• Anonym (Förvirrad)

    Mannen anklagar mig för otrohet

    Jag är fortfarande i chock, bara måste få skriva av mig och bolla detta. Snälla läs gärna allt och hjälp mig i detta.

    Jag och sambon sexade och hade en trevlig stund tillsammans igårkväll, när vi är "färdiga" går sambon på toaletten, jag lägger mig på soffan, när han kommer ut från toaletten slänger han ur sig "vem är det du ligger med?" Och hans blick var som helt förbytt jämfört med för 10 minuter sedan då vi njöt av varandra, jag fattade verkligen ingenting, blev så chockad. När jag tillslut inser att han tamefan menar allvar, Kan jag säga att jag blev så otroligt arg och upprörd över att bli anklagad på de viset. Nu till vad han baserar sina misstankar om att jag är otrogen på, (jag frågade om han hade dom misstankarna under sexstunden för 10 min och nej de hade han inte), men när han gick på på toaletten för att torka av sig, så menar han att han fick känslan av kondom på k*ken, det är tydligen en speciell känsla/doft som han upplever dom gånger vi använt kondom, han menar alltså att han då började misstänka att jag legat med någon, varpå han kollar i vårt kondompaket, där det ligger 9 kondomer (en frp som haft 10 stycken) varpå han är helt övertygad om att vi måste ha använt mer än bara 1, åtminstone 2 eller 3 enligt honom, till saken hör är att vi inte använt kondom på länge, å dessa går bara att beställa på nätet, han inutierar då att jag skulle ha nyttjat våra kondomer och varit otrogen med dom å sen köpt ny frp eller något, självklart har jag inte varit otrogen, har aldrig någonsin varit det, och helt ärligt, jag har ingen aning om vi använt 1/2/3 ur just denna frp, snälla vad säger ni? Jag tycker ju allt är så sjukt och surrealistiskt, är de rätt att han får dessa misstankar? Jag menar, kan ni förstå honom? Som bakgrundsinformation, vi ör 30 plus, levt tsm i snart 17 år, har tre barn, hus, (som totalrenoverats precis), jag har aldrig någonsin vare sig i denna relation eller tidigare varit otrogen, de finns inte på min karta att jag skulle kunna vara det, å framförallt inte vara de å sen ljuga eller dölja det. Jag litar på sambon, han var otrogen när vi var riktigt unga, en gång, på krogen i fyllan (hånglade), de var bland de värsta jag varit med om, han kom då hem och berättade å var ångerfull. Ändå litar jag på honom idag till 100%, men de gör så ont, att han inte litar på mig?

    Ytterligare tillägg, han har anklagat mig för otrohet för några år sedan också, då kom de fram att han tidigare i förhållandet under längre tid misstänkt att jag varit otrogen men inte sagt något då utan han sa de senare efter något år, men han berättade att orsaken till hans misstankar då var dels att jag vid sex red honom hade börjat gör på något annorlunda sätt, sen hade jag gjort något nytt vid oralsex enligt honom. Vill tillägga att han är inte svartsjuk av sig annars bortsett från dessa anklagelser. Är de jag som är dum å borde förstå hur han känner? Känns så hopplöst att vi hamnar i detta igen, där han inte tror mig, samtidigt som jag inte vet om jag blir blind för situationen å om de är han som överdriver/har rätt? (Inte för att de spelar någon roll när jag själv vet att jag inte har något att dölja, men ändå? )
  • Svar på tråden Mannen anklagar mig för otrohet
  • Nordinni

    Så han tror att du är otrogen pga lukten var annorlunda och hur många kondomer det var kvar? 
    Nej du är inte dum! 

  • Anonym (en som vet)

    Han är en idiot givetvis.

    Generellt märker män inte om det så är bara 3 timmar sen man hade sex med en annan.

  • Anonym (Kvinna ....)

    Enligt min erfarenhet är ofta männen som anklagar för otrohet de som själva är otrogna. Får hoppas att det inte är så i ert fall och att han kommer till sans samt ber om ursäkt. Sjukt beteende!

  • Anonym (Förvirrad)
    Nordinni skrev 2025-09-16 01:14:31 följande:

    Så han tror att du är otrogen pga lukten var annorlunda och hur många kondomer det var kvar? 
    Nej du är inte dum! 


    Tack för ditt svar, man blir tillslut osäker på sig själv, inte gällande sanningen förstås men om de är jag som bara är så godtrogen som inte för fem öre förstår han i detta, för min del är det liksom, "jaha okej det saknas en kondom, ja då har vi tydligen använt en och inte fler"
    Hade de inte barit för våra tre barn hade jag övervägt att lämna, för jag vill inte behöva stå ut med oro över att den man lever med är så paranoid och onekligen inte känner mig och kan anklaga en för detta mitt i allt, för då hade han aldrig anklagat mig för detta. Hur gör man för att "hjälps" honom i detta? Känner att jag kan inte sitta och försöka övertyga honom, det sitter i hans huvud, vet inte alls hur jag ska hantera detta eller bete mig.

