Anonym (Kurt) skrev 2019-08-16 13:37:58 följande:
Själv tycker jag det är tramsigt att fortfarande år2019 försöka dra in invadnring i varje tråd man skriver i.
Fakta är att många av Sveriges pensionärer har det dåligt ställt medans vissa personer sitter och får bidrag för att dom inte orkar städa själva - jag anser att dessa bidrag istället ska gå till vår äldreomsorg, at du inte håller med mig är din rätt att tycka baserat men betyder inte att alla hålla med dig.
Nej, de får inte bidrag, de BETALAR för en tjänst, som skapar jobb. Avdraget gör att fler har råd, vilket skapar jobb, som i sin tur genererar skatteintäkter.
Om du inte förstår skillnaden på bidrag (staten ger dig pengar) och avdrag (du betalar in lite mindre av dina pengar), så är det liksom inte lönt att föra en diskussion.
Det är ju dessutom redan tidigare i tråden upplyst om att ROT & RUT ger överskott i statskassan.
Så för att förenkls för dig. Det blir MER pengar till äldreomsorg, INTE mindre.
Sen att regeringen använder de pengarna till annat, de är en annan diskussion.
Men du har HELT fel om du tror att jobbskapande avdrag är en förlust för staten, för det är det INTE.
Läs på lite istället.