Junibebisar 2016
Välkomna till nya tråden för oss som väntar barn mer BF under juni månad 2016!
BF/infolista nedan;
6/6 WielkiP (24 år, Skövde, tredje barnet)
Välkomna till nya tråden för oss som väntar barn mer BF under juni månad 2016!
BF/infolista nedan;
6/6 WielkiP (24 år, Skövde, tredje barnet)
mitt i sexet så gick nog delar av vattnet. Sjukt konstig känsla. hahaha...
nu är det bara att invänta värkar eller till kl 8 imorgon då jag ska ringa in till fl igen för att få en tid för inskrivning på fl.
just nu är allt lugnt, men frågan är...hur mycket får jag sova!!!!!
inget nytt än så länge....har fått sova helt ok, bara drömt en massa konstigt! Inget mer vatten heller för den delen. Alltså, har ju inte varit med om det här förut, eller jo, men andra man, men då gick vattnet i v. 31, och ALLT gick på vägen till sjukhuset tydligen pga. infektion.
Säker på att det var vattnet som gick?? Jag har två kompisar som fick "falsk vattenavgång" och även min mamma trodde vattnet gick med tredje barnet men det var det ej :O
Men du skulle väl till fl och få det bekräftat eller hur var det ? :D
Vet inte vad det skulle vara annars. Inte urin då jag var på toa både innan och rätt efter. Luktade inte urin heller. Men helt klart....man tänker ju att det ska komma ganska mycket. Var däremot inne och läste lite där tydligen flera har varit med om att delar av vattnet har gått och att dom har behövt ta resten på fl. Två hinnor. I have no clue....
Men ska ringa in igen kl 8. Så får se vad dom säger. Hade små värkat med 10 min mellanrum 1 timma efter men fick somna.
Åh, sådär beskrev min bekanta det. Hon hade värkar och bebisen tröck sig nedåt men hon öppnades ingenting. :( Vi får hoppas att andra förlossningen går bättre, då kroppen gjort det en gång tidigare :) Jag blev igångsatt med första och har läst NU, nyligen att det är en värre förlossning än när kroppen sätter igång av sig självt (OCH jag hade ingen bedövning!). Så jag tänker att jaja, det värsta har redan hänt :p
Har haft ont i magen som kraftig mensvärk sen igårkväll. Igår kände jag oxå min första förvärk som gjorde ont o varade i ca 30 sek. Hoppas verkligen det e förlossningen som snart börjar
Tips på appar för att klocka värkarna?
Eller ska man göra på det gamla hederliga sättet? ;)
Suck! Har varit på bedömning på specialistmödravården. Tappen var ganska mjuk men inte öppen nånting. Igångsättning inte aktuellt i nuläget. Beskedet var ungefär "det kan komma igång ikväll... Eller dröja ytterligare två veckor." fick iaf lite mer förklarat varför jag har så ont. Inte bara foglossning utan även all tyngd som irriterar musklerna i bäckenbotten eftersom huvudet är så långt ner.
Nu gillar jag min kropp ännu mindre. Ska in och kissa i en kopp i eftermiddag för att utesluta havandeskapsförgiftning. Vad mer ska hinna hända innan bf om en vecka?