Issari skrev 2017-10-31 09:57:09 följande:
Är det någon annan här som tempar? Jag är på ÄL+10 och hade 36,9 grader i morse, brukar annars ligga runt 36,6 mellan ÄL och mens. Men vad jag förstått brukar väl tempen inte gå upp mer än normalt vid en graviditet? Kanske beror det på att jag vaknade i natt eller att jag håller på å bli förkyld kanske... Men det hade ju varit roligare om det var pga att det lyckats. Har inte tagit något test, avvaktar några dagar till.
Ja det finns allt vi som tempar här ;)
Tempen går upp efter äl och är man gravid så fortsätter den vara hög.
Man kan få något som kallas trifasisk kurva efter äl. Då får man ytterligare en höjning, då ser din kurva ut som en trappa med tre steg liksom. Denna typen av kurva förekommer både vid grav och ej grav, men är vanligast för grav.
Men du behöver lite fler mätningar för att kunna avgöra det. En enstaka höjning betyder inget. Du får väl se om du blir sjuk eller om du har fått en trifasisk kurva!