• gumman grön

    xtravaganza

    Tråden för oss xtravaganzare där vi kan peppa och stötta varandra i soppätandet!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-09-22 17:47
    Resultat över hur duktigt vi kämpar!
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m46494617.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-09-22 17:57
    Då hoppas vi den här länken blir rätt
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m47468635.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-10-02 07:17
    Recept tråd
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m47714372.html

  • Svar på tråden xtravaganza
  • misslindis

    Tjejen83 - läst hela tråden ...med det tålamodet så fixar du detta galant...ingen aning om några "blad"

    Skriv gärna in dig/er i vår resultat-tråd...om ni vill

  • Zhara

    Imorgon börjar det!
    Är superladdad och vill verkligen detta, har bra stöd både på jobbet o hemma så hoppas att kunna lyckas! Vi hörs imorgon

  • kmh

    Välkommen alla nya på tråden!

    Idag har jag testat att smaksätta vaniljen med lite kanel och kardemumma. Smakade jättegott och gjorde att jag kunde njuta av min "efterrätt" när resten av gästerna åt äpplepaj med vaniljsås.

    Annars har jag varit på riktigt dåligt humör idag. För mycket att hinna med och samtidigt barnen som plockar fram när jag försöker plocka undan. Sedan har jag blivit ganska ljudkänslig och här hemma är det en ständig ljudmatta.

    Det skall bli skönt att få gå på halvfart några veckor och att det bara är 11 dagar kvar till dess. Inte så mycket för maten utan för att jag hoppas jag får tillbaka orken ordentligt. Just nu är det varannan dag ok och varannan där jag är rejält trött, men vet ju inte hur jag hade mått om jag ätit istället så jag fortsätter på helfart.

    Har ni märkt att ni tycker om att lukta på mat? Familjen åt thaimat och jag kan njuta av maten bara genom att lukta på den. Första veckan var jag tvungen att gå från bordet för att inte bli för sugen.

  • Lesarah

    Välkommen till de nya.

    Låter som en tuff dag kmh, hoppas att morgondagen blir bättre!

    Jag kan trivas med att lukta på mat jo, eller allmänt tycka om att sitta på fik med folk som fikar eller äter. Udda egentligen för det fasade jag ju för första veckan senast.

    Idag har jag enorma problem, jag har sådär sjukt behov av att äta lite, lite keso känner jag. Jag gjorde ju det vissa dagar förra gången (åt en matsked eller så) och nu känns det som om jag bara måste. Hela dagen har jag tänkt på det.
    Funderar seriöst på att göra det bara för att slippa tänka på det. Menar det visar sig kanske på vågen men då lär jag mig väl en läxa.

    Funderar så över alla som äter typ ett mål mat på helgerna och kör bara pulver på veckorna i övrigt. (Har läst lite om Cambridge-folket igen)
    Det borde vara jobbigt men så skriver folk att det går jättebra. Hm, jag blir så fundersam över det. Det är den där dumma logiken som inte går ihop igen, och jag kan inte släppa det förrän jag fattar varför. Måste låta vansinnigt, men den här gången sitter jag bara och klurar på allt och inget hela tiden.

  • BHJE

    Välkomna alla nya i tråden

    iii...nu är det äntligen måndag efter en jobbhelg o denna måndag innebär att höstlovet startat för barnen och jag har semester! Ska vara ledig både denna o nästa vecka - sååå gott

    Jag skulle ju börjat käka förra måndagen, då hade mina 9 veckor på soppa passerat men har nu bestämt mig att köra på till den 1/12 och därefter trappa upp och sen gå på halvfarten. Jag har 10kg kvar att tappa så jag tror det blir alldeles lagom att köra nästa månad också, såvida det inte säger rassel-rassel på vågen så jag tappar mer än jag gjort hittills *ler*

  • Klunsen111

    Mozilla: Vad duktigt att fortsätta med sopporna! Måste vara en riktig viljeansträngning när du egentligen skulle börja äta!!

  • Miss Marillion

    Mozilla, du kan verkligen peppa en! Och att få vara ledig i två veckor, vilken lycka!!

    Jag är helt slut idag, efter att ha haft sex barn hemma på höstfest igår, och efter att ha packat ihop nästan hela köket.

    Vi får ju vårt nya kök den 9 november, och när vi satt och fikade med rörmokarna i lördags och berättade att vi skulle slänga vårt gamla kök, protesterade de och tyckte att vi skulle lägga in annons på nätet. Så det gjorde vi i lördags kväll. Och sen tog det 4 minuter innan vi var 3500 kronor rikare!! . Dessutom spar vi nu in kostnaden för en container, så det blir ju massor av pengar!! Gissa om jag packar ner allt i det gamla köket med glädje?! Fast sen ska det ju bli verklighet också, så jag ropar inte riktigt hej förrän den här mannen från Växjö verkligen hämtat köket i morgon. Vi har en dock annan man som också är intresserad om det skulle bli något strul med den här första...

    Vi kommer att vara utan kök i två veckor ungefär, så min man muttrar lite, men det passar ju himla bra i tiden att äta soppor just nu!

    Ha det så bra, alla fina tjejer!

  • Zhara

    Så då var man igång!
    Har druckit cappucino till frukost och den var väl sådär, fullt drickbar. Fick tips att blanda den med varmt kaffe, nån som provat?
    Har tagit med mig en uppsättning soppor hit till jobbet så jag har. Ska på första samtalet idag antar att det är någon form av inskrivningssamtal?

  • misslindis
    Zhara skrev 2009-10-26 10:13:39 följande:
    Så då var man igång! Har druckit cappucino till frukost och den var väl sådär, fullt drickbar. Fick tips att blanda den med varmt kaffe, nån som provat? Har tagit med mig en uppsättning soppor hit till jobbet så jag har. Ska på första samtalet idag antar att det är någon form av inskrivningssamtal?
    Det var helt underbart gott när jag blandade med kaffe...fast då hade jag ju redan druckit cappuccino ett tag o börjat bli trött.

    Har syster på besök så jag fick barnvakt och kom iväg o tränade på morgonen hos xtravaganza

    Nu blir det min cappuccino med kaffe :-P
  • Zhara

    hmmm kycklingsoppan får nog spetsas med lite vitlök o curry imorgon! ingefära kanske?

Svar på tråden xtravaganza