Anonym (simon) skrev 2021-05-26 21:42:53 följande:
många har svara om saker som arv från min farfar och jag tycker det är jobbit att
prata om det. han är inte gammal på riktigt han är 68 år. hoppas han lever många år till för han är väldigt viktig för mej just nu.
Han är inte rik. Han sparade 1500 kr i månaden till mej och min lillebror under
15 års tid. i en fond.
det här med arv får bli en senare fråga som han själv får bestämma.
Min pappa mådde väldigt dåligt en tid när dom skildes och han har sagt att
hans nya fru är hans sista chans att få någon. därför lyder han hennes minsta
vink. Vi är inte fattiga egentligen, men hon är sjukskriven så dom lever på pappas
lön. Hon har 5 hundar och säljer valpar, det är hennes inkomst.
därför tror jag att dom pengarna mamma betalar i underhåll är viktiga, om jag då
vill flytta efter jul så tappar hon 2000 kr.
Jag förstår att Arb kanske inte är det roligaste att prata om. Men från din sida räcker det att din farfar förstår vad som varit på väg att hända. Sedan kan han tänka själv angående arv. Han kan mycket väl anse att han vill att din pappa ärver allt.
Skönt för er att han fortfarande är så pass ung och kan vara med och stötta er.
De 2000 som de får i underhåll skall gå till omkostnader de har för DIG. Bara ditt uppehälle. Dvs mat och el och likande skall rimligen kosta så mycket. Inget av dessa pengar skall gå att spara. Därför är det helt sinnessjukt att du blir tvungen att köpa mat för egna pengar.
Hon är arbetslös och lever på din pappas pengar men kan inte bemöda sig med att steka några extra fiskpinnar? Din pappa har också ansvar i att lägga undan mat åt dig även om det är hon som lagar.
Er situation är långt ifrån okej. Din mamma skall inte betala underhåll när du inte ens får mat. Det kanske är hon som bör ta ett samtal med din pappa om att du inte ska betala din egen mat?
Som sagt. Jag tycker ni skall vända er till soc. Jag misstänker att detta inte är den enda idiotin som förgår i er familj?