• Gullvivor

    Ta hål i öronen på en 1-åring?

    Har man inget vettigt att skriva så kan man låta bli att skriva överhuvudtaget i tråden. Tack. 

    Min 1-åring har inga hål i öronen då jag skjutit upp det denna gång, men funderar på att ta tag i det nu men känner mig lite tveksam pga oro att det är en "dålig" ålder med tanke på risk för infektion, läker sämre osv. Alltså pga att barnet inte förstår och pillar/drar. Men kanske bara jag som fått för mig det? 

    Finns det möjligtvis någon som tagit hål i öronen på sin 1-åring och kan berätta om ni tycker det är en bra eller dålig ålder? Har bara erfarenhet av spädbarn men inte just 1-åringar, så skulle uppskatta om någon här kanske ville berätta.

  • Svar på tråden Ta hål i öronen på en 1-åring?
  • Anonym (hur menar du?)
    Gullvivor skrev 2022-11-26 19:51:51 följande:
    Det är ju precis den synen som finns idag, att det är kvinnoförtryckande att inte kunna göra precis som män. Som ett exempel som togs upp tidigare så är det här med kläder. Nu menar jag inte när någon vill ha kort hår eller byxor, utan att man anser att det är kvinnoförtryckande att kvinnor inte kan visa lika mycket av sina kroppar som män. Eller så gäller det kanske bara när det handlar om Islam?
    Kropparna är olika, män och kvinnor är olika och därför är det inte ett dugg konstigt att det finns regler (eller lagar) som innebär att kvinnor ska täcka sig mer än män. 

    Annars gäller det rent allmänt om att det är bättre kvinnosyn ju mer kvinnor blir som män enligt väldigt många. Ännu ett exempel (i Sverige) är det här med föräldraledigheten. Den är tydligen så viktig för "jämställdheten" att politiker vill lägga sig i hur den ska fördelas. Allt ska vara millimeterrättvisa och det män gör ska kvinnor också göra, trots att det går emot naturen eller drabbar familjen. 

    Notera att jag inte bryr mig om hur individer gör. Denna fråga kom upp då en person beskrev att problemet är att det är olika regler för könen (mest ang klädregler) och det var därför jag skrev att problemet är att man vill efterlikna män, dvs få andra länder att ta efter det man själv menar är något positivt för kvinnan och där menade jag att det inte är något att eftersträva eftersom könen är olika, det är okej med olika regler då. 

    Ta av dig offerkoftan förresten, vi båda är kvinnor och ingenting jag skrivit tyder på att jag skulle självhata på mitt eget kön genom att anse att kvinnor inte får rösta, utbilda sig, arbeta osv. Vad tror du om mig egentligen?
    Jag förstår fortfarande inte vad du menar med detta att kvinnor blir mer som män. Om man tittar på ursprungsbefolkningar är det ju verkligen inte så att det generellt ses som okvinnligt att inte täcka det mesta av kroppen och håret.

    Blir jag t ex som en man bara jag arbetar med något yrke vad som helst, utanför hemmet? Eller bara om jag arbetar inom ett yrkesområde som idag betraktas som "manligt" - detta skiftar ju över tid. För 100 år sedan, var det ju t ex många fler män som arbetade som lärare, är det därför okvinnligt att arbeta som lärare för 11-12-åringar?
  • Gullvivor
    Anonym (R) skrev 2022-11-27 07:44:32 följande:
    Jag måste nog säga att religion och politik inte bör blandas ihop. Religion ska vara en privatsak.
    Finns både kyrkor, synagogor, bahaitempel och sunnimoskéer i det shiamuslimska Iran.
    Trots att det är en "islamsk stat" så har de religionsfrihet (skulle tyvärr inte lita jättemycket på att den religionsfriheten efterlevs alla gånger) och folk borde därmed klä sig efter sin religion eller ickereligion.
    Tänk om alla i Sverige hade varit tvungna att klä sig på ett sätt? Tex gå ut nakna när det är varmt ute? ; )
    Vore det inte bättre att bara få klä sig hur man vill? I hela världen?
    Vet inte vad du har för speciellt hår och vem som beslutat att det är av sådant sexigt slag att du lockar alla heterosexuella män att begå synd om du är utan slöja. Mitt hår verkar inte ha den speciella påverkan på mina medmänniskor iaf...

    Trist att man inte har alternativet att avsäga sig sin födelsereligion om man råkar födas som icketroende muslim som hellre vill vara ateist eller zoroastriker.
    Även om en stat bygger på islamiska lagar så ska det såklart även vara okej att det finns människor av andra religioner. Islam ska inte tvingas på icke-muslimer (som religion alltså, att de måste konvertera) men det är inte konstigt att behöva anpassa sig en del ändå. 

    Håret är en del av det som ska täckas, inte allt. Men det gör större skillnad på utseendet än vad du tror. Sedan begås synden när kvinnan inte är korrekt klädd bland män, oavsett om mannen finner henne attraktiv eller inte. Det är där synden börjar, men kan såklart leda till andra synder också. 
    Och ur samhällets perspektiv så kommer det uppmuntra till just synd om man tar bort slöjkrav, och beroende på vad det är för land så är det inte självklart att man anser att individens rätt till att välja kläder själv går före.
  • Gullvivor
    Anonym (Suck) skrev 2022-11-27 06:51:49 följande:
    Offerkofta kan du vara själv.

    Vad jag tror om dig?

    Jag tycker inte att du har en god människosyn helt enkelt utan att du är en väldigt inskränkt person, styrd av religion och seder, som får dig att skada dina barn och ha åsikter som faktiskt skadar andra. Jag tror inte du ser det själv utan tror att du inte är styrd, men av allt du skriver på FL är du det. Jag ser dig som någon som om du skulle få som du vill skulle samhället bli ett jag skulle vilja fly ifrån och ett där folks rättigheter skulle inskränkas.

