• MAMMSY

    Förr oss som är fast i Scrapträsket

    Scrapbooking är att arrangera fotoalbum med flera papper och dekorationer. Och inte minst berätta saker! (Journaling)
    Kika gärna in i våra gallerier för att se exempel.

    Vi svarar gärna på frågor i denna tråd, men kolla först in första inlägget i tråden där massor med info finns. Och även scrappiz.se

    En liten varning innan du ger dig in på denna hobby: Det är BEROENDEFRAMKALLANDE

    I det allra första inlägget i denna tråd kan du få lite information om scrapbooking samt en länklista till flera internetbutiker.

  • Svar på tråden Förr oss som är fast i Scrapträsket
  • M73

    Anna 701: Riktiga foton är ju mest för hållbarheten antat jag, om du vill kunna spara sidorna i tjugo år utan att de gulnar bort och så...

  • Anna701

    Tror att det får blir riktiga foton från vår Thailands resa så kan jag kanske göra något till min Mamma som fyller 60. Skrattande

  • Sol30

    mamma i Småland: Du menar chalka kanten på cardstocken? Ja, det skulle nog bli fint. Tips på färg?

  • Meli

    Nu har jag insett och accepterat att jag inte kan scrappa i A4, så de få som jag är nöjd med till barnens ´månadsalbum kommer jag att klistra upp på ett 30 papper, och scrappa resten i 30*30. Inte kul att fastna och inte bli nöjd när man gör något ju. Så nu håller jag på med Amandas 2mån i 30format, och det är verkligen mycket lättare

  • Örnen76
    Anna701 skrev 2007-01-31 10:11:17 följande:
    Hej! Har kikat runt i era bildgallerier. Är väldigt imponerad av alla fina Scrapbooking alster. Jag ska gå en nybörjarkurs i Scrapbooking och ser verkligen fram emot det (det kliar lite i fingrarna). Sitter just nu och väljer ut 10 bilder från 2 tillfällen att ta med mig till kursen.  Tror ni att det måste vara "riktiga" foton eller fungerar det om jag skriver ut dem på vanligt lite blankare papper?
    Jag ska också på nybörjarkurs ( idag ). Jag kommer att jag med mig riktiga foton.
  • Camasunary

    Bra att du kom på en lösning Meli! Att stå och banka huvet i väggen gång på gång gör ju ingen glad! Ska bli kul att se Amandas album Jag kanske skulle ta och hänga på, så att jag får något gjort i lillans album, har inte gjort 2 månader än! ( och nu är hon 1 1/2!! )

  • pylle

    God morgon på er så ni skriver har fullt upp att hänga med i alla diskusioner =).

    Kommer inte i håg namnen på alla som lagt in nya men snygga var dom allihopa.

    Så om jag ska svara på frågorna också kanske då.

    1.har det nångång hänt någe kaosartat när du scrappat? (typ, vält en färgburk, råkat klippa/riva sönder pappret du skulle ha osv)
    Oja det har jag Skrattande som Fnyz skrev så hade vi väldigt sroligt på förra scrapkvällen när vi kollade igenom varandras album och talade om vilka missar vi gjort. Jag har stämplat fel väldigt många gånger vänt bokstäverna åt fel håll mm. På min senaste skulle jag skriva underbara blå ögon men vände n et fel så det blev hade kunnat bli uunderbara  blå ögon =) men upptäckte det i tid.
    2.har du slängt en LO? eller gjort om/förändrat efter en tid?
    Ja det har jag precis allt blev bara fel med den så den åkte i soporna.
    3.vad var de roligaste du scrappat om? ojoj vet inte riktigt skulle kanske vara dop lon då för den fick jag sån inspiration till. Sen är dom som jag gör på scrapkvällarna med Fnyz och Pyret roliga för då skrattar vi massor.
    4.vad klarar du dej inte utan? Skämaskin, chalk, pennor, papper akrylfärg och kort.
    5. Gör du fler åt gången? I bland händer det om jag inte är riktig klar med en och inte vet hur jag ska göra det sista då kan jag börja på men en ny och låta den andra ligga tillsig.
     

  • Meli

    Camasunary

    med Amandas är jag i fas, hon har ju precis blivit tre månader, så jag hålle rpå med 2mån nu. Men så har jag ju bestämt att Anton också ska får ett handgjort månadsalbum, en dubbel per månad första året och sen en per år. Och de jag gjort där är i A4, så det är väl 4 eller 3 månader som jag är nöjd med, och 4 månader som jag kommer göra om helt. Så det är ju mycket kvar och det var en sån lättnad när jag kom på att jag skulle klistra upp dem jag var nöjd med på ett 30ark, det blir ju så där snyggt, men jag tror det duger, och nu är det roligt när jag scrappar Amandas 2mån igen. Det ska ju vara roligt

    Ja, häng på. Jag gör så att jag har gått igenom alla anteckningar, hälsoboken och fotoalbum för att få fram tillräckligt med text till Antons sidor, och till Amanda antecknar jag mycket. Sen blir det en dubbel per månad. Och sen har jag en sån där köpt babybok med. Det är riktigt kul att gå igenom Antons anteckningar, det var ju så länge sen han var bebis Stör mig bara att vi inte hade digitalkamera då, och alltså inte så många bra bilder....
    Men häng på så kan vi ha det som vår lilla utmaning, och peppa varandra så att vi kommer i fas

  • Meli

    vad tycker ni, om man följer en skiss, ska man berätta det, eller spelar det ingen roll?Jag tycker att följa en skiss är lite som att lifta, mycket enklare än att komma på allt själv, så jag blev lite konfunderad på Linzis Lo i tidningen, där hon gjort Becky Flecks skiss....tycker det borde stått, så att man märker att även veteranerna följer skisser och inte bara har en outtömlig fantasi. vad tycker ni. Det var alltså den med förkylning och blomman som är Becky Flecks skiss.

  • Lingonflickan
    Sol 30: Tror faktiskt det vore snyggt med klassiska brända kanter och då tycker jag chestnut roan skulle passa. Dra gärna in det lite oregelbundet, alltså lite mer på en del partier.
Svar på tråden Förr oss som är fast i Scrapträsket