Clemmentina skrev 2021-09-01 21:50:42 följande:
Det håller vi tummarna för att de gör! Vi kommer nog inte vara helt osynkade då. Jag räknar med att de sätter min ägglossning till onsdag om en vecka.
Skönt att du fick tag på biljetter sen (tyckte mig läsa mig till det i ett annat svar). :) Nattbuss eller tåg låter onekligen lite jobbigt i detta fall. Ska du göra något mer ultraljud innan måndag?
nej men så kul då ruvar vi kanske samtidigt då, om allt går som det ska och jag får tillbaka en blastocyst (vilket verkar otroligt men ändå...) så blir det återföring lö 11 sep. då skiljer det bara några dagar på oss sen!
ja jag fick tag i biljetter, även om det blev 4000kr istället för 2500kr men men..
känns skönt att det är bokat även om man alltid är orolig att det ska ställas in flyg etc, men i värsta fall får jag köra dit - tar ungefär 7,5 timme

haha! skönt att inte Prag ligger på en ö i alla fall

! jag har ultraljud idag kl 11:20 så är ganska spänd inför det såklart, hoppas ju att mina ägg växer hyfsat jämnt denna gången..
Nu gör jag ju inga blodprov i samband med ultraljuden, som jag gjorde när jag körde ivf i schweiz, itan de mäter ju vara äggen. i Schweiz så verkade de gå väldigt mkt på resultatet av blodproven så kanske var de lite missvisande så att de plockade mina ägg för tidigt. Här gjorde jag plock på dag 13 och dag 11 tror jag, och nu kommer det bli dag 15 vilket känns mer lovande.
Kram!