    Som grädden på moset åker vi snart på en utlandsresa med hela stora familjen hans med syskon och deras familjer. Känns som att nu är resan förstörd.. så många tankar, arg, ledsen osv fyfan. Tur man kan skriva av sig någonstans.
  • Anonym (?)

    Fråga honom vad han skulle göra om du varit otrogen. Svaret blir troligtvis skiljmässa.

    FFråga honom sen om han tror du varit otrogen.  Svara han då ja säger du att då skiljer vi oss.

    Säger han nej säger du Bra, saken klar och nu vill du inte höra ett pip om detta igen. 

  • Anonym (Bg)

    Kanske har han själv börjat tänka på andra och då börjar han fundera på om du gör likadant? Alltså egna tankar som får honom att misstänka dig för samma sak. 

    Det är dessutom inte ovanligt att otrogna människor anklagar sin partner för att vara otrogen, när det är de själva som är otrogna.

    Eller också har du börjat förändra dig lite som person eller kroppsligt (hur vi luktar) , vi gör ju det under livet, och han har fått för sig att det har med otrohet att göra.

  • Anonym (Förvirrad)
    Anonym (en som vet) skrev 2025-09-16 08:02:46 följande:

    Han är en idiot givetvis.

    Generellt märker män inte om det så är bara 3 timmar sen man hade sex med en annan.


    Ursäkta men nu vet jag inte hur jag ska tolka ditt svar, varför är han en idiot? Jag är inte ute efter tips om hur män märker otrohet, förstår att de är många som är otrogna är inte helt naiv men de finns också dom som aldrig är det, jag är en av dom. 
  • Anonym (Förvirrad)
    Anonym (?) skrev 2025-09-16 08:15:53 följande:

    Fråga honom vad han skulle göra om du varit otrogen. Svaret blir troligtvis skiljmässa.

    FFråga honom sen om han tror du varit otrogen.  Svara han då ja säger du att då skiljer vi oss.

    Säger han nej säger du Bra, saken klar och nu vill du inte höra ett pip om detta igen. 


    Han står fast vid sina misstankar, skilsmässa hade absolut varit aktuellt om detta inte kunde lösa sig snarast, men vi har tre barn mellan 3-10 år, kan inte ge upp en 17 år lång relation och hela våran familj för att han fått för sig att jag är otrogen, för barnens skull, vill jag verkligen göra mitt yttersta för att vi kommer igenom detta, jag älskar honom , även om jag just nu inte känner så positiva känslor för honom..Han är inte någon som går runt och är svartsjuk eller en "dålig" man, han är bra å fantastisk på många sätt, men detta, är inte kul, dessutom när det är andra gången han får för sig detta
  • Anonym (Förvirrad)
    Anonym (Bg) skrev 2025-09-16 08:20:10 följande:

    Kanske har han själv börjat tänka på andra och då börjar han fundera på om du gör likadant? Alltså egna tankar som får honom att misstänka dig för samma sak. 

    Det är dessutom inte ovanligt att otrogna människor anklagar sin partner för att vara otrogen, när det är de själva som är otrogna.

    Eller också har du börjat förändra dig lite som person eller kroppsligt (hur vi luktar) , vi gör ju det under livet, och han har fått för sig att det har med otrohet att göra.


    Tack för dina tankar, som jag skrev har han ju varit otrogen 1 gång men de var verkligen länge sen vi var knappt 20 då, han var ångerfull och berättade direkt han kom hem (var onykter), men trots detta litar jag idag på honom till 100%, jag ställde faktiskt motfråga igår, om de är så att han är eller varit otrogen, men de har han inte, och till skillnad från han, så litar jag faktiskt på honom, känner att han hade berättat om så vore fallet. För mig finns de ju inget annat än att den lukt han känner helt enkelt inte kan komma från någon kondom med tanke på att de är länge sen vi använt de, känns väl dock svårt att få han att tro att kondomlukt kommer från mig "naturligt", samtidigt googlade jag å läste om en som upplevde liknande speciell lukt vid ägglossning, å de har jag haft precis nu I dagarna, men å andra sidan så är de helt sjukt att jag ska behöva fundera/utreda någon jäkla lukt som han fastnat för å varför de blivit så..
  • Anonym (Bg)

    Ja det är knäppt! Att en eventuellt förändrad doft kan få honom direkt att få för sig att du är otrogen!

Svar på tråden Mannen anklagar mig för otrohet