Snälla Killen skrev 2025-06-18 23:51:16 följande:
Kul att du kommenterar ett inlägg som handlar om just föräldraansvar, samtidigt som du helt missade (eller valde att bortse ifrån) min poäng om vilka utmaningar vi föräldrar har inom
kommuner som aktivt väljer att inte ta sitt ansvar för att upprätthålla samhällskontraktet...
Jag har precis bevisat inför öppen ridå, att vissa typer av människor här inne inte ens är kapabla att resonera kring verkliga samhällsproblem utan att behöva
skylla på andra partier och allt beror på invandringen 🙂
White-flight äger rum genom aktiv politik inom väldigt många kommuner som ägnar sig åt social dumpning, samtidigt som de beskyller andra för att vara orsaken till problemet 🙃. När en kommun aktivt arbetar för att enbart en viss typ av medborgare har möjlighet (inte detsamma som rättighet) att kunna bo där, så behöver människor flytta på sig oavsett hudfärg och ursprulig nationalitet.
Notera att jag enbart förklarar sanningen och behöver därför aldrig ens säga: -"Jag är inte rasist men..." 😅
Om man ständigt känner ett behov av att dra på sig offerkoftan så är det oftast för att man försöker dölja något eller vägrar inse fakta...
Men är det inte föräldrarna som ansvarar för sina barn tills de har fyllt 18 år?
Samhällskontrakt innebär att man som medborgare har både rättigheter och skyldigheter. Som föräldrar har man ansvaret att uppfostra sina barn, och lära dem att respektera andra och följa de lagar och regler som gäller för oss alla. Barnen ska gå i skolan, och i klassrummet är det läraren som bestämmer eftersom de har utbildat sig för detta. Sedan ska barnen utbilda sig för att få ett jobb, så att de sedan kan försörja sig och inte leva på bidrag. Rättigheterna är då, bland annat, att man får hjälp av sjukvården om man blir sjuk. Och sedan pension eftersom man har arbetat och betalat in skatt. Svårare är det inte för att bli en god medborgare som inte är en belastning för samhället.
Men om föräldrarna, och barnen, sedan inte följer detta? 12-13-åringar struntar i att gå i skolan, och ansluter sig till gäng. Sedan blir detta deras sätt att klara sig ekonomiskt, ofta genom bedrägerier, drogförsäljning och andra brott. Detta beror INTE på en "dysfunktionell skola", det är en mycket dålig ursäkt.
Om dagens samhällsproblem beror på invandringen, eller inte, kan vi diskutera i all evighet. Men allt beror nog på om man själv är invandrare (eller den andra generationen) eller är svensk och har följt det normala samhällskontraktet. Vi har nu fått ett kriminellt och osäkert samhälle. Men som sagt, ämnet börjar bli ganska så uttjatat, så nu har jag sagt mitt.