    Jag trycker också du lätt skyller på att alla avskyr islam när det är de seder som kommer med som det reageras emot och jag tror inte du någonin skulel kunna se kritiskt på någon del av din egen religion oavsett vad, vilket jag anser är extremt osunt och just indoktrinerat.
    Men varför ska jag behöva se kritiskt eller ifrågasätta en redan perfekt religion? 
  • Gullvivor
    Anonym (hur menar du?) skrev 2022-11-27 08:43:25 följande:
    Jag förstår fortfarande inte vad du menar med detta att kvinnor blir mer som män. Om man tittar på ursprungsbefolkningar är det ju verkligen inte så att det generellt ses som okvinnligt att inte täcka det mesta av kroppen och håret.

    Blir jag t ex som en man bara jag arbetar med något yrke vad som helst, utanför hemmet? Eller bara om jag arbetar inom ett yrkesområde som idag betraktas som "manligt" - detta skiftar ju över tid. För 100 år sedan, var det ju t ex många fler män som arbetade som lärare, är det därför okvinnligt att arbeta som lärare för 11-12-åringar?
    Du har ju uppenbarligen missuppfattat mig och tolkat det som att jag menar något utseendemässigt, vilket inte var det jag syftade på. Jag bryr mig liksom inte om någon kvinna klär sig mindre "kvinnligt", det handlar ju inte om det. Har redan förklarat hur jag menar. 
  • Anonym (Suck)
    Gullvivor skrev 2022-11-27 11:09:10 följande:
    Men varför ska jag behöva se kritiskt eller ifrågasätta en redan perfekt religion? 
    Det här du skriver här är exakt det jag menar.

    Tror du att tex de homosexuella och de kvinnor som inte vill bära slöja håller med dig? 

    Det här är varför du är indoktrinerad och varför jag så anser att din världsbild är skadlig för många, många andra individer på jorden. För den är en världabild som medför att du begår övergrepp på småbarn, att du anser att vissa ska få sämre liv än andra och att vissa inte får leva sitt liv som de önskar. Tänk dig att tiden här på jorden är allt vi får - att du har frl lm ett paradis. Förstår du då vilken påverkan du får på den som inte fått leva sitt enda chans till liv som den vill?
  • Gullvivor
    Anonym (Solmåne) skrev 2022-11-20 15:49:16 följande:

    Vi gjorde hål i öronen när vår flicka var 1 år. Det gick fort , hon blev ledsen men det är inget som är så farligt . Nu när hon är 11 år så säger hon att hon är glad att hon fick hål i öronen tidigt :) 
    gör det om det känns rätt för er , det är inget olagligt precis och trösta med nåt gott eller en napp !


    Hej igen.
    Skulle vara mycket, mycket tacksam om du bara kunde svara lite kort om hur läkningen fungerade med en ettåring som kanske är nyfiken och pillar/drar. Något särskilt jag bör tänka på för att underlätta för henne?

    Känner som sagt ingen som tagit hål så sent och börjar nu överväga att få det gjort nästa vecka men vill gärna ha ett svar från någon iaf med erfarenhet, om du har lust att svara. ❤
  • Anonym (hur menar du?)
    Gullvivor skrev 2022-11-27 11:12:01 följande:
    Du har ju uppenbarligen missuppfattat mig och tolkat det som att jag menar något utseendemässigt, vilket inte var det jag syftade på. Jag bryr mig liksom inte om någon kvinna klär sig mindre "kvinnligt", det handlar ju inte om det. Har redan förklarat hur jag menar. 
    Kan du förklara lite tydligare, för jag förstår inte. Män och kvinnor är olika just utseendemässigt och vad gäller förmågan att få barn. Sedan finns det en mängd skillnader som kan påvisas mellan grupper, men som inte alls säger något om alla individer. Därför tänker jag att de skillnader du hänvisar till som utgör skäl för olika regler, borde vara just utseende och barnalstringsförmåga.

    Jag förstår inte heller det där med att kvinnor förvandlas till män. Blir jag en man, bara för att min man tar en del av föräldraledigheten?
  • Anonym (Polly)
    Anonym skrev 2022-11-27 20:11:24 följande:

    Skulle det skrivas vettigt eller?


    Det är lite svårt att skriva vettigt till nån som verkligen inte är vettig 
  • Anonym (Polly)
    Gullvivor skrev 2022-11-27 11:09:10 följande:
    Men varför ska jag behöva se kritiskt eller ifrågasätta en redan perfekt religion? 
    En perfekt religion?? Jo tjena. En sån religion finns inte. Men en religion som förtrycker kvinnor, inte acceptera andra religioner, inte låter kvinnor gå utan slöja om dom nu inte vill ha den. Inte acceptera homosexualitet. Osv osv.... Den är perfekt tycker du?
  • Gullvivor
    Anonym (Polly) skrev 2022-11-27 23:08:08 följande:
    En perfekt religion?? Jo tjena. En sån religion finns inte. Men en religion som förtrycker kvinnor, inte acceptera andra religioner, inte låter kvinnor gå utan slöja om dom nu inte vill ha den. Inte acceptera homosexualitet. Osv osv.... Den är perfekt tycker du?
    Religionen förtrycker inte kvinnor och det är dessutom Gud som avgör vilken syn på homosexualitet som är den korrekta, inte människan som Gud skapat! 

    Islam är perfekt, Koranen är perfekt men muslimer är det inte utan syndar också på olika sätt som andra människor. När du ser att kvinnor förtrycks t.ex (vilket såklart förekommer!) så har det inte med religionen att göra. 
Svar på tråden Ta hål i öronen på en 1-åring?