• man och nöjd

    Världens högsta marginalskatt

    Efter några år med regeringen Löfvén kan vi konstatera att de sin vana trogen låter skatterna skuta i taket.

    Trots enorma budgetöverskott har man höjt marginalskatterna till den grad att de återigen är högst i världen. Återigen är vi på väg mot nivåer som Kjell-Olof Feldt en gång kallade "perverst".

    Det värsta är att skatten skjuter i höjden redan vid relaivt normala löner. En heltidsarbetande Stockholmare tjänar idag 38000 kr per månad, vilket innebär 50% marginalskatt.

    Den som tjänar mycket ska betala hög skatt sägs det, men vänstern jobbar stenhårt för att kalla vanliga löntagare för höginkomsttagare.

  • Svar på tråden Världens högsta marginalskatt
  • Åke7811

    Killbill; Dessutom gör den statliga skatten att i princip varje individ som har möjlighet jobbar svart och tar ut en vit lön precis vid brytgränsen alternativt startar bolag och tar utdelning som endast beskattas med 22%. Skulle inte förvåna mig om detta bortfall skulle finansiera ett slopande av dn statliga skatten.

  • KillBill
    Åke7811 skrev 2018-01-24 21:17:10 följande:

    Killbill: Den är inte 60% men mkt nära. Det är dock åt helvete oavsett om den r 58-59-60%.

    Man behöver inte sambeskatta hela befolkningen. Räcker med att man har ett läkarintyg och att skatteverket kan kontollera att sambon nolltaxerar så är der klart. Borde absolut inte vara svårt att hålla reda på. Du tycker alltså att det är helt i sin ordning att jag och min sambo ska beskattas högre än ett par där båda tjänar 25k?

    Vad säger du om de döda incatimenten för att avancera i karriären när man har en lön runt 50k? Att statlig skatt spelar obetydlig roll när man ligger 500kr över brytgränsen köper jag. Den stora frågan är varför du tycker det är ok att straffbeskatta karriärsavancemang? Flera av de bolagen jag jobbat i tar in folk utomlands ifrån eftersom massor av svenskar inte tycker det är värt att avancera pga den groteska marginalskatten. Hade svenskar haft större incitament att avancera hade platser öppnats underifrån i organisationen till arbetslösa svenskar. Groteska marginalskatter ökar arbetslösheten, minskar skatteintäkter för avancerande svenskar och uppmanar befolkningen att ansträngning INTE lönar sig. Är det bra för sverige?


    Jag har jobbat i näringslivet hela mitt liv och aldrig träffat på någon som tackat nej till avancemang pga skattetrycket.
    Tino Sanandaji: SD är ett gäng skånsk trash med låg IQ!
  • Åke7811

    Killbill; Då är du ensam. Det enda folk gör är ju att skatteplanera. Karriärsdrag, semester övertid you name it. Allt med hänsyn till skatten. Har bekanta som hellre tar ledigt än att anlita hantverkare. Inte för att hantverkaren är för dyr utan för att de bara får behålla drygt 40% av sina sista tjänade slantar så det lönar sig ikte. Med en platt skatt skulle de kunna jobba med det de är bra på och anlita duktiga hantverkare som kan göra det de är bra på. Alla vinner.

    Om vi införde en platt skatt skulle dessutom tex ROT (och hela den kostnaden för staten) spela ut sin roll. ROTs främsta argument är att motverka svartjobb. Man ger sig på symptomen istället för sjukdomen med ROT. En platt skatt skulle kraftigt minska duktiga hantverkares vilja att jobba svart.

    En annan sak vi skulle kunna fimpa är ränteavdraget. Det premierar folk som lånar mycket pengar samtidigt som vi bestraffar de som anstränger sig och tjänar pengar. Ser du inte den enorma logiska skevheten i detta?

  • Padirac
    Åke781 skrev 2018-01-24 18:29:06 följande:
    Killbill; Hur vet du förresten att en slopad statlig skatt leder till mindre skattwintäkter?? Den slutsatsen bygger på antagandet att människor ALDRIG anpassar sin arbetsmängd efter skattesatsten. Hur kan du vara så säker på att det är så? Varföf stanna vid just 50% statlig skatt isf? Varföf inte 90%???
    Åke, menar du att det finns obegränsat med arbete och timmar att plocka ut på din arbetsplats? Och det är något som arbetsgivaren gladeligen skulle ger er möjlighet till att arbeta?

