Ni som förlåtit otrohet!
Har ni fått ångra det? Dvs har det upprepats? Eller har vederbörande kammat till sig och hållit sitt löfte om trohet efter att ha fått en andra chans..?
Har ni fått ångra det? Dvs har det upprepats? Eller har vederbörande kammat till sig och hållit sitt löfte om trohet efter att ha fått en andra chans..?
Om han väljer att gå så får det väl vara så då, då hittar jag en annan man.
Skulle du i god tid informera denne eventuelle nya man om din otrohet?
Att jag väljer att inte berätta är för att jag inte vill ha problem. Varför öppna upp för bråk, gråt och drama för något som inte är aktuellt längre? Om han väljer att gå så får det väl vara så då, då hittar jag en annan man. Men just nu har jag det bra och jag orkar inte med drama.
Det är mycket vanligt att otrogna in för sig själva och andra rättfärdigar sitt handlande. Detta sker mer eller mindre undermedvetet för att hantera sina egna skuldkänslor.
Haha vilken bra beskrivning. Faktum är att både min mamma och syster vet om affären,dom har passat barnen när jag vart iväg. Jag var honom trogen i drygt 10 år utan att ens flirta med en man, så det är ingen absolut behov jag har.
När jag blev så attraherad av en man, och samtidigt gick i tankarna att lämna min egna så gick jag över gränsen. När jag väl gått över gränsen så tänkte jag att nu har jag redan sumpat det och vart otrogen. Det spelar ingen roll om det var en eller tio gånger, gjort är gjort. Sen kommer ego tankarna att jag mår ju bra och det är mitt liv. Sen när jag avslutade det så känner jag inte behovet av att lätta mitt samvete och såra min man. För jag vet att han skulle bli väldigt sårad, precis som alla andra som fått veta och ändå velat stanna men mått dåligt trotts allt.
Om han på något vis ändå skulle få veta då får jag ta det där och då. Vad ska jag göra? Det som hänt har hänt, spelar ingen roll om jag ursäktar mig, det blir inte ogjort för det. Däremot kommer han må dåligt, vara sårad, arg och tappa min tillit. Varför ska jag utsätta honom för det? för att ärligheten varar längst? är bäst? nej jag bör på det bagaget själv, så han slipper.