BF Januari 2016 :)
MeEmma - har du märkt att ngt mer att det kan varit din slempropp som börjat lossna?
MeEmma - har du märkt att ngt mer att det kan varit din slempropp som börjat lossna?
Här hemma är nog barnen mer ivriga än jag för tillfället. Kan nog bero på att jag för första gången på väldigt länge mår bra. Och insett att detta är sista gången jag är gravid. Dessutom har jag haft så mycket problem med avslag och stygn efter tidigare förlossningar. Så det ger myglare ångest. För att inte tala om ångesten över att komma tillbaka i form. Var visserligen väldigt många år sen jag var i vältränad form. Men nu är sista chansen att skylla på bebisen. Kroppen har dessutom tagit väldigt mycket mer stryk denna gång. Är överrörlig i lederna och det har i te riktigt funkat i samband med graviditet så har en hel del rehabilitering att göra efter att bebisen kommit.
Men barnen, det går nog inte en sekund utan att de pratar om bebisen, kör runt med vagn i hallen, plockar bland kläderna eller bäddar ner hunden i vaggan. (Den är inte bäddad ännu)
Har försökt förklara att den kommer inte att komma innan allt är klart här hemma. Så vill ni någonsin få ett syskon får ni allt hjälpa till. Kapitulerade så pass med julsakerna att jag tog ner lådorna från vinden. Tog ut de få stjärnorna jag ville ha upp. Klädde vår minigran och lät sedan barnen ta det de ville ha. Med villkoret att de packade ihop lådorna igen efter sig. Ja nu hat vi då 2 veckor senare en hinderbana i hallen.
Maken fick sig en tankeställare i går.
Han var på julfest. Dricker i stort sett inget annat än typ 1 whiskey någon gång ibland. Men hade lovat att hämta honom i går eftersom det låg lite dumt till i ett industriområde och taxiresan på 800kr kunde vi göra något roligare för.
Han hade druckit lite mer än han brukar. Och började lagom tills vi klev in i porten bli lite djup i sina funderingar. Så lagom tills jag tog av mig jackan får han en chock. Och utbrister " men vad har du ätit?! Magen är helt svullen!"
Varpå jag svarar att det är ju en bebis där i.
" va!? Vaddå bebis? Har du ätit upp en bebis?!" Lägger händerna på magen och får en kraftig spark till svar.
"Oj den är alldeles hård." Svarar att ja det är inte så länge kvar nu så den är ganska så stor och utspänd.
Han får panik och börjar slita ihop jacka, skor och BB-väskan som står i vagnen. Och nästintill skriker. "Vi måste skynda! Den kommer nu!!! Men inser lika snabbt igen att han inte kan köra bil och böjer sig ner och klappar magen försiktigt och viskar "Vaneck pappa kan inte köra bil just nu så du måste stanna där tills i morgon. För pappa måste sova först"
Mitt i detta drama hade jag väldigt svårt att hålla mig för skratt. Till det hela hör att vi inte riktigt var överens om att behålla bebisen när jag lite oväntat blev gravid. Och har väldigt länge känt att han inte riktigt accepterat det faktum att vi snart är framme vid förlossningen. Har har inte just något som helst intresse för att följa med till BM, känna på magen, höra hjärtljuden eller förbereda något.
Somnade med ett stort leende på läpparna kl 02 i natt.
Nu ska vi bara härda ut 1vecka till. Sen ska hela familjen bara njuta av att vara lediga och tillsammans fram tills bebisen kommer.
Haha sitter och skrattar åt sambon! Han tycker att det är lite smått "otäckt" när bebisen rör sig så det syns utanpå magen och ikväll var det rejäl fart på den lill* så han fick se några ordentliga utbrytningsförsök! Haha kunde bara skratta åt honom när han nästan fick hålla för ögonen!! ;) Nån mer som har en sån sambo?! ;)
Jag hade riktigt ont i magen av sammandragningar som kom och gick hela tiden igår kväll, men när jag hade vilat en stund blev det färre. Vaknade två gånger inatt av att det gjorde ont också men nu har det slutat. Märkte dock när jag skulle knäppa mina byxor i morse att magen har sjunkit ner riktigt mycket från igår, fick inte ihop dom längre och jag hade senast på mig dom för ett par dagar sedan. Innan har bebisens rumpa varit upp mot revbenen, men idag känner jag den strax ovanför naveln. Sa till mig själv i morse att jag skulle försöka ta det lite lugnare idag, men det är lättare sagt än gjort när barnen ska lämnas o hämtas, lillkillen mår lite sådär och vill hänga på mig och barnen har aktiviteter inbokade på eftermiddagen.
Puh! Min mamma och jag åt lunch på stan, så mysigt, och sen har hon hjälpt mig städa och rensa i sonens rum där det var alldeles för mycket prylar högt och lågt. Jag låg mest på hans säng medan hon skötte själva städandet. Ändå är jag helt slut nu, mamma har gått för att hämta plutten. Men så skönt när det blir lite ordning och reda! Jag har haft ångest över oredan varje gång vi varit där inne men min kropp fixar ju ingenting längre så det här var gudomligt. Nu kan han lättare hitta sina leksaker och böcker och allting. Bara resten av lägenheten kvar, haha.