• Redan47

    Redan47's samlade pärlor-resan efter plus

    Ett samtalsrum för oss som äntligen plussat genom olika donationsprogram i Europa o Sverige. Riskgraviditet i en del av landets landsting. Hur bemöts vi? Vi stöttar varandra att ta ansvar för vår hälsa. 
    Många av oss är både 40+ och 45+, där ålder är en riskfaktor. Och hur puffar vi vår självkänsla kring vårt val att skaffa barn och hanterar omgivningens reaktioner. 
    Här finns utrymme att ventilera oro och tankar kring graviditeten, blödningar, immun, blodtryck, mediciner, relationer , och allt mellan himmel o jord.

    När vi inte har någon annan att prata med som finns detta rum att sitta i en stund och dela eller bara vara. 

    Vi gjorde det! Här är tråden där resan fortsätter mot målet...Baby

  • Svar på tråden Redan47's samlade pärlor-resan efter plus
  • azurea
    zaq1234 skrev 2016-01-11 21:28:12 följande:

    Beklagar Azuera, vad otrolig sorgligt att läsa om er ena tvilling, samtidigt glad att du nu är gravid igen. Lycka till!!

    Nu gäller det, jag fick oxå ta prov första gången på mvc om multi r. Bakterier pga av behandling utomlands.


    tack zaq! Första gången man besöker BM får man ju ta lite blodprov för att kolla ett antal saker. Berättar man då, vilket jag rekommenderar, att man gjort ÄD utomlands så tar de ett prov från underlivet just för att kolla multires-bakterier. Hör man inget sen så är det ok. När jag åkte inför skrapning innan jag fick tvillingarna så blev de lite upprörda när jag fått första tiden på morgonen i op-salen och de inte visste att jag varit utomlands. Detta för att de tydligen vidtar vissa åtgärder för att ev multiresistenta bakterier inte ska smitta till nästkommande patienter och att de ofta lägger patienter som mig sist på listan så de kan rengöra salen ordentligt efteråt. Nu kunde vi ta reda på mina provresultat och därmed var allt ok, men det är för andra patienters säkerhet också denna kontroll görs.

    Samma sak denna sväng hos BM, ett svabb-prov vid första besöket för att utesluta MRSA. Det intressanta är att de INTE tar prover på personal som jobbat utomlands och därmed haft möjlighet att bli exponerade för det alt personal som jobbat när MRSA funnits på en avdelning i Sverige. MRSA fanns på neo någon vecka innan vi åkte in med tvillingarna. Nu tror jag inte det påverkade dödsfallet men så här i efterhand går ju naturligtvis tankarna åt det hållet också.
  • Lana68

    Konstigt hur olika de gör. Jag skrapades efter missfall och ingen frågade nåt om MRSA prov. Frökem Röd stort grattis!

  • TyckOmMig

    Intressant azurea just om MRSA när vi låg i Lund inför lille Valentins snabba ljumsbråcksoperation fick vi ju i efterhand kollas upp om MRSA av annan anledning då det visade sig att en annan "liten" bebis på uppvaknings uppföljningen låg där samtidigt som han och hade visat sig bära på just MRSA lätt det missas att rengöra extra noga mellan små ynkliga bebisar och risken smittan är ett faktum!Nu var det tack och lov inget men provtagningarna testerna höll vi på med i tre veckor en gång i veckan var vi på VC för koll!Tur man bor grannen med VC vill jag säga med de mina!

  • weeme
    Frk Röd skrev 2016-01-12 22:10:58 följande:

    Det blev en liten flicka. 49 cm 3030g. Allt har gått bra.


    Jättegrattis till tösen! Hoppas det kändes tryggt och bra i slutänden. Säger jag också, berätta när du orkar! Målgång och nästa resa börjar.

    Azurea, beklagar verkligen er förlust. Förstår om ni spekulerar i vad som kan gått fel, eller vad som var orsaken.
  • pink lily
    weeme skrev 2016-01-11 23:27:36 följande:

    Pink Lily--- nu blir det pinsamt. Jag är negativ, mannen positiv så jag har haft det "problemet" alla graviditeter. Men inte minns jag inte att de gjort något speciellt? Har aldrig fått veta innan om barnet är positivt eller inte? Vid MA har jag fått spruta i baken de gånger de skrapat, inte den gången det faktiskt kom ut av sig självt. Nu fick jag spruta också för tösen var positiv, förra bebisen hade samma som jag. De har nog kollat så jag inte utvecklat immunisering under grav kanske.... Men bebisens blodgrupp har jag inte fått veta. Det är jag säker på att de inte kollade innan.


    Nu tagit Fetal RhD-screening, ett blodprov på mig som visar om fostret i magen är Rh neg el Rh pos. Fantastiskt att ett sådant prov finns! Tyvärr tar det ofta tre veckor att få provsvar sa bm, suck, tre oroliga veckor med skräck för blödningar. Får väl bli akutenbesök då ... Och kanske immuniseringsprutan?! Man kan ta provet redan v 7 i alla fall, synd man inte visste det. Fick veta att man inte tar prov på mitt sjukhus på kvinnan för att se om hon redan immuniserats, då labbet som gör testet gått ut med att de inte kan garantera kvaliteten på provet. Alltså desto mer angeläget med fetal rhd screen. och sen får det bli stora sprutan ... Ibland undrar jag nästan om man vet för mkt, har en känsla av jag ibland berättar saker för personal som är nyheter för dem fastän det finns att läsa på sjukhusets info
  • Redan47

    Hej på er alla! Hur framskrider era graviditete????

    Rek boken: växa och upptäcka världen.

    Mina raringar växer då det knakar! Mår mkt bättre oxp redan efter hyston. Tröttheten hanterbar. De tar 3-4 h matpaus nu iallfall en gång på förnatten. Känner mig välsignad. Tänker tillbaka på resan och undrar hur orkade vi.... Glada att vi gjorde det!

  • maijo

    Hej allihop!

    Stort grattis fröken Röd, och härligt att läsa om alla små som blir starkare och växer!

    Jag har haft en rejäl förkylning, massor på jobbet och varit väldigt osäker på om jag faktiskt är fortsatt gravid, eftersom jag nästan inte har några graviditetssymtom. Har nu varit på läkarkontroll, och hjärtat slår fortfarande.

Svar på tråden Redan47's samlade pärlor-resan efter plus