Inlägg från: skattenmust |Visa alla inlägg
  • skattenmust

    BF Augusti 2016

    Nmg skrev 2016-03-01 15:50:04 följande:

    Hur känns en sammandragning?


    magen reser sig lixom och blir hård för att sedan släppa :)
  • skattenmust

    Ursäkta frågan men är det någon mer som har "fitthugg" ? lixom hugger till rakt upp i underlivet rätt vad det är? Gör relativt ont.

  • skattenmust
    Serah skrev 2016-03-01 19:04:55 följande:

    Har inte heller direkt nån lust till sex. Känner mig alldeles för trött på kvällarna.

    Tror jag börjar få foglossning nu också :/ hade ganska ont i ryggslutet efter att jag gått och hämtat de äldre barnen på skolan >.<

    Kommer det vli bättre om man försöker röra sig och gå mer?


    oj, foglossning redan..hua det får vi verkligen inte hoppas. 
    vet inte hur det funkar om man ska gå mer eller inte, men sjukgymnastik tror jag är bra.
  • skattenmust
    skattenmust skrev 2016-03-01 19:01:23 följande:

    Ursäkta frågan men är det någon mer som har "fitthugg" ? lixom hugger till rakt upp i underlivet rätt vad det är? Gör relativt ont.


    Ingen som vet?
  • skattenmust
    Snuttispluttis skrev 2016-03-01 21:05:49 följande:
    Självklart :)
    hehe hade det med sonen, men visste inte att man kunde få det för 17 år sedan, men nu blir det igen.

    Snuttispluttis, har du känt av hugg i fiffin? hahahaha förlåt frågan men det gör ju apont.
  • skattenmust
    Snuttispluttis skrev 2016-03-01 21:26:28 följande:
    Läste lite historia om sen avnavling och redan Darwins farfar skrev att det är fördelaktigt att vänta med att klippa. Rätt sjukt att det fortfarande finns de som klipper för fort :/

    Och har nog inte känt några hugg. Hade typ hugg i ljumsken en natt när jag bytte ställning. Det kanske är ligamentsmärtor du känner?
    haha håller med dig, men många klipper fort för forskningens skull, vill använda blodet som ligger kvar i navelsträngen för detta.

    Oki, ja nu har jag läst runt på många olika sidor om hugg, ilning i fiffin och det är visst väldigt vanligt, när livmodern växer eller när den lille trampar till på en nerv, och jag har kännt min lille i 4 rimmar nu :D sååå glad :)
  • skattenmust
    Axelberg79 skrev 2016-03-01 21:58:48 följande:

    Hahah va fel det kan bli ibland..... opålitlig =opåläst..


    hehe vid sen avnavling så hinner blodet i navelsträngen att passera hela vägen till bebis innan man klipper av, nyper av tillförseln. Förr nöp man av ganska så fort för att använda blod till forskning, bästa är ju för barnet att få blodet som finns där.
  • skattenmust
    Anonym (Alex) skrev 2016-03-01 22:11:10 följande:

    Jag har bf 10 augusti. Finns det någon chans att jag ska ha blivit gravid med en kille jag hade samlag med i September? Eller måste det varit ett samlag i i november som resulterade i graviditet?? Blev ni alla gravida vid ett samlag i november? Varför jag frågar är för att jag inte han få tillbaka min mens efter jag slutade med p-pillrena så kan inte räkna utifrån sista mensen (har endast gått efter ultraljud)


    Ul är ju det mest säkra att få veta exakt datum för när du blivit gravid, jag beräknas ha blivit befruktad runt den 5 te dec och är beräknad den 26 aug, så jag skulle gissa på att du blev gravid i november någon gång. men det är bara min gissning, du får nog gå på vad ul säjer där.
  • skattenmust
    Anonym (Alex) skrev 2016-03-04 09:05:56 följande:

    Kan det vara farligt för bebisen om jag rör på mig för lite? Har under hela min graviditet lidit av trötthet och illamående så har mest blivit sängliggandes, (är endast i vecka 18 nu) och när jag väl rört mig utomhus har det varit att jag tagit bilen till jobbet och väl på jobbet sitter jag ner hela dagarna. Klart jag rört på mig lite utöver det men inte alls mycket. Undrar om bebisen kan ta skada av att jag rör på mig för lite?


    Jag har väldigt svårt att tro att bebis skulle ta skada av att du rör dig för lite, jag gör inte heller många knop nu aså. Med min 5 åring så låg jag i sängen i 3 månader typ, Det enda som kan påverka det är din egen muskulatur, att kroppen behöver vara lite starkare inför förlossning, men farligt för bebis? Näe det kan jag aldrig tänka mig. Sedan är det kanske inte så bra att enbart vara sängliggandes, Mend et finns ju dom mammor som faktiskt inte har något annat val, för att just deras bebisar ska klara sig, så det behöver du nog inte oroa dig för.
Svar på tråden BF Augusti 2016