• falken

    Sojaallergi - HJÄLP!!

    Har en 1½-åring som är mjölk- och ägg allergisk. Våra sjukvårdskontakter är under all kritik, ett riktigt Moment 22 mellan privatläkare, barn-mottagning som inte har tider, och avsaknad av dietistkontakt.

    Jag har hittills skött hela utredningen själv, och det är ju tur att man är envis och slug/lätt paranoid! Nu har lill-tösen slutat äta igen i veckan, och inte orkat vara på dagis. Ej sjuk, men med vatten/senaps-diarré. Jag misstänker såklart ännu en allergi, men VAD?? Dagis nekar bestämt att hon fått i sig ägg (vilket hon fick förra veckan av en nyanställd fröken)
    Eftersom hon reagerat med magont och diarré när jag gav henne sojamjölk i julas, samt att jag börjat se ett mönster med ärtor o sockerärtor, så tänker jag prova att utesluta soja och ärtor. Det är ju också det vanligaste, eller hur?

    Soja verkar ju vara ett enda virr-varr som finns i allt möjligt. Så snälla, ni som kan det här med soja - har ni några tips?

    Såg tex att det var guarkärnmjöl som stabiliseringsmedel i Provova Jordgubb som jag gav henne idag, och som var det enda hon tyckt om på hela dagen. Probiotika ska ju va väldigt bra för såna här små allergiker har jag läst, så det vore ju jättesynd.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-03-12 20:42
    Det bidde inte sojaallergi, det bidde VETEALLERGI. Undrar man om det kan man titta in i bloggen om veteallergi www.familjeliv.se/Bloggar-4-7/b93319.html för info.

  • Svar på tråden Sojaallergi - HJÄLP!!
  • fairyfloss

    Alltså gud, det är ju helt sjukt vad med allergier era barn har! När jag läser det här blir jag nästan överlycklig att jag kan äta så mycket! Bara äta kött och potatis, nej usch . Och här sitter jag med mitt eksem över hela magen och "lider". Ingen mer vete för min del, ens i kris... fy sjutton.

    K Kavat: Jag vet inte hur det är med vetestärkelse, men jag antar att det är som med glukos utvinnt ur vete att det i alla fall finns spår av vete i dem. Jag brukar få ont i magen av vete-glukos, men jag vet inte om det är vetet eller sockret för jag mår ju dåligt av för mycket socker också. Jag har inte undersökt det så mycket eftersom alla glutenfria bröd här ändå innehåller mjölk, och jag kan ju äta ris, majs och nu även rågbröd så jag har inte fortsatt leta heller. Men jag undersöka det, för det kan ju vara bra att veta!

    Det där med att inte tåla nått för att magen är pajad är jag expert på. Jag har ju Crohn's och när jag har varit i mina riktigt dåligt skov så har jag i princip bara kunnat äta mosad potatis med lite olja i, kokt mosad morot, och kokt vitfisk. ALLT annat fick jag ont i magen av! Så visst blir man känslig mot saker man borde kunna äta annars, bara för att tarmen är ur balans! Har ni kollat hur tarmen ser ut inuti?

    Borde kanske göra lapptest på mig själv med vete, bara för att se om det verkligen är det som ger mig eksem (fast jag kan inte tänka mig nått annat). Hur var det man gjorde, smeta lite vetemjöl blandat med vatten på ryggen, på med plåster och låta sitta tre dagar?! Funkar det med vanliga plåster eller måse man ha special?

  • Mama Law
    littlemum skrev 2008-04-15 21:57:54 följande:
    Om man inte tål sädesslagen kan man då äta bröd som är naturligt fritt från gluten???
    Ja det kan du men är man dessutom allergisk mot vetestärkelse så finns det bara ett bröd (som jag har hittat) finns i grovt och vitt som man kan äta!!! och jag kan säga att det är inte gott det är så kompakt så det är som en studsmatta alvin äter det bara om det är rostat om ens då!!!!

    En liten fråga har era barn problem med magen, eksem eller andningsbesvär när dom får i sig mat dom inte tål???
    Med lite Vilja, Våld och Vasselin går allt!
  • Kavat
    fairyfloss skrev 2008-04-16 09:23:48 följande:
    Alltså gud, det är ju helt sjukt vad med allergier era barn har! När jag läser det här blir jag nästan överlycklig att jag kan äta så mycket! Bara äta kött och potatis, nej usch . Och här sitter jag med mitt eksem över hela magen och "lider". Ingen mer vete för min del, ens i kris... fy sjutton. K Kavat: Jag vet inte hur det är med vetestärkelse, men jag antar att det är som med glukos utvinnt ur vete att det i alla fall finns spår av vete i dem. Jag brukar få ont i magen av vete-glukos, men jag vet inte om det är vetet eller sockret för jag mår ju dåligt av för mycket socker också. Jag har inte undersökt det så mycket eftersom alla glutenfria bröd här ändå innehåller mjölk, och jag kan ju äta ris, majs och nu även rågbröd så jag har inte fortsatt leta heller. Men jag undersöka det, för det kan ju vara bra att veta! Det där med att inte tåla nått för att magen är pajad är jag expert på. Jag har ju Crohn's och när jag har varit i mina riktigt dåligt skov så har jag i princip bara kunnat äta mosad potatis med lite olja i, kokt mosad morot, och kokt vitfisk. ALLT annat fick jag ont i magen av! Så visst blir man känslig mot saker man borde kunna äta annars, bara för att tarmen är ur balans! Har ni kollat hur tarmen ser ut inuti?Borde kanske göra lapptest på mig själv med vete, bara för att se om det verkligen är det som ger mig eksem (fast jag kan inte tänka mig nått annat). Hur var det man gjorde, smeta lite vetemjöl blandat med vatten på ryggen, på med plåster och låta sitta tre dagar?! Funkar det med vanliga plåster eller måse man ha special?
    Nää, vi har inte kollat magen på honom. Läkarna har ju inte trott att det är något fel på honom....

