Anonym (Pelle) skrev 2021-03-07 19:49:07 följande:
Fast nej.
Flera gånger har det kommit frågor om hur jag är som person och då säger jag precis som det är att jag är introvert med få vänner. Men i de flesta fall har de velat träffa mig iaf . Så det verkar inte alltid vara ett hinder förutom för de som är extremt extroverta och söker en social kille.
Om jag hade ställt den frågan till en man hade jag förväntat mig en personlighetsanalys inte en vardagsredogörelse som att jag har exakt 2 vänner, tvättar på torsdagar, tjänar si och så.
Jag hade velat höra en kille berätta med humor och lite distans om sig själv.
Ex ur ett vänskapsperspektiv;
-som att de kan nog uppleva mig som rätt tokig, ganska kreativ och påhittig med lite sjuk humor men även lite inåtvänd ibland och aningen långsam och att jag kanske kan vara lite negativ till saker innan jag gjort dem osv.
Alltså att man berättar lite personligt om sig själv med både positivt och lite mindre smickrande sidor. Att man haft lite udda intressen eller gillat knäppa resmål, är väldigt morgontrött, en fena på att lägga tusenbitarspussel, snyfta till romantiska filmer eller liknande. Alltså våga berätta lite anekdoter och personlighetsdrag, beskriva sina djupintressen mm.
Om du nu är en djup person, visa det! Säg att du älskar människor som vågar vara sårbara som ser världen ur ett filosofiskt perspektiv, citera favorit böcker, filmer, fråga om de har läst dem osv. Du märker snart om personen är på ditt spår och kompatibel.