• Kerpet1

    visparnas tråd # 6

    Här hänger vi som förut hängde i VIPS-arnas tråd i Svårt att få barn

    Vips står Vi-plussar-snart eller Very Important Person Sisters (numera VIHPS, efter en ihopslagning av Vips och Hk-tråden)
    och Visp står då för Vi-som-plussat

    Våra anledningar till att vi plussat till slut är ganska olika,
    vi var ett blandat gäng av ivf:are, sprutare, pillerätare och en del av oss
    inseminerade och andra lyckades där hemma..
    Gemensamt för oss var att vi har tagit tid på oss, detta var inte det lättaste?

    Nu känner vi oss vilsna när vi äntligen får komma över till denna del av FL och har därför beslutat oss för att starta en Dotter-tråd till vår Moder-tråd

    Våra hjältinnor är våra bästa vänner inne på VHIPS-tråden?
    Vi längtar efter er och hälsar er välkomna till oss!

    Givetvis får andra som också haft svårt i verkstaden komma in hit! Och har du fortfarande svårt så rekommenderar vi varmt vår modertråd! www.familjeliv.se/Forum-11-261/m17101786.html

    Här är länken till visparnas första tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m13275268.html
    Och vår andra tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m16139746.html
    Vi har också en kalender för BF och annat, här är den länken;
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m19347548.html
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m19347940.html var vår tredje tråd där många av oss blev mammor.
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m22605284.html var fjärde tråden.
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m25732637.html var femte tråden

  • Svar på tråden visparnas tråd # 6
  • Pess

    Maxie: Rulla runt på mage Det gjorde inte L första gången förrän i januari...6,5 månad gammal...De specialiserar sig på olika saker... 

  • Ma Lu

    Imponerande monolog av Maxie Vad fint att dopet blev bra!

    Tack för all respons ang kortärmat/långärmat samt omlott/dra-över-huvet Summan av kardemumman är väl ändå att alla gjort lite olika av olika anledningar och vi får helt enkelt se vad vi får för en. Man kan ju inte i förväg veta om det blir en heting eller en frysfis

    Blä, vilken dålig start på dagen zynk Efter en sån natt pallar man inte riktigt att få en klantig kommentar som den där på morgonen. Skönt att se att dagen inte blev helkass iaf. Du får ta ett litet prat med mannen när ni ses nästa gång - kanske vänta tills ni båda är hyfsat pigga (om du det går att ordna inom de närmaste fem åren )

    Fy så jobbigt med ögonen Morrisen Men vi ska hoppas på det bästa och att du får bra besked på sjukhuset!

    Idag har jag fått tummen ur och ringt FK efter att jag aldrig fick nåt svar på mejlet jag skickade innan vi åkte till fjällen. OCh ni kan aldrig gissa vad de sade! Jo: "Vi har inget ärende på dig. Du är inte sjukanmäld från din arbetsgivare och vi har inte fått några sjukintyg!" Jamen, vad farao?! Jag VET att jobbet gjort vad de ska och de har fått alla intyg som bara finns. Orkar inte ens bli stressad för det var exakt så här förra gången jag var sjukskriven ocksåmen man undrar ju...


    * * * If what you have is all you can get - just keep on trying - it just ain´t happened yet * * *
  • Joyce

    MaLu och ProPPens: Här finns några fina saker på rea (enl mig) i fyndhörnan www.blingo.se . Fanns bara små storlekar annars hade jag kanske köpt nåt.

  • fruppan

    *kikar in till er *
    läser och försöker hänga med men hinner aldrig skriva förrän lilla j vill ha min uppmärksamhet.
    igår vaccinerades han och har vart jätte kinkig och fick lite feber men nu börjar han bli sig lik igen
    blev så nostalgisk idag för på torsdag var det 1 år sen insättningen gjordes och man blir alldeles varm i kroppen av tacksamhet att fått denna lyckliga resa och nu med bebis i famn.

    massor av jätte kramar till er

  • zynk

    Gomorron!

    kaffe till folket!

    Underbar natt! Jag förstår inte men är väldigt glad. Inatt har Alva sovit som hon gjorde "förr i tiden" till 06 - ammade- somnade om till 07.20 .

    MaLu Vafalls har FK gjort det igen? Precis så var det för mig men det var jobbets fel (jag kan faktiskt inte klaga alls på FK).

    Joyce Vilka fina kläder. Fast små - får skaffa en till då .

    Fruppis Tänk ja - ett år sen - då vågade man knappt hoppas. Oh nu har vi våra underverk. Fantastiskt! Kul att se dig!

  • Pess

    Morrn...Skönt med en BRA natt Zynk....Här är de som vanligt...Ett antal amningar/natt och väldigt trångt under mitt täcke

  • Pess

    FIck du mitt sms Kerpet?

    Jag ÄR inte strulig EGENTLIGEN.....Lovar

  • Pess

    Nu har jag druckit en STOR kopp kaffe.....Så nu kan man ta tag i dagen kanske Bajsblöja och dammsugning står först på listan...Kul Fundersam

  • Kerpet1

    Japp Pess! Jag har skickat ett till dig oxå! Du är INTE strulig! Iaf inte mer än mig!!!!

    Jag tar gärna en kopp kaffe Zynk! Va härligt att A sovit så bra! Jag ska ju inte klaga, Petter sover hela nätter sen flera månader tillbaka, fast i natt var han vaken en sväng och drack välling, vad klockan va vet jag inte... Men det var ju inte så konstigt, jag var ju och tränade igår kväll och Mr P skötte nattningen och tydligen så glömdes vällingen bort i allt bus och Petter hade däckat utan, va säger man? Om han fått AD-droppar och borstat tänderna behöver jag inte ens fråga om, Mr P tycker inte det är så noga... Karlar!!!! Hur skulle barn klara sig utan sina mammor?

    Malu! Kul att se dig igen! Japp, det är med jobbet som Psyksamtalet på fredag har att göra, du vet, dårhuset! Oj va jag längtar efter att få börja jobba!!!! NOT!!!!
    Konstigt att det är så olika med FK... jag kan faktiskt heller inte klaga, men jag var iofs inställd på att det skulle va väldigt struligt... däremot kan jag tycka att det är en massa onödiga papper som ska fyllas i, var där och lämnade min nya lön, jag hade ett intyg från jobbet med allt som ska va med och vad händer? Jo efter två veckor får jag hem en blankettt att fylla i med exakt samma uppgifter... Men det skapar ju jobb! Ha ha ha!!

    Maxie! Skönt att se dig! Tänkte messa dig igår då jag började bli orolig! Kul att dopet blev bra. Och väldigt kul att höra att allt är bra med dig o V, När RS-tiderna är över så kanske vi kan ta en fika? Det här med att snurra runt... Petter la sig på sida samma dag vi kom hem från BB, men sen kan jag nog räkna snurrarna på min ena hand... tror han gjort ett helt varv två gånger... Men jag tror ändå han kommer att kunna gå såsmåningom.. BVC är inte oroliga iaf!

    Morrisen! Va jobbigt med ögat! Hoppas läkarbesöket går bra iaf!

    Jam; vilken mat du verkar hinna laga, jag hann inget sånt i början, nu går det lite bättre...

    Joyce! Hoppas E mår bättre idag!

    Återkommer...

Svar på tråden visparnas tråd # 6