soofa skrev 2017-08-23 10:04:08 följande:
Nej, jag känner inte heller någon som har gjort IVF så det är verkligen en helt ny värld. Väldigt spännande dock, så coolt att det funkar för så många. :)
Åh, men då verkar äl vara på g då! Spännande! Och då meddelar du dem när testet är positivt och åker till kliniken nästan omgående eller?
Nästa steg för mig är ultraljud i morgon, efter det får jag sannolikt besked om när jag ska ta Ovitrelle och sen blir det nog uttag i början av nästa vecka. :D
Ja jag vet ju inte riktigt hur kroppen är nu efter en MA, har aldrig haft det eller ett mf.. men jag hoppas att cykeln är som innan den här karusellen, för då borde de inte va så himla långt bort :)
fortfarande negativt i morse dock.. Men de kommer förhoppningsvis snart :)
Ja när det är positivt så ska jag ringa kliniken och då får jag en dag som ägget skall sättas in. Jag har bara 5 och 6 dagars blasto'sar i frysen så insättning blir ca 5 - 7 dagar efter att jag fått positivt på äl testet så att ägget och min cykel är på samma dag :)
Hur gick ditt ultraljud idag?? Har du fått tid för plock? :) Hade du gjort de här förut eller är det första gången va?