• Kerpet1

    visparnas tråd # 6

    Här hänger vi som förut hängde i VIPS-arnas tråd i Svårt att få barn

    Vips står Vi-plussar-snart eller Very Important Person Sisters (numera VIHPS, efter en ihopslagning av Vips och Hk-tråden)
    och Visp står då för Vi-som-plussat

    Våra anledningar till att vi plussat till slut är ganska olika,
    vi var ett blandat gäng av ivf:are, sprutare, pillerätare och en del av oss
    inseminerade och andra lyckades där hemma..
    Gemensamt för oss var att vi har tagit tid på oss, detta var inte det lättaste?

    Nu känner vi oss vilsna när vi äntligen får komma över till denna del av FL och har därför beslutat oss för att starta en Dotter-tråd till vår Moder-tråd

    Våra hjältinnor är våra bästa vänner inne på VHIPS-tråden?
    Vi längtar efter er och hälsar er välkomna till oss!

    Givetvis får andra som också haft svårt i verkstaden komma in hit! Och har du fortfarande svårt så rekommenderar vi varmt vår modertråd! www.familjeliv.se/Forum-11-261/m17101786.html

    Här är länken till visparnas första tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m13275268.html
    Och vår andra tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m16139746.html
    Vi har också en kalender för BF och annat, här är den länken;
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m19347548.html
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m19347940.html var vår tredje tråd där många av oss blev mammor.
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m22605284.html var fjärde tråden.
    www.familjeliv.se/Forum-11-237/m25732637.html var femte tråden

  • Svar på tråden visparnas tråd # 6
  • MallaMojs
    Maxie skrev 2008-04-04 08:33:03 följande:
    *ryser* rugga upp.... Hu!
    hihi, ja, låter lite hemskt kanske... Men båda tjejerna hade ett tjockt lager så de brydde sig inte ens. Krämen gör det lätt också!
    *~~* Cornelia & Izabella 070602 *~~*
  • Mirren

    Maxie: Casimir gnuggar alltid ytterörat när han är trött. Vi har också använt Salcyvase och varken gnuggade eller ruggade - tvättade bara bort med schampo.

    Hinner inte kommentera den tidigare diskussionen nu, måste jobba lite, men återkommer .

  • Maxie

    Tack Mirren.
    Jag ringde till bvc som vill att vi ska kolla upp, det kan vara skorven men också nåt annat. Har fått tid nästa fredag om det inte gett sig till dess, ev ska vi då börja med nån mild kortisonkräm.

  • zynk

    Morn!

    Hyfsad natt här . Nu sitter A och drar mig i benen (känns det igen?) men hon hade 15minuter ensamlek i morse när jag fick vakna till.

    Maxie Även bäbisar kan få mjälleksem. Eller snarare skorveksem. Jobbigt när det kliar!

    Malla Ja men visst måste det vara så att man blir gladare efter lite egentid! Och det kommer ju barnen till godo. Så bort med det dåliga samvetet!

    A undersöker dammråttorna - det är verkligen dags för dammsugning!

  • jamis

    Skönt att maxie och malla haft bra nätter!

    zynk: du är söt, tack för stöttningen

    vi sov oxå bra inatt, inte lika bra som maxie, A somnade 20 och åt 24 och 04, 05:30, 06, 07 och så gick vi upp7:30. Kändes ändå som en bra natt

    Nu måste jag kila för A ska vaccineras...

  • FISK78

    Jam: Stora kramen till dig gumman Jag känner igen precis ALLT du skriver. Hade en period när jag kände precis samma sak och det är INTE roligt. Det viktiga är att göra något åt det, precis som du säger att börja i liten skala. Gå och fika själv, börja med någon timme för att sedan utöka. Tar A flaska? Det kan ju oxå vara bra om du vill vara borta lite längre!?! All styrka till dig, låter kämpigt... Förstår verkligen problemen när mannen är hemma och jobbar, det är som gjort för konflikter... Har samma problem här!

    Maxie: Skönt med en bra natt. Jobbigt med kliandet Vi har inte haft några sådanna besvär med skorv och kli... Hoppas det går över snart så ni slipper behandling för det oxå!

    zynk: Jobbigt med gnälldag, hoppas idag blir bättre. Man måste ju få säga ifrån till de små ibland...

    Nu till diskussionen om egentid, jag tycker det är guldvärt. Jag skulle inte trivas som mamma om jag inte fick komma ut och göra egna saker oxå. Jag tränar, fikar, går på middagar och nu jobbar lite. Jag stormtvivs med det!!! Sen blir jag en supermamma när jag kommer hem och träffar Sid med största leendet på läpparna Underbar känsla!!! Men hade precis samma problem som er andra i början innan jag verkligen förklarade för mannen vad jag behöver för att må bra. Så kommunikation är VIKTIG! Bra Jam att du förklarade för mannen!

    Idag är jag SUPERTRÖTT och ska bara slappa, skönt!

  • jamis

    Tack gulleFISK Det är så skönt när andra förstår när man har det jobbigt! A tar inte flaskan än, vi har inte prövat heller. Vi körde med kopp när han var liten och fick ersättning. Hur mår Sid nu då? Hoppas han mår bättre och även Mr D !

    Vi var på bvc och gav Adam första vaccinationen idag. Första sprutan gick bra, han gnällde bara lite men sen blev det  jobbigt med andra sprutan. han blev högröd i ansiktet och spände hela kroppen stackarn Sen grät han hos pappa och fick mat hos mamma och somnade

    Så nu ska jag och maken dricka en latte och fika. Maken som "jobbar" hemma... kanske mera jag som blir stressad över att han inte hinner det han ska...

    Får se om jag törs gå ut en sväng i helgen själv, eller om mannen sticker iväg med barnvagnen själv...

  • MallaMojs

    Ja, det var läskigt att gå ensam med vagnen första gången, kommer jag ihåg. För mig var det när vi höll på å flytta, jag skulle gå från gamla lgh, via affären och köpa flyttmat och sen till nya lgh... Ojojoj, läskigt Nu är det mest jobbigt, men det är nog mest för att de är två monsterbebisar


    *~~* Cornelia & Izabella 070602 *~~*
  • jamis

    Fast jag går ju själv Det är bara mannen som inte gjort det än ! Det jag ska våga är att lämna Adam... DET känns läskigt!

  • Ma Lu

    Heja jam! Det låter väl som ett utmärkt sätt att fira Adams tremånadersdag med en pappa-sonstund Om du sen vill skrota runt hemma en stund i ensams majestät eller om du kollar in vårmodet en sväng och toppar med en latte får bli ditt val!

    Så bra att det gick bra med vaccinationerna Nu tycker ni jag är dum , men det låter lite som när man ska vaccinera katter En del, som våra (oftast) bryr sig knappt medan andra piper högt och det är jättesynd om dem. Sist var våra så chockade av att det luktade hund i rummet att de satt tätt intill varann i transportväskan och inte rörde en min och vägrade blankt att komma ut ens lite.


    * * * If what you have is all you can get - just keep on trying - it just ain´t happened yet * * *
Svar på tråden visparnas tråd # 6