Rottweiler
Hej
Är det många här som har renrasiga rottweiler med papper på? Vi har 4 stycken och dom är helt underbara.
Hej
Är det många här som har renrasiga rottweiler med papper på? Vi har 4 stycken och dom är helt underbara.
Var uppe med våran tik idag. Det blev häng efter knappt 5 minuter och ändå är hon bara på dag 6, men för att vi ska vara säkra på att det blir nått så kommer hon paras först nu dag 6, sen dag 8, och 10 och sen varje dag fram till dag 14 ungefär. Så hon är kvar hos uppfödaren som har hanen. Det blir hårda rottisar av den parningen.
Kattengustav:
Vad roligt med parningen.
Vi ska själva antagligen ta en kull på våran schäfer framåt våren om vi hittar en tillräkligt fin hane till parning har vi sagt
Det är ju en hel del och tänka på och mycket jobb men också helt underbart att få avla fram fina rasenliga valpar.
Kattengustav:
Jag är nyfiken på vad du exakt menar med att det blir hårda hundar av din parning? Och väldigt starka hundar? Menar du mentalt eller vad syftar du på?
Både mentalt och psykiskt och förhoppningsvis massa drifter i dom.
Det är hel tyska linjer. Troligtvis inte den kraftiga modellen utan mer smala och smidiga för brukset.
Ms N skrev 2007-08-09 20:36:50 följande:
Ok, då är jag med!
Har du lust att berätta vad föräldradjuren heter?
Det är en tik från Hodevas kennel och en från Dürbachs kennel.
Ms N skrev 2007-08-09 20:55:13 följande:
Fandangos är väldigt speciella. Man måste ha ägt en hund där ifrån som har blivit gammal och avlidigt för att få köpa en hund från dom ungefär, den ligger i Borås.
Jag har en rottis hane på 9år fr Deminas kennel. Han e helt underbar å utbildad tjänstehund i bevakning. Oxå godkänd högre klass i sök å lydnad har vi oxå kört. Jag måste säga att jag hoppas verkligen alla som köper rottis förstår att det är en brukshund som behöver mycket träning å ingen gå-kvarteret-runt-hund....däremot måste man väl inte tävla såklart även om de kan va skoj! Puss på alla rottisar!!
Här är länken till våran hemsida. Den är under konstruktion så den är inte så bra än.
www.nicandsandy.com/
rottisar är så goooa... har en men inga papper.. men vet att pappan och mamman är renrasiga..
ingen engen men känner två, min absluta favorit ras, gillar allt med dom: tempramentet, arbetsviljan, att dom har en "teddybjörnspersonligheten" men ändå är väldigt skärpta
om si så där 20 år så ska jag skaffa mig en egen
Det finns ingen som säger att mamman och pappan är renrasiga om det inte finns papper på dom. Din hund räknas till blandras när det inte finns papper.
Busan TH skrev 2007-08-27 10:30:23 följande: