• låjsan1

    Hjärtebarn

    Här fortsätter vi hjärtebarnsföräldrar

    Gammla som nya -ligt välkomna

    Här inne kan vi stötta varandra genom de tuffa operationerna och oron vi alla genomgår när det gäller våra älskade hjärtebarn.
    Och är ni oroliga för ert barn så bolla gärna tankar med oss MEN det bästa är att ringa ert barns hjärtläkre eller hjärtmottagning.
    Alla barns hjärtfel är väldigt unika så bara för att just ditt barn har samma typ av hjärtfel som någon annans barn så bi inte orolig för det behöver inte betyda att ditt barn har samma problem som det andra barnet. Ingen av oss föräldrar kan något om just ditt barns hjärtfel.
    Hoppas ni förstod allt detta surriga jag skrev

    Här kommer lite tips på vad man kan göra under ert barns op:

    Gå i stan
    VILA!!!
    Läsa en bok.
    Surfa runt på nätet om ni har dator med er.
    Sen kan ni komma på era egna idéer på hur just NI vill fördriva tiden under op.
    Kommer ni på något bra så säg till så skriver jag in det i listan.

    Hoppas ni kommer trivas i tråden. Finns där något mer ni tycker det ska stå här i presentationen så säg bara till så lägger jag till det.

    Intressanta länkar:

    www.hjartebarn.se/
    www.mun-h-center.se/
    www.growingpeople.se/templates/Overview.aspx
    www.hjart-lungfonden.se/barnhjartan
    www.barnhjartcentrum.se/
    -------------------------------------------------- --------
    Har gjort som innan och kopierat från start tråd!
    Då fortsätter vi tre månader till då
    Kram Låjsan
  • Svar på tråden Hjärtebarn
  • brumme lisa

    SABL skrev 2009-02-09 20:33:14 följande:


    brumme lisa skrev 2009-02-09 20:22:43 följande:
    Jag hoppas verkligen att vi får veta vad som är fel, överläkaren så inte så nöjd ut men ville inget säga. Dom försökte bara hålla oss positiva. Sen ringde dom bara två timmar senare och bad oss komma in i morgon för att träffa läkarna från Umeå. Då sved det till ordentligt. Som tur är så känner jag många både sköterskor och läkare på sunderbyn dit vi hör så det känns bra.
    Skönt att ni får träffa specialist så snart. Ovissheten är ju vidrig! Började gråta när jag läste ditt inlägg för jag kommer ihåg paniken jag kände... tillåt dig att må skit, sova kan du alltid göra en annan natt!
    Ska tänka på dig imorgon, skriv gärna vad de sagt när du kommer hem om du orkar!
  • brumme lisa

    En kanske lite fånig fråga, men på patienhotellet i Lund så finns det väl lakan och handdukar och allt sånt?
    Håller på att packa...

  • SABL

    brumme lisa skrev 2009-02-09 20:36:43 följande:


    SABL skrev 2009-02-09 20:33:14 följande:
    Skönt att ni får träffa specialist så snart. Ovissheten är ju vidrig! Började gråta när jag läste ditt inlägg för jag kommer ihåg paniken jag kände... tillåt dig att må skit, sova kan du alltid göra en annan natt! Ska tänka på dig imorgon, skriv gärna vad de sagt när du kommer hem om du orkar!
    Det ska jag göra, blir nog inte förrän till kvällen och mycket beror ju på hur det går i morgon på dagen.
  • sarawn

    I morgon får vi besök av Sundsvalls Tidning (vår lokaltidning)
    de skall göra en grej om Linnea och hennes historia som ska publiceras på Alla Hjärtans Dag. Skulle tro att det går att läsa på webben oxå på lördag www.st.nu
    Nu har jag iaf tokstädat ;)......

  • bea79
    SABL skrev 2009-02-09 18:21:37 följande:
    bea79 skrev 2009-02-09 18:17:25 följande: Hur har tiden varit sen dess och hur har det gått? Vet att vi fortfarande kan få ett glatt besked, men jag måste förbereda mig känner jag, dom har inte kallat in hjärtläkaren om det inte var nått.
    Det har varit lite turbulent men vi har blivit mycket väl bemötta i Lund där vi gått på extra ul var 3:e vecka ca och nu väntar vi bara på att han ska vilja komma ut. Det enda vi vet nu är att det kommer bli operation inom en vecka efter födseln.
    ~ Mamma till världens sötaste Max född 061207 & bebisen i magen BF 6/2 -09 ~
  • Trolletmilla

    brumme lisa skrev 2009-02-09 20:40:51 följande:


    En kanske lite fånig fråga, men på patienhotellet i Lund så finns det väl lakan och handdukar och allt sånt?Håller på att packa...
    Japp lakan och handdukar fanns på patienthotellet
  • SABL

    bea79 skrev 2009-02-09 21:32:24 följande:


    Det har varit lite turbulent men vi har blivit mycket väl bemötta i Lund där vi gått på extra ul var 3:e vecka ca och nu väntar vi bara på att han ska vilja komma ut. Det enda vi vet nu är att det kommer bli operation inom en vecka efter födseln.
    Det låter bra att ni blivit väl bemötta, jag hoppas på det med, men har turen att ha lite skinn på näsan då jag är inne i svängen (på sätt och vis) då jag jobbar som assistent åt en hjärtsjuk tjej.
  • Barbamama

    STYRKEKRAMAR till er alla! Nu då jag har läst tråden ett tag så har jag sakteligen börjat inse hur många vardagsproblem man måste tackla då man har ett hjärtsjukt barn...
    GRATTIS till alla som fått smått också!

  • willsam

    SABL- vi fick veta att våran tjej var sjuk i v. 18.

    Brummelisa- Nu fungerar tarmen precis som hos ett vanligt barn. inga problem. Hon har ju ett långt ärr över naveln (lika långt som det på bröstkorgen. och snett är det oxå.
    Vi fick ju verkligen jobba för att det skulle bli bra. hon hade 2 stomier en som avföringen kom ut i och så stack vi ner en sond i den andra för att fylla på avföringen så att den nedre delen av tarmen (tjocktarmen) som var oanvänd, skulle töjas och lära sig att jobba. gjorde detta ca 8 ggr/dygn. men när hon opererade tillbaka tarmen så fick vi belöningen för allt slit.
    Men tänk på att hon hade helt stopp i tarmen, det behöver ju inte bli så för er.
    Nu börjar det dra ihop sig för er. men dom är fantastiska i Lund!
    kramar

Svar på tråden Hjärtebarn