som klister på oss i 10 månader så chansen att vi blir friare med nr 2 är såklart större och därmed kan man lägga mer energi på ettan :)

    Viktigt är nog att tänka och prata om olika senaroi med sin panter och sen får man ta det som det kommer.

    Kan man inte få till egentid hemma får man lämna barnen nån natt då och då hos mor/far föräldrar. Lämnade ettan första gången när hon var 4mån och sen har vi gjort det varannan/var tredje månad. nu i sommar lite oftare men då har hon inte sovit borta varje gång.

  • jvd89

    Eftersom vi väntar första barnet så undrar jag hur man ska göra med vagnen? Vi har köpt en vindfleeceoverall, ska man ha åkpåse oxå eftersom det är vinter?
    Och behöver man kudde i vagnen?

  • Erika 146
    jvd89 skrev 2015-08-18 12:52:36 följande:

    Eftersom vi väntar första barnet så undrar jag hur man ska göra med vagnen? Vi har köpt en vindfleeceoverall, ska man ha åkpåse oxå eftersom det är vinter?
    Och behöver man kudde i vagnen?


    Lite beror ju på om det finns ett lock på liggdelen? Rent spontant tycker jag det är onödigt med en åkpåse i liggdelen, kommer själv inte köpa någon. En madrass i botten, lammskinn och så kommer ju mini ha olika fleece/plièoveraller på sig och ev en filt. Det är lätt att man gör det för varmt för de små för man är rädd att de ska frysa. 
    www.1177.se/Kronoberg/Tema/Barn-och-foraldrar/Mat-somn-och-praktiska-rad/Praktiska-rad/Att-kla-barnet-for-att-vara-ute/

    Kudde är upp till var och en men jag hade ingen till första och kommer inte köpa till tvåan. 
Svar på tråden Novemberbebisar 2015