    Lapptest sitter på 2 dygn och kollas av 3:e. Vi hade som sådana där "liktornsplåster" nästan (lite upphöjd fyrkant i skummgummo med klistertejp, som de la geggan i mitten och sen plåstertejp över. Kolla Falkens blogg, där står utförligt.

    Men nu är det blåsor och rött på ryggen... Vi får se, men om jag gissar rätt så är det åtminstonde havre och sen är det bara gissningar på vilket ämne som är vilket men reaktion på vete också tror jag... Men det kan ju försvinna till imorgon! Och resten är rött nu...
    Dottern har bara "riktig" blåsa på soja (hon harde 0,12 på rast???) om det nu är soja... Sen är det lite rött...
    Vet inte riktigt hur det funkar eftersom en var tom men lite gulaktig (ägg?)och en var pyttegegga om det är mjölk? Men som sagt, det kan ju vara den blanka, så återkommer med rätt svar imorgon! Men man kan ju inte låta bli att gissa!
  • Kavat

    Mama Law skrev 2008-04-16 09:33:30 följande:


    Ja det kan du men är man dessutom allergisk mot vetestärkelse så finns det bara ett bröd (som jag har hittat) finns i grovt och vitt som man kan äta!!! och jag kan säga att det är inte gott det är så kompakt så det är som en studsmatta alvin äter det bara om det är rostat om ens då!!!!En liten fråga har era barn problem med magen, eksem eller andningsbesvär när dom får i sig mat dom inte tål???
    Eksem och magen här! Inget med andning än så länge...! Pepparpeppar (mormor och gammelmormor har astma)
  • littlemum

    Man kan inte äta maltvinäger från korn om man inte tål sädesslagen eller?

  • fairyfloss

    K Kavat: Jag väntar spännt på upplösningen!

    littlemum: Jag tror inte man kan äta kornmaltvinäger om man inte tål sädesslag. Men jag vet inte om det är vinägern man inte tål, eller om det är för att det kan finnas spår av kornprotein i vinägern.

  • Kavat
    fairyfloss skrev 2008-04-17 07:26:41 följande:
    K Kavat: Jag väntar spännt på upplösningen! littlemum: Jag tror inte man kan äta kornmaltvinäger om man inte tål sädesslag. Men jag vet inte om det är vinägern man inte tål, eller om det är för att det kan finnas spår av kornprotein i vinägern.
    Ja, idag ser det bättre ut. Men jag vet inte hur petiga de kommer vara. Ser lite ut som lilleman har överallt. Men mer på ägg (redan konstaterad), vete, havre (vad jag tror vill säga...) och de andra kanske de bedömmer som inget. Vi får se.
    Men han ska ju inte ha på den/de tomma. Så tycker de att det är reaktion på dem så kanske de bortser från hela testet?
    Vet inte om det är en tom eller två, de satte 7 lappar, men skulle bara testa 5 ämnen.
    Dottern ser vid snabb koll idag bara ut som reaktion vad jag tror är soja. Men lite på ägg/mjölk? Kanske faller bort de med. Men det har hon ju redan konstaterade allergier mot, så det är ju inte så konstigt.

    Det luriga är ju att hon reagerar så mycket på soja men inte på RAST. Vilket gäller? Är hon mer allergisk än vad RAST säger så kan ju hennes klieri bero på t.ex bönor,ärtor och sånt? Vi har ju inte uteslutit sånt eftersom hon inte hade allergi, men struntat i sojaprodukterna. Intressant!

    Ja, jag kan inte låta blir att spekulera! Och då h ar jag ändå ingen koll på vad som är vad egentligen! Hopplöst!
  • Kavat
    littlemum skrev 2008-04-16 21:26:38 följande:
    Man kan inte äta maltvinäger från korn om man inte tål sädesslagen eller?
    [/citat]
    fairyfloss skrev 2008-04-17 07:26:41 följande:
    [citat]
    K Kavat: Jag väntar spännt på upplösningen! littlemum: Jag tror inte man kan äta kornmaltvinäger om man inte tål sädesslag. Men jag vet inte om det är vinägern man inte tål, eller om det är för att det kan finnas spår av kornprotein i vinägern.
    Håller med, tror inte heller att det funkar. Men sånt får man väl kanske testa fram efter ett tag?
  • Blå Flygare

    Kavat: Vid pricktest är det alltid två kontrollstick, ett negativt och ett positivt. Jag antar att det är sammma med lapptest. Negavivt är någon cellulosa-blandning. Vad de har i den positiva vet jag inte. Histaminer??

    S visade inget på det positiva på pricktestet, så det var ingen förvåning över att mjölk eller äg inte visade något trots allergi.

  • Kavat
    Blå Flygare skrev 2008-04-17 08:30:04 följande:
    Kavat: Vid pricktest är det alltid två kontrollstick, ett negativt och ett positivt. Jag antar att det är sammma med lapptest. Negavivt är någon cellulosa-blandning. Vad de har i den positiva vet jag inte. Histaminer??S visade inget på det positiva på pricktestet, så det var ingen förvåning över att mjölk eller äg inte visade något trots allergi.
    Aha. Men då är frågan...? Håller tummarna på ingen reaktion på vete. Det hade ju varit helt underbart! Jaja, ska inte dit förän efter lunch så jag (och ni! ) får hålla mig till tåls ett tag till... *tuggar på naglarna*
Svar på tråden Sojaallergi - HJÄLP!!