~*~* Termometer beroende vänner~*~*
äppelblomman: Ja det ska jag nog göra. Men vi får se om jag haft äl nu kanske först.
Squeezetoy: ok, tusan att vi inte hade sex då
Men men.. det kanske räcker med dagen innan och idag...
äppelblomman: Ja det ska jag nog göra. Men vi får se om jag haft äl nu kanske först.
Squeezetoy: ok, tusan att vi inte hade sex då
Men men.. det kanske räcker med dagen innan och idag...
Japp, nu är myset för idag avklarat. Så nu fick äl komma/varit när den vill.. hehe, ursäkta att jag är så detaljerad.
Fru JD: Jo, man kan få pos på ältest även om man inte har äl.. LH utsöndras ju för att kroppen har för avsikt att "ägglossa". Men för den skull är det inte säkert att ett ägg verkligen släpper.
Jag har fått falska pos. ältest förut nämligen. Första cykeln efter pp stoppet fick jag flera pos utslag med neg emellan (fast det kunde ju va fel på det digetala testet också).
Det var mycket pga av de falsk pos ältesten som jag började tempa. Ville se om det verkligen släppte nått ägg.
Men men, jag får se hur helgen utvecklar sig. Händer det inget nytt tar jag nog ett test och ringer bm.
Att tempen sjunker i slutet av LF är oftast ett dåligt tecken. Men det behöver inte vara det och med tanke på omständigheterna (lite sömn, värktabletter) så kan det fortfarande vända.
Hur lång LF brukar du ha?
Den där blödningen på 7 dpo låter ju väldigt lovande. Men vänta och se vad kommande dagars temperaturer visar.
Jag ska hålla tummarna för dej.
Välkommen hit
ojojoj, vad ni hunnit skriva:-0 Här måste man visst va snabb.
Ja, då kanske det t.o.m. är lite för tidigt för tempen att sjunka pga mens (men det behöver ju inte vara det).
Implantionsdip borde det ju inte heller vara då du ev. hade en nidis dpo 7 (då borde ju dippet va där).
Beroede på vilken temp du har i morgon, så tror jag nog också att den kan ha påverkats av värktabletterna eller brist på sömn.
Hoppas den är mer uppåt i morgon
Hej tjejer!
Nu har ff tagit bort min äl. Det var väntat, men ändå lite tråkigt.
Jag funderar på att börja använda min nya tvådecimal termometer nu (mitt i cykeln). Jag vet att man inte ska göra det men jag är så förbannat trött på min gamla och har inte märkt någon större skillnad när jag tempat paralellt. Det verkar ju inte hända något spännande med min kurva ändå.
lovefool: Kan det vara så att du inte hade äl tidigare i månaden och i stället har äl nu? Din höjning efter äl är ju inte så tydlig att det är 100% säker att du verkligen haft äl (enligt vad jag förstått iaf).
Jag fick positivt på ältest ganska tidigt i cykeln men inte f-n har jag haft äl för det
Din kropp kanske gör ett andra äl försök nu?
Eller nu ser jag att du visst har en ganska tydlig höjning..sorry.. Du kanske är gravid då? Då kan man ju positivt på ältest.
blingring: tack för ditt svar. Jag har kört med båda i några dagar nu. Så jag byter nog direkt nu eller om några dagar. Fast jag vill skynda mej lite innan (om) det börjar hända intressanta saker.