• drömhus

    LCHF tråden 3

    Här samlas vi som äter enligt LCHF, low carb, GI-noll!, Atkins m.m. (Kärt barn har många namn!)

    Här stöttar vi varandra, ger varandra tips på recept och menyer och svarar på varandras och andras frågor.

    Tidigare trådar!
    http://www.familjeliv.se/Forum-11-258/m29369167.html
    www.familjeliv.se/Forum-5-64/m31916515.html


    Kom ihåg:

    Socker gör dig tjocker!

    Fett gör dig mätt!

    Proteiner gör dig finer!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-07-16 12:13
    För er som vill så finns det nu en vikt-tråd! www.familjeliv.se/Forum-5-64/m34507967.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-07-29 20:34
    Nya medlemmar till tråden är självklart välkomna, men jag rekommenderar alla att först söka info på egen hand istället för att fråga i tråden i första hand. Det underlättar för oss alla och vi slipper svara på saker flera gånger. Att läsa tråden från början är också ett bra tips, även om det tar tid. Men alla frågor som ställs om och om igen tar på VÅR tid.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-07-29 20:45
    Bra länkar:

    kolhydrater.ifokus.se/
    www.kostdoktorn.se/wp-content/2008/03/dr_dahlqvist_kostprogram.pdf
    blogg.passagen.se/dahlqvistannika/
    airamsmat.webblogg.se/
    lchf-kost.blogspot.com/
    www.kostdoktorn.se/
    www.skaldeman.se/
    www.fettskramd.se/
    www.fetmaparadoxen.se/
    www.ravnskov.nu/svcholesterol.htm

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-08-09 14:22
    Vår recepttråd:

    www.familjeliv.se/Forum-5-64/m35055320.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-06 21:56
    Skriv in vad du ätit idag och inspirera oss andra!

    www.familjeliv.se/Forum-5-64/m35990485.html
  • Svar på tråden LCHF tråden 3
  • leende guldbruna

    nu var det slut på det roliga!!

    trots att jag inte fuskat så har jag gått upp ett kg å står still där.
    ni som följt mina skriverier om choklad tårtan -gör den inte!!!!
    det kan bara vara den!!

    inge roligt.börjar svikta min motivation-som sagt allt går så lätt i medvind

    saknar inte normal mat-men mitt jaha då skiter jag i allt -tänk
    gör sig påmint.

    om jag ändå inte gått upp ett kg utan bara stått still....
    ja ni så här håller jag på.

    men har inte gett upp än.har ni tips så tar jag tacksamt emot,äter redan cocos fett.

  • Muminski
    leende guldbruna skrev 2008-09-18 07:50:12 följande:
    inte fått datum än.men snart hoppas jag.han sa att ett diskbråck brukar gå över efter 6-7 v så det var dags att göra ngt. å du har väl gått omkring med det ännu längre än jag??*håller tummarna att du blir lyssnad på*
    Ja, jag har haft ont sedan januari. Är smått deppig faktiskt. Men har fått en ny tid till läkaren och hon lät som jag skrev mer sympatis. Sorry att vi är lite OT.

    Haha.. jaa det blev 2 bitar sacher, den var så god. Har fuskat lite eftersom magen varit så besvärlig och jag har inte gått upp, men stått still.

    Jag sköter mig väldigt bra på veckorna och promenerar dagligen, tränar ett par gånger så det känns som att jag hittat en bra balans.

    Börjar dock få slut på frukostinspiration.

    Leende, neeej det kan vara andra saker som gör att du gått upp, en tillfällig vätskeansamling. Håll ut, du vet ju att denna kosten är bra för dig, inte bara viktmässigt utan även för mååendet. Stablit blodsocker och allt det där.

    Kom igen, koka ett par ägg, rör ihop det med räkor och en klick majonnäs och njut!!

    Förresten... hur gör ni?? köpemajonnäs eller egen? Den man köper innehåller ju ofta socker. Nu när jag kört denna kosten ett tag känner jag ju faktiskt att den är söt, den man köper alltså. Inte så gott!! Tänk vad smakupplevelserna förändras!
    Ditt liv är ett resultat av dina val.
  • Muminski

    Leende, har du möjlighet att ta någon rask promenad innan frukost?? Det sätter fart på förbränningen.


    Ditt liv är ett resultat av dina val.
  • yrväder

    jag brukar göra egen majjo ibland. Skulle dock vilja veta hur länge den håller i kylen....
    Tycker inte det är särskilt svårt att göra majo när man har en mixerstav.

  • Muminski
    yrväder skrev 2008-09-18 09:17:28 följande:
    jag brukar göra egen majjo ibland. Skulle dock vilja veta hur länge den håller i kylen....Tycker inte det är särskilt svårt att göra majo när man har en mixerstav.
    Den håller rätt länge faktiskt. En vecka ungefär, men det beror på äggen.
    Ditt liv är ett resultat av dina val.
  • yrväder
    Muminski skrev 2008-09-18 09:28:43 följande:
    Den håller rätt länge faktiskt. En vecka ungefär, men det beror på äggen.
    okej. en vecka hade jag nog kallat normalt istället för rätt länge iof, men det är jag det
  • leende guldbruna
    Muminski skrev 2008-09-18 09:13:42 följande:
    Leende, har du möjlighet att ta någon rask promenad innan frukost?? Det sätter fart på förbränningen.
    nix går inte alls.kan inte ens ta mig på toa utan värk tabl å det tar en timme efter att jag tagit dom å då börjar det bli rusch till jobbet.å så barnen oxå som ska iväg,har tre st.men jag går på em
  • leende guldbruna
    Svar på #2087
    jo såklart e det som du säger,ska försöka hålla ut.försöker läsa mina tidigare inlägg då det gick så bra,det motiverar lite.
    jag va in på minimat-vad e det man ska ligga på jag låg på 73% fett 21%kolisar å 7 kolhydrater,för mycket?
    det var alltså gårdagen.

    jag köper majjonäs.använder typ 2 dl i veckan så jag e lite lat-det får inte bli jobbigt.
  • Bobbenn

    Jag gör inget eget. Har ingen ork. Dock inbillar jag mig att dottern ska få hemmagjord barnmat. Får se hur det går i veckan, hehe


    Var och en blir salig på sin tro
  • Muminski
    leende guldbruna skrev 2008-09-18 09:50:17 följande:
    nix går inte alls.kan inte ens ta mig på toa utan värk tabl å det tar en timme efter att jag tagit dom å då börjar det bli rusch till jobbet.å så barnen oxå som ska iväg,har tre st.men jag går på em
    Aha.. jag har ett knep..Ställer klockan på ca 30 min innan jag ska gå upp, tar mina värktabletter och slumrar en stund. Då har smärtlindrande effekten påbörjats när jag väl går uppoch jag kan utan hjälp ta mig upp ur sängen. När jag väl börjat röra lite på mig brukar den värsta smärtan lägga sig. Är ute och går med mina mbt skor ca 30 minuter om dagen..sned vind och mycket märklig gångstil, men det går. Jag går till tåget som tar mig till skolan och från tåget till skolan..sedan äter jag min medhavda frukost där. Funkar jättebra för mig.
    Ditt liv är ett resultat av dina val.
Svar på tråden LCHF tråden 3