Aga?
Agar ni era barn?
När jag växte upp fick jag ta emot örfilar när jag hade betett mig illa. Jag tycket att en liten "lavett" alt dask på rumpan kan vara ett bra sett att lära barnen veta hut?
Vad tycker ni?
Motivera era svar tack!
Agar ni era barn?
När jag växte upp fick jag ta emot örfilar när jag hade betett mig illa. Jag tycket att en liten "lavett" alt dask på rumpan kan vara ett bra sett att lära barnen veta hut?
Vad tycker ni?
Motivera era svar tack!
Nej skulle jag inte göra, tycker också att man måste ha repekt för sina barn.... Men en knäpp på fingret om dom pillar på något farligt eller lite hårdare tag i armen om man är arg kanske kan va okey. Nu menar jag inte så barnet får blåmärke eller så... Men min son är 5 månader så inget är aktuelt ännu.... får se hur jag gör, men inte lå så barnen får ont i alla fall
nej - människor stora eller små ska inte behöva använda fysisk kommunikation när man vill förmedla sina åsikter till någon, stor eller liten. Konstigt att många trots en lång lång evolution fortfarande använder sig av denna primitiva metod.
Nej,jag skulle inte slå mitt barn, inte på nåt sätt. Att ta i armen kan jag tänka mig för att stoppa nåt otrevligt som händer (bärsärkargång i en affär eller ett utbrott på parkeringen). MEN ibland vågar jag knappt säga till mitt barn på skarpen. Folk tittar alltid på en så konstigt och anklagande. Sedan läser man ju på t ex FL om anonyma människor som frågar om de ska anmäla en mamma som sa till sin son på skarpen i affären till soc! Jösses. Jag blir livrädd....
Finns folk till allt!
Okej att man blir arg och frustrerad på barnen ibland, men från det till att faktiskt slå dem är ju oändligt långt!!
Bara föräldrar som inte har förmågan att klara upp ett gräl tar till detta!!
Kan man inte klara upp olydiga barn på annat sätt ska man inga barn ha!!
Man måste underskatta barn otroligt mycket om man tror att de bara kan lära sig genom slag... Det är väl sociala människor vi vill att de ska bli, inte stenålders dresserade björnar?
Tycker aldrig det är ok att slå någon människa(förutom i självförsvar,vilket knappast är aktuellt när det gäller barn), finns ju anledning till varför det är förbjudet enligt lag om det så gäller litem eller stor.I övrigt älskar jag mina barn så fruktansvärt mycket att jag aldrig kan tänka mig att medvetet kränka dem eller göra dem illa