    Känner inte din arbetsgivare till att det finns arbetstidslagar som reglerar hur mycket man får låta sin personal arbeta? Vore det inte med scenariot ovan billigare för arbetsgivaren att anställa någon person till istället för att låta er ta ut massa övertid - som ni iofs skiter i och som arbetsgivaren då inte anser behöver göras för att verksamheten ska fungera i alla fall. 
  • Åke7811

    Padirac; Det handlar inte om övertid. Mest om man ska ta ut semester eller inte men framförallt handlsr det om insatsens kvalitet och ansträngningen när du faktiskt ät på jobbet. De flesta tjänstemän har idag någon form av bonussystem som baserar sig på prestation. De flesta tjänstemän har fö inte heller övertidsersättning. Samma sak med karriärsavancemang, visst kan det innebära mer jobb men främst handlar det om press och ansvar. Vill man kraftigt öka detta om man får behålla 40% av enlöneökning? Självklart tveksamt för många.

  • Åke7811

    Padirac; Dessutom har jag massor av kollegor som aktivt valt att gå ner på runt 75% arbetstid. Inte för att de egentligen inte orkar jobba 100% utan för att de inte tycker det är värt att köra de där sista 25% då de endast, i bästa fall, får behålla 50% av intjänad lön på de pengarna. Jag kan garantera dig att ingen ytterligare anställs för att täcka det tappet då ingen vill jobba enbart 25%. Alla förlorar.

  • Padirac
    Åke7811 skrev 2018-01-24 22:23:21 följande:
    Padirac; Det handlar inte om övertid. Mest om man ska ta ut semester eller inte men framförallt handlsr det om insatsens kvalitet och ansträngningen när du faktiskt ät på jobbet. De flesta tjänstemän har idag någon form av bonussystem som baserar sig på prestation. De flesta tjänstemän har fö inte heller övertidsersättning. Samma sak med karriärsavancemang, visst kan det innebära mer jobb men främst handlar det om press och ansvar. Vill man kraftigt öka detta om man får behålla 40% av enlöneökning? Självklart tveksamt för många.
    Det är många 'young and comming' som tänker på det sättet - jag tror inte mer stålar är lösningen för framtidens ledare på arbetsplatsen - det handlar istället om att förändra arbetssituationen -många vill nog arbeta sina 40 timmar i veckan och tycker att det räcker för att få tid till det som är viktigt. Intressen, familj, vänner. 
    Åke7811 skrev 2018-01-24 22:26:56 följande:
    Padirac; Dessutom har jag massor av kollegor som aktivt valt att gå ner på runt 75% arbetstid. Inte för att de egentligen inte orkar jobba 100% utan för att de inte tycker det är värt att köra de där sista 25% då de endast, i bästa fall, får behålla 50% av intjänad lön på de pengarna. Jag kan garantera dig att ingen ytterligare anställs för att täcka det tappet då ingen vill jobba enbart 25%. Alla förlorar.
    Dessa massor av kollegor som gått ner till 75% kan naturligtvis inte ersättas av en arme av 25%-are. Nä 4 st 75%-are blir en 100%-are.

    Själv betalar jag skatt, statlig skatt och värnskatt, min marginalskatt ligger enligt ekonomifakta på dryga 60%
    Din marginalskatt (exkl. arbetsgivaravgift) 61,3 %
    Självklart behåller jag betydligt mer än 50% på intjänad lön trots den marginalskatten,  jag betalat drygt en tredjedel av min lön i skatt, 36,1% närmare bestämt.

    Det är ledsamt att höra att samtalen fastnar i felaktigt uppfattade detaljer, när blev 36% mer än 50% egentligen? Vem har fått er att glömma hur man räknar eller förstår helheten utan istället försvinna i detaljer som missvisande.

    På mitt arbete har jag under ett par år förvandlat min företrädares 85-timmars veckor med en konstant ökande skuld av arbetsuppgifter och bristande funktioner till 40-timmars veckor utan skuld av arbetsuppgifter och bristande funktioner, det finns tid över till strategiskt arbete och eftertanke vilket behövs när stora förändringar görs. Pga massiva investeringar har den funktion jag ansvarar för aldrig varit så billig eller väl fungerande. Och kostnaderna sjunker fortfarande, arbetad tid för att utföra arbets uppgifter minskar. Inte för att vi gör ngt comhem-stunt och skiter i lösningar och fokuserar på något sätt som en gammal tidstudieman i industrin skulle jublat över, tvärt om.

    Jag tycker om mitt arbete och mina arbetsuppgifter, men mitt mål är att göra mig överflödig, de 90-timmars veckor jag drog första halvåret då jag tog över funktionen har inget berättigande i sig. Det var organiserat och skött på fel sätt, målet måste vara att varje anställd ska ha tid för de stora livsprojekten och en balans mellan de olika delarna som finns i livet.


     
  • DEADBEEF
    Åke78 skrev 2018-01-24 17:35:54 följande:

    Ni får ursäkta men jag blir ruggigt provocerad över alla de som försvarar dessa groteska marginalskatter.

