• förstagångsmamma83

    Småttingar i Kiruna 07/08

    Hej.
    Tänkte att vi skulle starta en egen tråd för oss som fått barn i slutet av 2007 och början av 2008 där vi kan diskutera allt som rör oss, som blöjbyten, sömn och utveckling .
    Tänkte även att vi kanske kunde starta en..eller flera mamma barngrupper då vi kan träffas IRL, så att även våra småttingar kan få nytta av FL.
    Hoppas ni med små i Kiruna hittar hit.

    /Johanna och Oscar

  • Svar på tråden Småttingar i Kiruna 07/08
  • November2007

    Kul! Låter som vi blir ett helt gäng med små bebisar :)

    Dopet ja, var inte heller så supersugen på själva dopet, hade hellre velat ha namngivelsefest jag också, men för att alla ska bli nöjda och glada så blev det dop, dock i iskyrkan för att göra det lite mindre "kyrkligt"


    Skönt att gungan funkar! :)


    Vi har då inte hört nått från våra präst.. Ringde ni dit Johanna?


    Måste kanske ta tag i det här.. Är ju bara 2 veckor kvar nu!

  • Blåbärspaj

    Nej hade nästan bestämt först att vi inte döper utan bara har typ namnfest av nåt slag..men alltså min mommo som förövrigt är den minst kristna människa jag känner svär som en borstbindare, tyckte det var helt på tok fel att inte döpa ungen så ja jag ville väl göra henne glad, visst är man hemsk?Det är väl tradition med dop i detta land helt enkelt..men nu slipper hon vända sig i sin grav senare pga mig iaf.. :) Och lite trevligt är det ju med dop sådär..men en sak gillar jaginte, att jag ska stå där framme o alla ska glo och vart ska man titta när man lådsas sjunga psalmerna....

    November 2007- När jag ringde och bokade präst o sånt sa hon att prästen hör av sig några dagar innan dopet.

  • aldenbo

    Hoff vad man vill att h*n ska komma nu när man läser här på tråden. vill juh ha en liten att hålla om å mysa å gosas med NU.

    vad kul med träffar, men jag får vänta snällt tills h*n bestämmer sig för att komma från magen i alla fall å så man kommer in i lite rutin här hemma.

  • Blåbärspaj

    aldenbo- när ska du ha, börjat räkna dagar o minuter ännu? :)

  • aldenbo

    9 mars. men förhoppningsvis så kommer den tidigare så man själv oxå får bli frisk, har varit prat om igångsättning, men vill inte riktigt det vill att det ska komma av sig själv, men om den väntar allt för länge så blir det väll det i alla fall. har juh kämpat i flera månader med krämpor då ska man väll klara av krämporna ett tag till i alla fall

  • Blåbärspaj

    oj oj ja det är ju snart!har du hav.skapsförgiftning eller?

  • aldenbo

    ne problem med magen, så jag får inte mycket näring själv så snart finns jag inte kvar snart, men bebisen får vad den behöver i alla fall å huvudsaken e' väll det. å behndligen kan skada barnet så då får vi vänta snällt tills h*n vill komma.

  • Blåbärspaj

    Hm, ajaj!Så då vill de sätta igång snart eller?
    Spännande hur som helst och hoppas allt går bra!men du har ett barn redan, ska kika på din sida..men jag ser ju bilden nu :)

  • November2007

    Vet ni vem ni ska ha som präst?

    Vi skulle visst ha herr Koukso sas det på Icehotel

    Tänkte bara om det var annorlunda med iskyrksdopen än vanliga, fast det borde det väl inte vara.. Well.. ska ta och höra mig för!

  • Blåbärspaj

    Jo damen i luren på församlingshemmet sa att vi skulle ha tanten..vad heter hon nu, ja vad det nu var..

    Pigan har inte kakkat som hon brukar idag..och grinig har hon också varit så hon kanske har lite ont stackaren.

    Nä, nog med innesittandet.Ska klä på oss och ut o plumsa i snön!

Svar på tråden Småttingar i Kiruna 07/08