Anonym (Ful) skrev 2025-01-18 23:49:45 följande:
Ja, my bad.
TS bör uppvakta en ful kvinna. Han har rätt i att hans oerfarenhet och utseende gör det nästan omöjligt att träffa någon, och lägger vi till hans pessimistiska syn blir det just omöjligt. En ful och fet kvinna kan antagligen överse med TS övriga egenskaper om han bara lägger ned sin negativa livssyn.
Undantaget förstås om TS har ett högstatusyrke som advokat, läkare, riksdagspolitiker eller dylikt, eller om han är riktigt rik. Så verkar nu inte vara fallet.
Att dejta någon som är ful verkar vara fel väg att gå. Han blir ju inte mer attraktiv för att motparten är ful. Förmodligen behöver motparten vara mer ful än TS för att det riktigt ska gå att prata om en ful tjej.
Jag tror mer på att TS ska identifiera sina egna starka sidor och söka efter någon för vilken dessa saker gör honom till en riddare på en vit häst. De två mest uppenbara sakerna borde vara:
1. Han är etnisk svensk (?) eller ser iallafall etnisk svensk ut (?). Det kan man göra även om mamma kommer från ett annat europeiskt land.
2. Han är etablerad i Sverige och har ett jobb som ger iallafall viss status. Även ett vanligt jobb är i vissa människors ögon extremt attraktivt.
Det finns många kvinnor i Sverige idag som kommer från ?lågstatusländer? utanför västvärlden. De vill mer än något annat hitta någon som kan försvenska dem. Jag har själv dejtat sådana kvinnor men gillade själv inte att vara den som skulle ?stå för det svenska?.
Många av dessa kvinnor är ganska dåligt integrerade och har ofta begränsade eller inga kunskaper i svenska. De flesta av dem jobbar i enklare och sämre yrken. Det är inte ovanligt att de har högskoleutbildning från sina hemländer. Med fungerande svenska och 1-2 år kompletterande utbildning i Sverige skulle de i många fall kunna få normala jobb i Sverige.
Dessa kvinnor finns där invandrare finns. Det kan vara en förening som hjälper flyktingar, en integrationsförening, ett uteställe med inriktning på utländsk dans och liknande ställen. Samtidigt är det viktigt att inte fokusera på att den du träffar på dansgolvet eller i soppköket ska vara den du gifter dig med. Hon kanske är gift redan. Däremot ligger ändå ett stort värde i att bygga kontakter med henne. I hennes hemland är det här med ensamma män som har jobb, pratar svenska flytande och inte är knarkare eller alkisar något jättekonstigt. När hon får klart för sig att du tillhör denna konstiga kategori kommer hon på eget initiativ börja introducera dig för sina väninnor som är singlar. Varje man behöver ju en kvinna som tar hand om honom, det fattar ju vem som helst.