    Jag är en av tjänstemännen i Sthlm ni talar om. Jag tjänar drygt 50k i månaden, MEN;

    Jag har studerat i 5 år utan att ta studiemedel. Har harvat i 4 år på osäkra traineeanställningar med en lön på 20k utan tjänstepension eller fast anst. Jag har fått bo i andra hand och inneboende i nästan 10 år innan jag kunde ta ett lån. Conny som började jobba på macken vid 19 års ålder har kunnat ha en helt annan levnadsstandard än jag under alla dessa år. När jag ÄNTLIGEN ska börja få lite lön för mödan ska 12000 av min bruttolön beskattas med 50%. Min nettolivsinkomst kommer därmed sannolikt inte bli mycket högre än Connys.

    Min sambo blev sjuk i slutet av sin utbildning och har inte a-kassa. Jag måste därför försörja henne till 100%. Blir vi då sambeskattade vilket är det enda rätta? Givetvis INTE. Två personer med 25k i mån får därmed åtskilliga fler tusenlappar i fickan VARJE månad än vi. Det är förjävligt!!

    Vi har ett bonussystem på jobbet om man lyckas med något extra under året. Iår har jag verkligen lagt manken till och fått 20k i bonus. Kanske jag oxh sambon äntligen kan göra något kul?? Nejnej. Då kickar även värnskatten in och jag får behålla drygt 8k..Det känns verkligen som det var värt slitet.

    Jag kan avancera till en chefsposition på jobbet. Drt skulle innebära kanske 15k mer i månaden. Av det får jag behålla lite över 6k. Är det då värt den extra insatsen och ansvaret? Svar nej. Har massor av kollegor som resonerar likadant. Eftersom få vill ta steget får ftgen svårt att växa, detta hade skapat nya jobbchanser i "botten" för arbetslösa men icke.

    Och så till den *fantastiska* vården jag får utnyttja. Första gången jag går til läkare med allvarlig åkomma i mitt liv som kräver operation för jag vänta i 8 MÅNADER. Detta för ett enkelt ingrepp som tar 30min. I andra länder hade detta varit helt löst på 1-2 veckor. Nu fick jag gå med smärta, träningsförbud med mera i ett halvår. Dessutom med en omöjlighet att planera mitt liv eftersom jsg inte visste när operationsmöjligheten skulle komma.

    Allt detta för en statlig skatt som är helt ideologisk och i slutändan knappt drar in kaffepengar till staten. Hur kan NÅGON normalt funtad människa försvara detta vansinne???


    Håller med dig till 99% men passar på sambeskattningen som inte skulle vara en issue om det inte vore för de störda marginaleffekterna.

    När det gäller vården borde du verkligen se till att din arbetsgivare betalar en sjukvårdsförsäkring så kan du få snabb hjälp på t.ex Sophia-hemmet.
  • DEADBEEF
    KillBill skrev 2018-01-24 21:07:51 följande:

    Den statliga skatten är på 20 % och värnskatten på 5 %. Det finns ingen kommun i närheten av stockholm som har 35 % i kommunalskatt så jag får inte ihop hur du kan betala mer än 60 % i marginalskatt. Jag förstår att din situation är jobbig men jag tycker att sambeskattning är fel väg att gå. En sedan reform riskerar att leda till att människor väljer att stanna hemma i stället för att jobba.


    Du har tyvärr extremt dålig koll. Regeringen Löfvén införde ytterligare ett skattesteg som de kallar avtrappning av jobbskatteavdraget. Det kickar in vid 50000 och ger c:a 3% straffskatt.

    Genomsnittliga kommunalskatten är 32,4% + 20 statlig inkomstskatt + 5% tillfällig värnskatt + 3% avtrappning. Detta ger totalt 60,4% marginalskatt.


  • Åke78111

    Padirac; Så länge inte arbetsgivaren tvingar en att arbeta långt över 40 timmar ska det givetvis vara upp till varje person att bestämma, inte staten. Vad man betalar för skatt på totalen är inte intressant när man vet att varje extra intjänad krona beskatyas med 60%. Man kommer givetvis alltid att väga eventuell löneökning mot att man får behålla 40% av den. Inte av vad man betalar på totalen.

    Sen får du komma ihåg at 50k inte är så jävla märkvärdigt i Stockholm. Om du inte har en förmögenhet är det.mycket svårt att någonsin köpa hus tex mef drn inkomsten. Det är inte som i Mora där man "inte behöver mer"

    I min ungdom jobbade jag under kort period på två jobb för att kunna köpa min första bil. Jag demotiverades rätt moedelbart när jag blev varse om den statliga skatten. Istället lade jag min tid på att supa med polare och spela tv-spel. Var det vettigt?

    Är det vettigt att jag oxh min sjuka ej arbetsföra sambo för flera tusen mindre i månaden att leva för än ett par där bägge jobbar? Både vi och de har ju samma bruttoinkomst.

Svar på tråden Världens högsta marginalskatt