Hund i väska?!
Någon som bär omkring med sin hund i väska?
Eller någon som har köpt en väska just för att kunna bära sin hund i den?
Varför?
OCh vad har ni för hund?
Jag är på riktigt nyfiken.
Någon som bär omkring med sin hund i väska?
Eller någon som har köpt en väska just för att kunna bära sin hund i den?
Varför?
OCh vad har ni för hund?
Jag är på riktigt nyfiken.
finns två tanter (eller är det samma) som har sina hundar i en rullator/sulky
det tycker jag ser rätt kul ut. Min stora dotter undrar varför hunden åker barnvagn. Men båda hundrarna (eller om det nu är samma) är små och har oftast på sig något klädesplagg. så antar att hunden blir trött.
Lilla Lulla:
Mycket bra skrivet! Man måste sätta väskåkandet i lite perspektiv till hur hundar som missköts på riktigt har det.
Hade själv min hund i väska ibland när han var valp och det var en väska inköpt just för detta. Väskan var varm, hade koppelfäste och bra ventilation. Han kunde följa med överallt och socialträna, men ändå inte behöva slita för mycket på sina då växande leder.
Nu när han är vuxen är det självklart att han går med i kopplet istället. Han tycker att det är kul att springa och gå och han får bra kondition och hälsa. Men när han blir gammal gubbe och sliten kanske jag tar fram väskan igen. Så att han kan vara med så mycket som möjligt under hans sista tid.
Ämnen så som hundar i väska och hundar med kläder är väldigt laddade har jag förstått. Egentligen helt i onödan. Vi människor kommer på fler och fler uppfinningar för komfort, inte bara för oss själva utan också för våra älskade husdjur. Det är väl toppen att min korthåriga lille hund slipper frysa om vintern och kan gå långa promenader med mig året runt. Och herregud vad bra att det finns hundväskor som är trygga för små valpar att åka i. Människor som inte älskar sina djur skulle aldrig få för sig att lägga pengar på dem på detta vis. Vi ska vara väldigt glada för att så många bryr sig om sina djur, tar hand om dem och pysslar.
Sen finns det undantag, men de är nog inte så vanliga. Tror att det är få hundägare som har sin hund i väskan så mycket att hundens muskler förtvinar. Det är beklagligt om det existerar, men antagligen ovanligt. Eller en hund som är så påklädd att den inte kan röra sig ordentligt. Jag har aldrig träffat en sådan hund, och jag är väl bevandrad i chihuahuakretsar.
Hade en liten hund för något är sedan (bor med exet nu sedan separationen) och han hade och har fortfarande en väska.
Den används till att transportera honom i. Tex så åker han och exet ofta buss och då får han sitta i väskan. Går hur bra som helst och inte lider han av det.
Jag jobbade i en djuraffär och hade med mig honom på jobbet. Cyklade dit och då fick han åka i väska på ryggen. Det hade tagit säkert 40-45 min att gå i hans takt vilket är lite väl länge på morgonen tyckte jag. Han åkte mog mkt hellre i väska dit och tillbaka för att på så sätt vara med hela dagen än att sitta hemma själv..
Däremot går han lätt en långpromenad på några timmar och väskan används aldrig vid vanliga promenader.
Ser inget fel i att ha en väska till sin hund, bara den används med förstånd!
Vänder lite på frågan.
Är det någon som kan förstå varför det ogillas att ha sin hund i en väska?