BF September 2018
Hej :) Tänkte att vi som har BF i September 2018 kunde samlas här och utbyta våra erfarenheter och prata om våra liv som nu växer i magen! Grattis till er alla som plussat och lycka till.
Hej :) Tänkte att vi som har BF i September 2018 kunde samlas här och utbyta våra erfarenheter och prata om våra liv som nu växer i magen! Grattis till er alla som plussat och lycka till.
Hur är det på bb idag, får man fortfarande blöjor och så eller ska man packa ner det i bb väskan? Bor i Stockholm om det hsr betydelse.
Vad ska ni har för smärtlindring?
I Örebro behöver man inte ha med egna blöjor. Men jag packar nog med en eller två ändå.
Gällande smärtlindring hade jag tänkt försöka använda TENS. Hur tänker du kring smärtlindring?
I eskilstuna får man blöjor iaf. Jag har inte provat någon form av smärtlindring innan... Tänkte nu 3e gången gillt om man skulle prova något? Har ju klarat mig fint utan, men det kanske är "softare" att föda med smärtlindring? Eller? Finns det någon ni rekomenderar? Jag har 0 koll, smärtlindring är en helt annan värld för mig.
Vet dom varför hon ville ut tidigare? Nån teori? =)
Har du inte behövt tidigare så borde det väl inte behövas nu EDA är väl inget jag rekommenderar om man inte behöver det eftersom det ofta stannar upp öppningsskedet Men jag behöver det
Tänker att detta är sista gången jag är gravid och ska föda, så då vill jag ha så mycket erfarenhet som möjligt utav det. Så jag tror inte det behövs, men av nyfikenhet så vill jag prova något =)
Tänker som förra gången ta smärtlindring som det kommer. Förra gången kom bm med förslag och jag bara tackade ja till det jag fick. Var så inne i mig själv att jag inte orkade tänka på så mycket mer än att klara värkarna. Jag hade en långdragen förlossning så fick eda tillslut. Det hade jag helst tänkt undvika pga att jag var lite rädd för allt vad man hör och läser men den var underbar. Tog dock 2h innan narkosläkaren kom men den gjorde så jag fick någon timmes vila och orkade krysta sedan. Ska säga att det var rätt tillfredsställande att på skärmen se värkarna komma men nästan inte känna någon smärta.
1a hade jag tens i början och lustgas i slutet. Mådde inte illa och blev lite flamsig hehe.
2an bara tens i början. Sen gick det så fort så hann inte med något annat 
Den här gången tänkte jag hålla mig till tens och lustgas om det behövs. Försöker undvika epidural men blir det riktigt jobbigt så kan jag tänka mig det.
Hur är det på bb idag, får man fortfarande blöjor och så eller ska man packa ner det i bb väskan? Bor i Stockholm om det hsr betydelse.
Vad ska ni har för smärtlindring?
Jag och min man väntar vårt första barn med BF 21/9 - 2018.
Detta är ju så spännande och det skulle vara roligt om ni delade med er av era resor. 
Exempelvis... :
När har ni BF?
Hur mår ni? Hur är / har graviditeten varit?
Ert första barn?
Berätta gärna era tankar! 